Reklama
temat numeru
Najczęściej taki zwyczajny ksiądz nie jest niczemu winien. Jest dobrym duszpasterzem, a dostaje baty za przewinę kogoś innego – mówi bp Edward Dajczak.
„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.
Powołanie do życia kapłańskiego czy zakonnego jest czymś innym niż wybór konkretnego zawodu, ponieważ dotyczy sposobu życia.
10-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 15, 1-8
Wiara w życiu każdego wierzącego jest nie tylko zbiorem prawd, ale ma też wpływ na codzienne życie. Z wiary w Boga i miłowania Go wynikają ogromne konsekwencje dla naszego życia osobistego. Poza tym wiara kształtuje życie wspólnotowe i społeczne.
Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa pochodzi z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła. Jednym z głównych tematów pisma jest miłość chrześcijańska, która stanowi wyznacznik prawdziwej wspólnoty z Bogiem. Treść listu ma charakter praktyczny – znajdujemy w nim zasady rozeznawania zdrowej nauki chrześcijańskiej, opartej na tradycji, oraz ostrzeżenia przed fałszywymi nauczycielami głoszącymi błędne doktryny.
Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie.
Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.
19-22
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Trzeba czuwać, by strzec swojego serca i zrozumieć, co dzieje się we wnętrzu. Chodzi o stan ducha chrześcijan, którzy oczekują ostatecznego przyjścia Pana; ale można to również rozumieć jako zwyczajną postawę, jaką należy przyjąć w życiu, aby nasze dobre wybory, dokonywane niekiedy po żmudnym rozeznaniu, mogły być trwale i konsekwentnie kontynuowane oraz przynosić owoce.
Podczas czytania Pisma Świętego nasuwają się liczne pytania. Odpowiedzi na nie można szukać w komentarzach do Biblii i różnych książkach popularnych. Dziś na naszych łamach odpowiadamy na kolejne pytania.
24-27
28-29
30-31
moim zdaniem
Cud życia zaczyna się od chwili poczęcia i od tej chwili są już dwie osoby: matka i jej dziecko.
Nie uchylajmy się przed niczym, co niesie współczesny świat, studiujmy źródła, badajmy fakty i pozostawiajmy sobie przestrzeń na modlitwę.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Wkroczyliśmy w maj, który nastraja mnie patriotycznie, a także – maryjnie. I w jednym, i w drugim wątku mam parę komentarzy językoznawczych.
53-61
55
56-57
60-61
dobre rady
Co dokładnie kryje się za tą nazwą, jakie są objawy tej choroby i jak się ją leczy.
Staw kolanowy jest naszym największym stawem, ma też najbardziej skomplikowaną budowę.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Psy poszukiwawczo - ratownicze to psy o różnych specjalnościach: lawinowe, gruzowiskowe, terenowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych pod lawinami, gruzami budynków czy w trudnym terenie. Pamiętajmy o nich.
Głos w moim przypadku jest własnością Pana Boga. Mam tę świadomość. Duch Święty przez modlitwę pomaga mi go rozwijać – mówi Andrzej Bator.
Są obok nas ludzie wyjątkowi, inspirujący do bycia lepszymi, trzeba tylko chcieć ich zobaczyć. Tak było właśnie w przypadku bł. rodziny Ulmów, która oddała życie za pomoc Żydom.
Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dowodzą tego najbardziej osobliwe cuda dokonane za wstawiennictwem świętych.
Wiele osób czuje przewlekle osłabienie, słabość, brak energii, bóle różnego pochodzenia. Zazwyczaj istnieją przyczyny tych problemów, ale nie zawsze łatwo je znaleźć.
Najczęściej walczymy z nimi z pomocą środków przeczyszczających, ale są inne sposoby.
Kupując okulary – czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne – chcemy, żeby pasowały do naszej twarzy i do naszego stylu. Jak sobie z tym poradzić?
Proste i łatwe w przygotowaniu przekąski urozmaicą grillowe menu i będą doskonałym dodatkiem do mięsnych dań.
Parki etnograficzne polskich wsi to niezwykłe miejsca, które pozwalają na podróż w czasie i poznanie bogactwa naszego dziedzictwa kulturowego.
66-79
Niedziela Plus
...pierwsze przedszkolne koło Caritas w archidiecezji gnieźnieńskiej powstało w Niepublicznym Przedszkolu „Orzełki” Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej?
Jak żyć? Jak kochać? Jak wierzyć? Jak zmieniać świat? Gdzie szukać rady? Tkwić w miejscu czy biec pod wiatr? Na te pytania odpowiada śpiewająco zespół Jak Najbardziej.
Dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu! W tej parafii Pan Jezus ani jednej chwili nie jest sam.
Nadeszły czasy, kiedy trzeba przypominać postać ks. Jerzego – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Krzysztof Mirek, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Chojniku.
Jeśli organy i liturgia są twoją pasją – ten konkurs jest właśnie dla ciebie!
Nie żyjmy tylko światem wirtualnym. Zadbajmy o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, w relacjach między nami – zaapelował bp Andrzej Czaja.
Niedziela bielsko-żywiecka
Mam przed sobą ludzi, którzy wierzą w siłę modlitwy. Jestem ogromnie wdzięczny za każdą siedmioosobową grupę ludzi, za każdą „Margaretkę” – powiedział bp Piotr Greger w Kętach do członków wspólnot modlących się za kapłanów.
Amfiteatr w Brennej pękał w szwach. Zgromadził liczne osoby, które chciały zobaczyć Pasję Beskidzką.
Na co dzień sprawiają, że dobra jest coraz więcej. W Dzień dobra zaśpiewał dla nich Arkadio.
Niedziela częstochowska
Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – mówi Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.
W wieku 44 lat, 10 lat temu, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie ks. kan. Krzysztof Jeziorowski, wielki czciciel Niepokalanej i św. Maksymiliana Marii Kolbego, kustosz sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wąsoszu Górnym.
W najtrudniejszych momentach historii Polski zawsze mogliśmy liczyć na Maryję, więc myślę, że teraz też ochroni nas przed złem, które na nas czyha – mówi w kontekście peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Aneta Nowak z parafii św. Rocha w Naramicach.
Niedziela podlaska
Postać Matki Najświętszej była tematem przewodnim jedenastej edycji Diecezjalnego Konkursu dla uczniów szkół specjalnych.
29 kwietnia 1945 r. wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau, gdzie poniosło śmierć blisko tysiąc polskich kapłanów. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, bp Piotr Sawczuk rozpoczął wizytację kanoniczną parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.
Niedziela kielecka
Co dzieje się w Zakładach Aktywności Zawodowej w Kielcach i Szczaworyżu?
Caritas Diecezji Kieleckiej wciąż poszerza ofertę pomocy potrzebującym. W Tygodniu Miłosierdzia bp Jan Piotrowski poświęcił w Mniowie nowe mieszkania wspierane, mające służyć uchodźcom z Ukrainy i uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas.
Kiedy zapragnął wstąpić do jezuitów, ojciec arystokrata kazał mu się wyrzec całego majątku, wtedy dopiero wyraził zgodę na jego drogę powołania. Adam Kozłowiecki zrobił to. To był początek jego fascynującej drogi życia i pracy dla Kościoła, która po gehennie niemieckich obozów koncentracyjnych, zaprowadziła go do dalekiej Zambii.
Niedziela małopolska
Dla mnie osobiście tworzenie ikon to jest modlitwa, która powinna zbliżać do Boga – mówi Krzysztof Pado.
Nasza fraternia ma główne uroczystości w kwietniu, w dniu patronki wszystkich tercjarzy, św. Katarzyny ze Sieny – mówi pani Katarzyna.
Jej kult rozwija się na Podhalu od ponad 30 lat! Tu modlą się i turyści, i górale.
Niedziela lubelska
To nie jest zwykły spektakl, ale świadectwo wiary. Chcemy, żeby przez nas Bóg dotykał serc – mówi Maria Jakubowska.
Każdy jest zaproszony, aby przyjąć Boży dar zwycięstwa i świadomie w nim uczestniczyć – powiedział ks. Paweł Gołofit.
Uprawianie sportu kształtuje charakter młodego człowieka, jest szkołą solidarności i odpowiedzialności – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
W sobotę, 13 kwietnia, w sanktuarium św. Jacka w Legnicy, odbył się paschalny dzień skupienia katechetów. Na spotkanie przybyło ponad 250 osób świeckich i duchownych, które uczą katechezy.
14 kwietnia, był dniem uroczystego wprowadzenia do świątyni parafialnej św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy, relikwii św. s. Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939). To już kolejne relikwie I stopnia, które zagościły w parafii, obok relikwii: św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Kolbe, i św. Faustyny Kowalskiej.
Chociaż miejscowość jest niewielka, to nie brakuje w niej wielkich wydarzeń, które angażują nie tylko lokalnych mieszkańców, ale też i gości.
Niedziela łódzka
Tak, czuję się za to odpowiedzialny, że 7 mln ludzi nie przyznało się do Jezusa, do Kościoła – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy – powiedział kard. Grzegorz Ryś do młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” już po raz 28. organizuje Ogólnopolski Konkursu Wiedzy Biblijnej (OKWB) przeznaczony dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Niedziela przemyska
Pod takim hasłem w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się II edycja Forum Ewangelizacyjnego, które prowadził bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP.
Chcemy świętować dobro, które na co dzień wspólnie czynimy – podkreślił ks. Tomasz Stec.
Po stu latach od jego narodzin dla Nieba, można na nowo ukazać niezwykły obraz św. Józefa Sebastiana Pelczara – zakochanego w Bogu, który jest Miłością – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.
Niedziela rzeszowska
Święty biskup Józef S. Pelczar jest nie tylko patronem diecezji rzeszowskiej, ale także wielu dzieł i instytucji funkcjonujących na jej terenie.
W wigilię Narodowego Święta Chrztu Polski, 13 kwietnia br., miała miejsce kolejna edycja Kongresu 966.
Chociaż w pamięci świadków pozostał jako „cichy, umartwiony, pokorny” kapłan, zapisał piękną kartę w historii parafii i Kościoła.
Niedziela sandomierska
W Janowskim Ośrodku Kultury w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej oraz trwającego Tygodnia Miłosierdzia odbył się koncert charytatywny.
To tytuł nowej wystawy prof. Wincentego Kućmy otwartej w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, która zakończyła trwające Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Ponad tysiąc osób wzięło udział w II Sandomierskim Biegu Dobra. Tym razem kilometry przeliczane były na złotówki przeznaczone na wsparcie Aleksandry Wolak.
Niedziela sosnowiecka
Za Ojczyznę, za pomordowanych na Kresach Wschodnich oraz zmarłych z naszych rodzin modlono się 13 kwietnia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskiej Syberce.
– Wiara w Opatrzność Bożą, pomimo niezaprzeczalnego istnienia i działania zła, przypomina i uświadamia, że to miłosierny Bóg prowadzi nas przez ten świat ku szczęściu wiecznemu. Matka Kierocińska gorąco w to wierzyła – powiedział ks. Mariusz Trąba.
Smak podróży, tradycje kultury polskiej i greckiej – to wszystko będą mogli poznać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.
Niedziela świdnicka
Mieszkańcy Wałbrzycha oraz liczni pielgrzymi z całego regionu zgromadzili się 14 kwietnia, by uczcić św. Jana Pawła II i wyrazić poparcie dla ochrony ludzkiego życia.
W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Zafascynowani liturgią młodzi pasjonaci z całej Polski zgromadzili się, by sprawdzić swoją wiedzę podczas finału 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej rozegranego w Krakowie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Modlitwa przy relikwiach staje się wyrazem pokory, wdzięczności i naszej pobożności. W ten sposób uświadamiamy sobie, że jest to znak obecności innej rzeczywistości – mówi ks. Stanisław Rębeliński.
Codziennie możemy spotkać psychopatę. I co wtedy? O tych niełatwych sytuacjach jest nowa książka dr. Sylwestra Kowalskiego.
Hasło tegorocznego Marszu dla Życia w Szczecinie było intrygujące i trudno dopatrzeć się w nim taniego chwytu reklamowego, nawet przez przeciwników idei ochrony i obrony życia poczętego.
Niedziela toruńska
Nie mów „weź się w garść”, ale powiedz „jestem przy tobie” – to fragment listu osoby chorującej na depresję
Spotkanie służby liturgicznej na poziomie diecezjalnym i kapłanów, którzy zajmują się tą wspólnotą, jest zawsze bardzo budującym przeżyciem, pokazującym, jak wiele w Kościele jest młodych osób, które kochają Chrystusa i chcą służyć przy Jego ołtarzu.
Nasz cudowny Bóg posługuje się ludźmi, aby Jego wierny sługa, samotny, mieszkający bez rodziny na obrzeżach parafii, otrzymał wszystko, co jest potrzebne na drogę.
Niedziela warszawska
O tym, jaka jest najlepsza droga do Jezusa, nabożeństwach majowych „w plenerze” i zdrowej pobożności maryjnej, z ks. Krystianem Grzybem rozmawia Łukasz Krzysztofka
Prawie 100 uczniów ze szkół ponadpodstawowych wzięło udział w diecezjalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Relikwie bł. Rodziny Ulmów 4 maja rozpoczną peregrynację w archidiecezji warszawskiej, a tydzień później w uroczystej procesji zostaną przekazane do diecezji warszawsko-praskiej.
Niedziela wrocławska
W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.
Dwa dni spędził w mieście br. Maciej z Taize, spotykając się z młodymi na wspólnej rozmowie i modlitwie.
W ramach przygotowań do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej odbył się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. W czasie jego trwania kobiety rozważały słowo Boże, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchały konferencji, uczestniczyły w grupach dzielenia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jak co roku mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego wzięli udział w czytaniu Pisma Świętego w ramach Maratonu Biblijnego.
W Niedzielę Miłosierdzia w parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju gościła Straż Grobowa „Turki” z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Gwizdowie k. Leżajska.
Po raz pierwszy w Starym Bidaczowie odbył się rajd pieszy „Na styku granic” śladami pamięci powstańców listopadowych i styczniowych.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Blisko 100-osobowy skład muzyków i sto minut dziękczynienia za obecność chrześcijaństwa i 900-lecie historycznej diecezji lubuskiej na naszych ziemiach. Za nami wielki koncert uwielbienia w Ośnie Lubuskim!
Odtwarzają kult i szlaki św. Jakuba, służą pielgrzymom, troszczą się o kościoły św. Jakuba.
Duszpasterstwa, przykościelne stowarzyszenia i organizacje szukają różnych sposobów na przyciągnięcie nowych osób czy zintegrowanie tych, które już są we wspólnocie. Okazuje się, że całkiem dobrze sprawdzają się tu gry planszowe.