Reklama
obserwator
5-8
z jasnej góry
9
temat numeru
Nawrócenie jest nieustannym zadaniem dla całego Kościoła. Jak do niego dążyć? Czy poza spowiedzią niezbędny jest do tego post i czym on jest w praktyce?
Bez drobnych codziennych wyrzeczeń, a bywa, że heroicznego postu, nie wyobrażamy sobie tych 40 dni poprzedzających Wielkanoc. O to, jakie wyrzeczenia czynią i czym one są w tym okresie, zapytaliśmy osoby znane z ekranu telewizora i stron gazet.
12-15
w oczekiwaniu na beatyfikację
Wszystko, co prymas czynił, miało miejsce w Kościele i najczęściej Kościoła dotyczyło. Milenijny Akt Oddania Narodu Polskiego również był dedykowany „za wolność Kościoła”
18-19
życie kościoła
Jednym z najbardziej przejmujących obrazów czasu pandemii, który na długo pozostanie w naszej pamięci, jest obraz papieża Franciszka stojącego w piątkowy, marcowy, deszczowy wieczór 2020 r. na przerażająco pustym placu św. Piotra przed cudownym rzymskim krzyżem
Upominanie się papieża Franciszka o seniorów nie jest wołaniem o litość. To próba zwrócenia uwagi świata na wartość ludzi starszych.
20-23
30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?
24-25
punkt widzenia
Pokolenia dobrobytu wychowywane bez wartości są coraz słabsze, co pokazała pandemia COVID-19, i tu wygrywa wieś – mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi
Kioski Ruchu wkraczają w XXI wiek! Orlen zapowiada, że będzie można zrobić w nich małe zakupy, odebrać przesyłkę, a nawet wypić kawę.
Zacieśnianie współpracy gospodarczej w Europie Środkowej i coraz większe szanse na zwiększenie eksportu do Chin – to główne ustalenia szczytu „17+1” oraz spotkania prezydentów z Grupy Wyszehradzkiej
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
...w środku afrykańskiego buszu znajduje się największy kościół na świecie? Jest nim bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro – stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej.
Pierwotna nazwa Jędrzejowa to Brzeźnica – od nazwy jednego z dopływów Nidy, nad którym jest położony. Obecna nazwa funkcjonuje od 1153 r. i pochodzi być może od imienia jednego z opatów cysterskich lub została nadana na cześć św. Andrzeja Apostoła, patrona planowanej cysterskiej misji na Ruś.
Trwające 6 lat prace konserwatorskie i badawcze w bazylice Mariackiej w Krakowie dobiegły końca. Ołtarz Wita Stwosza można podziwiać w pełnej krasie
31-43
moim zdaniem
Nie zmienimy swojego miejsca w Europie ani naszej historii. Mając jednak wiedzę i świadomość sąsiadów, musimy budować naszą politykę.
44-45
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
52-53
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Długie siedzenie przy biurku i przed komputerem powoduje dokuczliwe bóle. Czy jest sposób, by ich uniknąć?
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku starszym. Rozwija się stopniowo, z czasem może uniemożliwić choremu samodzielne funkcjonowanie.
Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) to roślina, która podobnie jak aloes należy do sukulentów. Według znawców, ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes
Sucha skóra to bardzo częsty problem. Objawia się zaczerwienieniem twarzy, szorstkością i nieprzyjemnym uczuciem ściągania. Jak sobie z tym poradzić, wykorzystując naturalne składniki?
Czy osoba, która zawarła ślub kościelny za granicą, może przeprowadzić proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Polsce, bo teraz znów tu mieszka? Drugie pytanie jest podobne: w sytuacji, gdy ktoś zmienił diecezję, który sąd jest kompetentny do prowadzenia sprawy?
56-59
w centrum uwagi
Rok temu zidentyfikowano pierwszy przypadek koronawirusa. Wytrawny podróżnik twierdzi, że dzięki szczepionce okrutne czasy pandemii tchną nadzieją i pozwalają pozbierać myśli o sensie życia, istocie Boga czy umocnieniu więzi rodzinnych oraz skłaniają do refleksji nad przemijalnością.
Wenezuelczycy – tak jak ludzie na całym świecie – chcą po prostu spokojnie żyć, pracować, troszczyć się o swoje rodziny. A my możemy im pomóc.
60-63
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
65
niedziela liturgiczna
O kuszeniu na pustyni i Jezusowym darze Dobrej Nowiny św. Marek wypowiada się wyjątkowo zwięźle. Wzmóżmy naszą uważność, gdy w jednym krótkim zdaniu: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, zawarte jest to, co dla nas najważniejsze.
Pierwsza niedziela Wielkiego Postu ukazuje Jezusa, który podejmuje post, aby doświadczyć bliskości Ojca. Początek Ewangelii wg św. Marka wprowadza czytelnika w niezgłębioną tajemnicę Trójcy Świętej.
Często się słyszy, że ważne jest kierowanie się w swoim życiu sumieniem. Na kazaniu usłyszałem, że sumienie trzeba formować. Jak to zrobić?
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
W roku 1980 na jednego Polaka przypadało statystycznie 14,1 litrów spożytego alkoholu, a w ubiegłym roku 11,5 litrów. Wśród 191 krajów ujętych w „alkoholowym” rankingu Światowej Organizacji Zdrowia z lat 2010-15, Polska została sklasyfikowana na 21. miejscu.
W Roku Świętym Jakubowym można pielgrzymować do kościołów św. Jakuba w Szczyrku, Simoradzu i Rzykach.
Internetowe studio Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody przeprowadziło wyjątkową rozmowę.
Niedziela częstochowska
Wraz z papieżem Franciszkiem prosimy Maryję, niech wspiera naszą wiarę i nadzieję, i pomaga nam odpowiedzialnie troszczyć się o siebie nawzajem – mówił abp Wacław Depo w XXIX Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze.
Jezus jest lekarstwem na naszą samotność – powiedział bp Andrzej Przybylski, który w Światowym Dniu Chorego przewodniczył Mszy św. w prowadzonym przez Caritas Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” w Częstochowie.
Na wielkopostnych drogach naszym pewnym przewodnikiem, a zarazem orędownikiem u Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, będzie św. Józef – wskazuje abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w liście pasterskim na I Niedzielę Wielkiego Postu.
Niedziela podlaska
Agata Kornhauser-Duda spotkała się 10 lutego on-line z uczestnikami i kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim.
Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu wydawać się może długi i nużący. Jednak biorąc pod uwagę tempo życia, nim się obejrzymy, będzie już Wielkanoc.
Wzrastająca ilość spożywanego przez Polaków alkoholu bije na alarm. Realną odpowiedzią jest idea trzeźwości i abstynencji propagowana przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.
Niedziela kielecka
We wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, bp Jan Piotrowski konsekrował nowy ołtarz w kościele św. Mikołaja w Imielnie.
Z ks. dr. hab. Marcinem Kowalskim, biblistą, jedynym kapłanem z Polski w Papieskiej Komisji Biblijnej, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Szczególny czas generuje szczególne, nazwijmy je – hybrydowe, formy pomocy pacjentom hospicjum.
Niedziela małopolska
Pragniemy modlić się do najlepszego Ojca za tych, którzy w ramach Armii Krajowej walczyli za wolność ojczyzny i dla dobra ojczyzny oddali życie – powiedział abp Marek Jędraszewski w 79. rocznicę powstania AK.
Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog, doradca rodziny, duszpasterz i egzorcysta czekają na osoby potrzebujące wsparcia w nowo otwartej poradni specjalistycznej „Arka” w Mielcu.
Kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty? Czy problemy psychiczne mogą mieć podłoże duchowe? Na pytania o depresję odpowiada ks. Kamil Gołuszka.
Niedziela lubelska
Osoby starsze są znakomitymi nauczycielami wiary i życia.
Jak rozpoznać głos Boga? Jakie jest moje powołanie? Z propozycją pomocy w odnalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania przychodzi Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
Ślady stóp abp. Józefa Życińskiego trwają i nieustannie owocują.
Niedziela legnicka
Po wielu latach na pielgrzymkowy szlak z Legnicy na Jasną Górę ma w tym roku wyruszyć grupa pokutna.
Od kilku lat diecezjalne sanktuarium maryjne zaprasza nie tylko w sezonie turystyczno-pielgrzymkowym, ale także w innym czasie.
Prezentujemy kolejne miejsce poświęcone opiekunowi Zbawiciela.
Niedziela łódzka
Te wartości budują wspólnotę Rycerzy Kolumba, którzy są również obecni w archidiecezji łódzkiej, niosąc pomoc osobom potrzebującym wsparcia szczególnie w dobie epidemii koronawirusa.
40 lat temu – dokładnie 18 lutego 1981 r. – łódzcy studenci podpisali porozumienie z ówczesnym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego – Januszem Górskim.
Wybór Łodzi w 1920 r. na stolicę nowej diecezji podyktowany był jej dynamicznym rozwojem oraz robotniczym i wielokulturowym charakterem.
Niedziela przemyska
List Pasterski Metropolity Przemyskiego na Wielki Post 2021
Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes to dzień szczególnej modlitwy za ludzi chorych, cierpiących, dzień zadumy nad sensem i znaczeniem ludzkiego cierpienia.
Otrzymał od Boga godność kapłańską, którą przez prawie 50 lat pełnił pokornie i z wielkim oddaniem. Ks. Augustyn Pawiński był gorliwym i cenionym siewcą Bożego Słowa.
Niedziela rzeszowska
Być może czasem pojawia się myśl: znowu Wielki Post! Znowu te smutki i żale, cierpiętnictwo i pozbawianie nas, i tak już ograniczonych, atrakcji życia!
W 55. rocznicę ingresu abp. Ignacego Tokarczuka podkarpaccy samorządowcy złożyli kwiaty na jego grobie w krypcie bazyliki archikatedralnej w Przemyślu.
Kapłaństwo ks. Antoniego Bieszczada rozpoczęło się od współpracy z ks. Władysławem Findyszem, a pamięć o nim towarzyszyła mu do końca życia.
Niedziela sandomierska
Dla odwiedzających otworzyło się regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu, które przeprowadziło się do nowej siedziby (ul. Sandomierska 27).
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega prezentuje prawie 100 obrazów Rafała Olbińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych artystów.
Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł to polski św. Jan Maria Vianney. Co łączy francuskiego świętego z polskim kandydatem na ołtarze? W Wielkim Poście przyjrzymy się postaci kandydata na ołtarze.
Niedziela sosnowiecka
Z ks. Zbigniewem Kasperskim, salezjaninem, proboszczem parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu – po wizytacji kanonicznej bp. Grzegorza Kaszaka, rozmawia Piotr Lorenc.
Kto dawno nie był w parafii św. Tomasza na sosnowieckiej Pogoni może po wejściu do kościoła przeżyć niemałe zdziwienie.
Barbara Gwiazda-Gajda, opiekująca się biblioteką będzińskiej parafii Świętej Trójcy, często gościła na łamach Niedzieli Sosnowieckiej. 17 stycznia zmarła w wieku 81 lat.
Niedziela świdnicka
Wierni wraz z duszpasterzami z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju Czermnej rozpoczęli post o chlebie i wodzie.
Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie w sprawie Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej.
Kościół św. Mikołaja w Świebodzicach stał się osiemnastym przystankiem siedmiodniowego Różańcowego Jerycha.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Trwają przygotowania do obchodów 900. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej bp. Ottona z Bambergu na Pomorze.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie powstało miejsce, w którym można podzielić się żywnością z potrzebującymi.
O posłudze w mediolańskim kościele Santa Maria alla Porta z ks. Grzegorzem Ryngwelskim, chrystusowcem, rozmawia Leszek Wątróbski.
Niedziela toruńska
Przeżywając codzienność, naznaczoną szczególnie w ostatnich miesiącach samotnością, chorobą, bólem i cierpieniem, a nawet śmiercią, często poszukujemy bliskich powierników.
Postać nietuzinkowa, wzór cnót i męstwa, który swe życie głęboko zakorzenił w Bogu. Kilka słów o świętym życiu Błażeja Pęcherka z Frydka.
W cyklu felietonów „Szpilki w kartonie” chcę pokazać świat widziany oczami kobiety i opowiedzieć o kobietach.
Niedziela warszawska
Do ich widoku w czasie Mszy św. przywykliśmy. Są niemal nieodłącznym elementem liturgicznego krajobrazu. Nie ma parafii, w której nie było by ich chociaż kilku. Zawsze gotowi do służby. Także w czasie pandemii.
Trwa Rok św. Józefa. Wiele osób – w tym kapłanów – obiera Opiekuna Świętej Rodziny jako duchowego przewodnika.
Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża wyprosiła uzdrowienie 7-letniej dziewczynki.
Niedziela wrocławska
O nowej inicjatywie modlitewnej „Niniwa – pokuta rodzin” i idei pokuty mówi ks. dr Dominik Chmielewski, salezjanin i założyciel wspólnoty Wojownicy Maryi, w rozmowie z Jakubem Jóźwiakiem.
100 lat temu powstało Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. 29 listopada ub.r., w pierwszą niedzielę Adwentu siostry rozpoczęły uroczyste obchody roku jubileuszowego, który potrwa do 2 lutego 2022 r.
W kościele św. Anny w Miliczu pożegnano zmarłego proboszcza ks. Bogdana Buryłę. Przykład jego życia i śmierć mówią nam: „Radujcie się, bo i ja jestem radosny”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tego, co wydarzyło się 158 lat temu, 5 lutego, w Tomaszowie Lubelskim nie sposób zapomnieć.
W każdą ostatnią sobotę miesiąca w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odprawiana jest Msza św. w intencji kobiet. Jest to inicjatywa diecezjalnego duszpasterstwa kobiet.
Trwa odwieczne zmaganie się dobra ze złem. W świecie owocuje zaistniały podział na cywilizację życia i śmierci. Antychryst próbuje niweczyć odwieczne plany Boga.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Rozpoczęło się od wymiany poszycia dachowego, później była renowacja ołtarza Aniołów Stróżów i ołtarza głównego, przed dwoma tygodniami powrócił odnowiony ołtarz posoborowy. Już niebawem spoczną w nim relikwie patrona wschowskiej fary – św. Stanisława Biskupa i Męczennika. 24 lutego ołtarz poświęci bp Tadeusz Lityński.
Co religia ma wspólnego z ekonomią? Czy Kościół można rozpatrywać w kategoriach marki, a prowadzenie parafii w kategoriach biznesu? Jaki związek istnieje między wiarą (credo) a kredytem? Co duszpasterstwo i marketing mają ze sobą wspólnego?
Co to jest Sąd kościelny? Czy w Kościele można dostać rozwód? Odpowiada ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz, który został mianowany sędzią diecezjalnym przy Sądzie Kościelnym w Gorzowie na kolejne dwa lata.