Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczając o konsekwencjach wiary w Boga, podkreśla, że katolik dzięki wierze poznaje wielkość i majestat Boga. Wtedy w życiu liczy się służba Bogu. Konsekwencją wiary jest to, że Bóg w naszym życiu jest na pierwszym miejscu, a także to, że jest On punktem odniesienia w podejmowaniu wielu ważnych decyzji. Wiara w Boga sprawia również, że nasze życie jest życiem w stałym dziękczynieniu. Wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy, pochodzi od Boga (por. 223-227). Tej prawdy uczy nas św. Paweł Apostoł, który napisał: „Cóż masz, czego byś nie otrzymał?” (1 Kor 4, 7). A św. Teresa od Dzieciątka Jezus wyznała: „Wszystko jest łaską”. Człowiek wiary zawsze ma przed oczyma wielką godność każdego człowieka. Wierzy, że wszyscy ludzie zostali stworzeni „na obraz i podobieństwo Boże” (por. Rdz 1, 26). Jedną z konsekwencji wiary jest również zaufanie Bogu we wszystkich okolicznościach życia, także w przeciwnościach. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus pisała w swoich Dziejach duszy o duchowości ufności. Z kolei św. Teresa z Ávila modliła się słowami: „Niech nic cię nie niepokoi,/ niech nic cię nie przeraża. Wszystko mija,/ Bóg się nie zmienia. Cierpliwość osiąga wszystko./ Temu, kto ma Boga, nie brakuje niczego./ Jedyny Bóg wystarcza”.
Człowiek wierzący potrafi też dobrze użytkować rzeczy stworzone. Kiedy używamy rzeczy tego świata, one nie mogą oddalać nas od Boga. Święty Mikołaj z Flüe tak się modlił: „Mój Panie i Boże, zabierz mi wszystko, co oddala mnie od Ciebie. Mój Panie i Boże, daj mi to wszystko, co prowadzi mnie do Ciebie. Mój Panie i Boże, oderwij mnie ode mnie samego i oddaj mnie całkowicie Tobie”. Tomasz a Kempis, autor O naśladowaniu Chrystusa, natomiast przypomina: „Używaj z umiarkowaniem rzeczy doczesnych, a wiecznych z upragnieniem pożądaj i tęsknij za nimi” (Księga III, rozdz. 16, 1).
Wiara nie może być abstrakcyjną teorią, gdzie mnożą się wątpliwości – podkreśla często papież Franciszek i zachęca nas, abyśmy z wiary uczynili nasze życie. W życiu codziennym troszczymy się o konsekwencje społeczne, polityczne, ekonomiczne czy kulturowe. Przede wszystkim jednak trzeba się zatroszczyć o konsekwencje, jakie dla naszego życia niesie wiara.
Pomóż w rozwoju naszego portalu