Reklama
Wielkanoc
3
6-7
Obserwator
8-9
temat numeru
Jak wielu z nas, Polaków, nie wierzy w Zmartwychwstanie? Według sondaży, mniej niż połowa. Za to więcej niż połowa wierzy w przeznaczenie. Z czego to wynika? Z braku wiedzy czy wiary?
Jakie argumenty za powstaniem Jezusa z martwych znajdziemy w Biblii?
Wiara w Zmartwychwstanie nadaje sens mojemu życiu.
Może w te najbliższe święta udoskonalimy naszą listę życzeń o intencję codziennej miłości do tych, których, mając ich najbliżej, najbardziej ranimy.
Od kiedy myślę, wlecze się za mną tak jak list gończy moja nadzieja, że śmierć niczego we mnie nie skończy.
10-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 20, 1-9
Częstym błędem jest założenie, że albo Bóg kocha bezgranicznie i daruje nam przewinienia, albo wynagradza za dobro, a za zło karze.
Fragment drugiego czytania zaczerpnięty z Pierwszego Listu do Koryntian jest częścią szerszej dyskusji dotyczącej moralnych problemów obecnych w korynckiej wspólnocie chrześcijan.
Wraz ze śmiercią na krzyżu ziemskie życie Jezusa osiągnęło kres, a Jego ciało zostało złożone do grobu. Lecz zmartwychwstanie nie mieści się w obrębie porządku natury, jaki znamy, więc wszelkie próby racjonalizacji tego faktu są zdane na niepowodzenie.
Imię Agnieszka nosiło kilkanaście świętych kobiet, wśród nich jest też średniowieczna mistyczka dominikańska, która przez całe swoje życie była otwarta na działanie Bożej łaski.
17-20
21
sprawy rodzinne
Jeśli Jezus przynosi życie tam, gdzie była śmierć, to i w nasze rodziny może tchnąć nowe życie.
24-25
wielkanoc
Chodzi nie o ten zatoczony na grobie Zbawiciela – który odpadł z hukiem – ale o ten w moim sercu. Noszę ciężar, który przygniata mnie i odziera moje życie z radości, zwycięstwa i chwały.
Dla jednych był genialnym kompozytorem, dla innych – wzorem katolika. Są też tacy, dla których to... idealny kandydat na ołtarze.
30-33
34-35
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Kiedy do Państwa rąk trafia to wydanie "Niedzieli", wchodzimy w szczególny czas.
Co sprawia, że na twórczość Caravaggia nie można zostać obojętnym?
52-61
opowiadanie
Trzeba było widzieć minę proboszcza, jak wszedł do kuchni tego ranka.
56-58
moim zdaniem
Drukarnia w Charkowie, gdzie był drukowany katechizm, została zbombardowana. To, że słowa wiary ocalały, co należy odczytać jako szczególny znak i zachętę do ich poznania.
Dla islamskiego polityka ważniejsze są wymagania jego ummy niż obowiązujące prawa i zwyczaje.
62-63
Niedziela z kulturą
64
kartka z kalendarza
66-67
ludzkie historie
Od zawsze marzył o tym, by być fajnym mężem, ojcem, trzeźwym, czego nie doświadczył we własnej rodzinie. Jak udało mu się to osiągnąć?
Al Bano – jeden z najpopularniejszych włoskich tenorów na świecie. Wiara pomogła mu przetrwać najtrudniejsze chwile.
68-71
szlachetne zdrowie
Cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza że można z nich skorzystać o każdej porze dnia przez cały rok i za darmo.
Pod naszymi stopami znajduje się darmowe panaceum. To mniszek lekarski. Kwiecień to najlepszy czas, aby nazbierać korzeni, liści i kwiatów tej cudownej rośliny.
72-73
Niedziela Plus
...wielkanocni chorągwiarze na łowickich polach?
Niezwykły dąb, w którego wnętrzu znaleźli ocalenie skazani na zagładę Żydzi, rośnie od setek lat na terenie podkarpackiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Wiśniowej nad Wisłokiem. Jest świadkiem chrześcijańskiej postawy miejscowej ludności.
Takie małe gesty sprawiają, że na twarzach naszych podopiecznych pojawiają się uśmiechy – zauważa dr Marcin Ozon, dyrektor ds. medycznych hospicjum w Stróżach.
Te świąteczne koszyczki są wyjątkowe. I wcale nie muszą wyglądać tak jak te tradycyjnie kojarzące się z Wielką Sobotą. Tutaj chodzi o charytatywną akcję dla Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach. To diecezja tarnowska, ale placówka podlega archidiecezji krakowskiej.
Święta Wielkanocne w roku liturgicznym są najważniejsze. Upamiętniają zmartwychwstanie Chrystusa, który przychodzi do człowieka z uniwersalnym przesłaniem doskonałej miłości. A jak to widzi tarnowski misjonarz?
Był nauczycielem tego, jak żyć miłosierną miłością do drugich – powiedział bp Krzysztof Nykiel.
Niedziela bielsko-żywiecka
Jeżeli brakuje Bożego fundamentu i nadziei życia wiecznego, godność człowieka, jak to się często dzisiaj stwierdza, doznaje bardzo poważnego uszczerbku, a tajemnice życia i śmierci, winy i cierpienia pozostają bez rozwiązania, tak że ludzie nierzadko popadają w zwątpienie” – ten fragment dokumentów Soboru Watykańskiego II m.in. przytoczył papież Franciszek w bulli „Spes non confundit” na Rok Jubileuszowy poświęcony nadziei właśnie.
O nocnym czuwaniu w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie śpiewa Sylwia Hazboun w swojej najnowszej pieśni. Opowiada też o świętowaniu Wielkanocy przez chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
To nie lada gratka dla miłośników sztuki. Co trzeba zobaczyć w Bielsku-Białej?
Niedziela częstochowska
To wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego będziemy mogli spotkać się i dzielić radością z tego, co niesie ze sobą każda rodzina – zachęcają do uczestnictwa organizatorzy premierowego wykonania Oratorium dla rodzin Żywy obraz Tajemnicy.
Wspólnie spędzony czas, kształtowanie charakteru, budowanie wspólnoty i proponowanie wartości fair play w sporcie i w życiu to ważne punkty rozwoju konkretnej wspólnoty i wzrastania dzieci i młodzieży – tłumaczy ks. Mateusz Olejnik, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej.
Od 125 lat siostry zmartwychwstanki posługują w Częstochowie, włączając się przede wszystkim w misję pedagogiczną wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.
Niedziela podlaska
Wśród bogatych przeżyć Jubileuszu Roku 2025, zbliżamy się do momentu szczególnie ważnego, do celebrowania Paschy naszego Pana. Ona jest niezmiennie źródłem radości i nadprzyrodzonej nadziei, w której pragną żyć również dzisiejsi uczniowie Chrystusa.
„Niech Maryja, Królowa Wszystkich Świętych, już w pełni żyjąca w Bożej chwale, pomaga nam postępować z zapałem trudną drogą chrześcijańskiej doskonałości”. Te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem koncertu „Totus Tuus”, który wybrzmiał 6 kwietnia w Bielskim Domu Kultury. W wydarzeniu wziął udział bp Piotr Sawczuk, który objął koncert patronatem honorowym.
W okresie od stycznia do marca kaplica Nawiedzenia NMP w Pokaniewie Kolonii pełniła funkcję parafialnego kościoła, a Msze św. odprawiane były w kaplicy, w domu pielgrzyma i w milejczyckiej synagodze.
Niedziela kielecka
To wydarzenie odbywające się rokrocznie w podkieleckim Sukowie, o świcie w Poniedziałek Wielkanocny, stanowi absolutny unikat w skali kraju.
Urodził się i wychował w Miechowie, w cieniu bazyliki Grobu Bożego, gdzie jako młody chłopak służył jako ministrant i lektor. Rozwijał talenty dane mu od Boga i zbudował firmę dającą zatrudnienie dziesiątkom osób. Kim jest ten szanowany przedsiębiorca?
Kaplica Wieczystej Adoracji powstaje w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Przylega do kościoła i kaplicy MB Fatimskiej. To wyjątkowe miejsce, w którym Jezus nie powinien nigdy być sam.
Niedziela małopolska
Bolesław genialnie czuł, że obroni Polskę, jeżeli będzie do końca tożsamy z myślą zawartą w Ewangelii – podkreślił abp Marek Jędraszewski.
Jestem przekonany, że sługa Boży ks. Józef Kurzeja jest nam dany przez Pana Boga na ten czas – powiedział abp Marek Jędraszewski.
Mamy nadzieję, że wystawa stanie się nie tylko inspiracją do głębszej refleksji, ale także okazją do rozmowy o tym, co w naszym życiu najważniejsze – powiedział ks. Sebastian Kozyra.
Niedziela lubelska
W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła abp Stanisław Budzik poświęcił odnowione organy.
Ołtarz jest najważniejszym miejscem w świątyni, jej sercem i centrum – powiedział abp Stanisław Budzik.
Wiem, że Pan Jezus mnie słucha; dzięki Niemu nie jestem samotny – mówi Kamil.
Niedziela legnicka
Wchodzimy w czas wielkanocnej radości ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i szatanem.
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie i w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbył się wielkopostny dzień skupienia młodzieży szkół średnich.
2 kwietnia o godz. 21.37 przy legnickim pomniku św. Jana Pawła zgromadziło się ok. 300 legniczan, by oddać hołd papieżowi Polakowi.
Niedziela łódzka
W związku z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II łodzianie przeszli w marszu pamięci dla papieża.
Lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele personelu medycznego z archidiecezji łódzkiej pielgrzymowali do Włoch w ramach Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.
Święty Wojciech, który patronuje od wieków naszej parafii, był świadkiem wielu pięknych i trudnych chwil w historii naszej wspólnoty. Dziś jest patronem naszej międzyreligijnej jedności – mówi proboszcz ks. Artur Pytlak.
Niedziela przemyska
Tak wielu ludzi towarzyszyło Panu Jezusowi podczas Jego ziemskiego życia. Wśród nich byli Maryja, św. Józef, Apostołowie, ludzie różnych zawodów, bogaci i biedni, zdrowi i chorzy, dzieci, młodzi i starsi, mężczyźni i kobiety.
Chrystus zmartwychwstał, pokonał śmierć, otworzył drogę do zwycięstwa. Ona ma moc przywrócić odwagę do z martwych powstania, do życia wolnością w prawdzie, gotowością przebaczania i codzienną wiernością sumieniu.
Od dziecka jestem częstym gościem na wzgórzu kalwaryjskim. Trudno opisać emocje, które mi towarzyszą, bo są zupełnie wyjątkowe. To są dla mnie bardzo osobiste rekolekcje – zaznacza Artur Wilgucki, aktor odtwarzający w misterium rolę Jezusa.
Niedziela rzeszowska
Alleluja! Biją dzwony, głosząc w świata wszystkie strony, że zmartwychwstał Pan!” – to słowa z wielkanocnej pieśni, które podkreślają wyjątkowe znaczenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dla człowieka w każdym zakątku ziemi. Niestety, dzisiejszy świat częściej obiegają wiadomości o wojnach i konfliktach, a dźwięk wielkanocnych dzwonów zagłuszają na niebie samoloty wojskowe i rakiety.
30 marca świątynia Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej rozbrzmiewała modlitwą i rozważaniami Męki Pańskiej zamkniętymi w nutach i śpiewie.
Chóry i orkiestry z Podkarpacia odbyły jubileuszową pielgrzymkę do Grobów Apostolskich, która trwała od 3 do 8 kwietnia.
Niedziela sandomierska
W ramach inicjatywy „Sadzimy kolejne pokolenie lasu” wolontariusze z elektrowni wraz z Nadleśnictwem Staszów posadzili kolejne 6 tys. drzew.
Czterdzieści lat twórczej drogi, setki wierszy, refleksja nad pięknem świata i duchowym wymiarem życia – ks. Krzysztof Lechowicz świętuje jubileusz swojej działalności literackiej.
W Zespole Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste podsumowanie europejskiego projektu Erasmus Plus „Mobilność uczniów i job shadowing kadry pedagogicznej”.
Niedziela sosnowiecka
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego rekolekcje wielkopostne poprowadził w tym roku ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela.
W naszej wędrówce po jubileuszowych świątyniach diecezji sosnowieckiej odwiedzamy Siewierz i tamtejszy kościół św. Macieja.
Rozpocznie się tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny i potrwa tydzień, odwiedzając kilka ważnych miejsc na kulturalno-religijnej mapie Sosnowca. Mowa o Festiwalu „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”.
Niedziela świdnicka
Wizytacja kanoniczna to nie tylko administracyjny obowiązek, ale nade wszystko – duchowe wydarzenie. Gdy do parafii przyjeżdża biskup, przywozi ze sobą obecność Kościoła – większego niż nasze podziały, codzienne troski i przyzwyczajenia.
Wciąż prowadzi na Kalwarię. Wciąż opowiada o Miłości, która nie cofnęła się przed cierpieniem. Droga Krzyżowa naszych czasów przybiera dziś wiele twarzy.
W świecie, gdzie wiele wartości ulega zatarciu, są miejsca i chwile, które pozwalają złapać duchowy oddech.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Znamy finalistów konkursu biblijnego służby liturgicznej w etapie diecezjalnym.
Ta rocznica to okazja, by powrócić do wydarzeń z udziałem Jana Pawła II, które zapadły w naszej pamięci, podzielić się przeżyciami związanymi z kontaktem z Ojcem Świętym, jego obecnością na Stolicy Piotrowej i w sercach Polaków.
Bardzo istotna w obecnych czasach jest troska o to, by to nauczanie św. Jana Pawła II dalej żyło, aby kontynuować przesłanie papieża – podkreśla ks. kan. Wiesław Kruczyński.
Niedziela toruńska
Siostry i Bracia we wspólnocie Kościoła toruńskiego!
Rekolekcje Ruah to powiew świeżego wiatru Ducha Świętego i zaczęcie od nowa, zaczęcie jeszcze raz swojej drogi w Bogu i przez Boga – powiedziała Monika, która wraz z kilkoma innymi uczestnikami przyjęła zaproszenie Wspólnoty Przymierza Miłosierdzia na warsztaty Ruah.
O przeżywaniu świąt wielkanocnych w Ameryce Południowej z ks. Krystianem Bółkowskim rozmawia Agata Pawluk.
Niedziela warszawska
Mieszko I w X wieku, Benedykt XVI – prawie 100 lat temu, Damian – 31 lat temu, w ub.r. – Marianna, a Cyria w Wielką Sobotę A.D. 2025. W tym szczególnym dniu, kiedy oczy całego Kościoła, z radosnym napięciem oczekującego na potężne „Alleluja”, utkwione są w chrzcielnicy – miejscu, w którym narodził się każdy z nas chrześcijan.
Papież z Polski, mówiąc o pokoju, miłości do Ojczyzny, wolności, krzyżu, cierpieniu i jedności, wskazywał drogę do największego zwycięstwa – zwycięstwa miłości, którym jest zbawienie i życie wieczne, czyli świętość.
Od 25 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie można zobaczyć pierwszą w stolicy wystawę dzieł Andrzeja Boj Wojtowicza.
Niedziela wrocławska
Czy w scenie wyszydzenia Jezus był odziany w purpurę czy szkarłat? Co oznacza rozerwanie szat arcykapłana? – słowo Boże tętni życiem nawet w kwestii tkanin i detali z pozoru mało istotnych.
Zakończenie Wielkiego Postu ma swój finał nie w Niedzielę Zmartwychwstania, ale w Wielki Czwartek. Triduum Paschalne bogate jest w treść, symbolikę i warto wziąć w nim udział.
Pod takim tytułem odbyło się drugie już spotkanie w ramach „Wieczorów Tumskich”, poświęcone osobie śp. ks. Jerzego Adama Marszałkowicza.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Drodzy Bracia w Kapłaństwie Chrystusowym, Osoby Życia Konsekrowanego, Siostry i Bracia „Pielgrzymi nadziei”!
W Ośrodku Kultury odbyły się XIX Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek, które kultywują tradycję i przypominają o głębokim, symboliczno-religijnym znaczeniu pisanek w kontekście świąt Wielkiej Nocy.
Wielu ludziom wydaje się, że przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, gdy świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem jest odległe od naszego życia, w którym spotykamy się z niepowodzeniami, trudami i nieuniknionym cierpieniem.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Podsumowanie 12. edycji Gminnego Konkursu Tradycji Wielkanocnych odbyło się 6 kwietnia.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to dobry czas, aby przypomnieć, jak odrodziła się do życia kościelna administracja na Ziemiach Odzyskanych nad Odrą, Nysą Łużycką i Bałtykiem, z których w 1992 r. wyłoniła się diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Zaangażowanie w życie Kościoła i parafii daje mi możliwość doświadczania żywego Kościoła – mówi Mateusz Łopatko, który niedawno razem z innymi mężczyznami z diecezji przyjął posługę akolity.