Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Czy internet stanie się dla chrześcijaństwa takim sprzymierzeńcem jak wynalezienie druku? Niewątpliwie jest on szansą jako narzędzie ewangelizacji. Czy jednak nie niesie ze sobą także zagrożenia? Czy nie przyczyni się do powstania tzw. religii internetowej i przeniesienia życia duchowego tylko do przestrzeni wirtualnej?
Religijne kanały w mediach społecznościowych przyciągają coraz większą liczbę odbiorców. Czy rosnąca popularność katolickich youtuberów nie sprawia, że tworzy się wirtualna wiara? Czy zawsze ułatwia to kontakt z Bogiem i prowadzi do żywej relacji z Nim?
11-15
Polecamy
Część dzieci cierpi na FAS, inne urodziły się z porażeniem nerwowym w wyniku kiły, a część trafiła do ośrodka skrajnie niedożywiona. Co pomaga uratować ich życie? Książki.
Siostra Aniela Kisielewska łączyła w swoim życiu dwie najważniejsze płaszczyzny, czyli sacrum i profanum.
18-19
życie kościoła
Tu po raz pierwszy zobaczyłam dom, przed którym na słupkach przy bramie wjazdowej i furtce znajdują się figurki św. Michała Archanioła z Gargano.
Warto oceniać wypowiedzi Ojca Świętego w kontekście słów i gestów, które wyszły od niego w ostatnich tygodniach, zamiast płynąć z falą hejtu.
20-23
24-25
moim zdaniem
Jakość komunikacji jest ściśle związana z jakością relacji interpersonalnych.
31
punkt widzenia
Ropa naftowa jako jeden z ważniejszych globalnych nośników energii jest silnie podatna na wahania cenowe. Co wpływa na jej cenę? Ile będzie kosztować niezależność od Rosji?
Po wyroku Sądu Najwyższego w USA aborcja może być zakazana nawet w połowie stanów.
Kościoły będą musiały zrewidować swoją strategię ekumeniczną w dialogu z prawosławiem na Wschodzie i przekierować wektory z Moskwy na Kijów.
34-37
prasa zagraniczna
38
dobre rady
Regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi nie jest trudne, a może uchronić przed dramatycznymi konsekwencjami zaniedbań.
Na przełomie kwietnia i maja możemy zbierać kwiaty mniszka; są one przez nas rzadko wykorzystywane, a przecież mają liczne właściwości lecznicze.
Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Powstała z miłości do wiedzy, ale też w celach politycznych. Jej założyciel był podziwiany przez ówczesnych europejskich intelektualistów. Mimo że przetrwała niewielka jej część, także dziś księgi z Bibliotheca Corviniana zachwycają pięknem wykonania i oryginalnością tematyki.
53-64
65
Dbaj o zdrowie - dodatek tematyczny
Co nas uczula? Jak postępować w przypadku stwierdzonej alergii? Co jeść w zamian?
W walce z alergenami nie wystarczy diagnoza i przyjmowanie leków. Konieczne są znajomość „przeciwnika” i dobra taktyka postępowania.
Na dobry początek proponuję świadectwo, czyli opinię żywej osoby z terenu naszej cywilizacji, na tytułowy temat. „Dawniej pokolenia nawet nie znały alergii, a jeżeli ktoś o tym mówił, to zaliczało się to do wielkomiejskich nawyków.
68-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 13, 31-33a. 34-35)
Był pierwszym papieżem, który pielgrzymował poza Italię.
III-VIII
Niedziela Plus
Jest wiele form modlitwy o powołania i za powołanych. W diecezjach są wspólnoty z kilkudziesięcioletnią tradycją, ale też takie, które zostały założone niedawno. Łączy je troska o tych, których Pan Bóg wybrał do służby Kościołowi.
Chcemy stworzyć naszym dzieciom warunki podobne do panujących w normalnych rodzinach – zapewnia Jan Mader, dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dzieła Pomocy Dzieciom.
Poznań. Polscy misjonarze apelują o stomatologiczne wsparcie dla Czarnego Lądu.
Kalisz. Przedstawiciele świata pracy z całej Polski modlili się u św. Józefa.
Gdańsk. „Jesteś ochrzczony – czy o tym pamiętasz?”, czyli II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.
Licheń. Jubileuszowe X Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych.
Tarnów. Główne obchody Roku Jubileuszowego 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego.
W Leśnej Podlaskiej już z daleka wita nas widok sanktuarium, poświęconego Matce Bożej Leśniańskiej, która odbiera tu cześć od ponad 300 lat.
W czasie uroczystości ku czci patrona miasta – św. Zygmunta w katedrze podsumowano diecezjalny etap procesu synodalnego w Kościele płockim.
Projekt Caritas dla osób 60+ pod nazwą „Seniorze, odkryj swoje Siedlce na nowo”.
13. Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa z Koszalina do Częstochowy odbędzie się w pierwszych dniach lipca.
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich 22 maja Caritas organizuje festyn rodzinny pod hasłem: „Bądźmy razem”.
Powinniśmy być znakiem sprzeciwu wobec trendów współczesnego świata, bo bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Andrzej Czaja w sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy.
Rośnie zaangażowanie ludzi świeckich w działalność Kościoła.
Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w Krypnie.
Manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Dzień skupienia dla dziewic konsekrowanych.
Niedziela bielsko-żywiecka
W Wilamowicach, rodzinnej miejscowości św. Józefa Bilczewskiego, bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu sześciu klerykom naszej diecezji.
1200 pątników, 4 dni marszu z Hałcnowa do Łagiewnik i radość, że droga nie wirtualna, lecz prawdziwa. I zmęczenie prawdziwe. Tak podsumować można 10. edycję diecezjalnej pielgrzymki do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, która po pandemicznych zawirowaniach wróciła na drogi Podbeskidzia i Małopolski.
W Bielanach przywrócono pełnię brzmienia zabytkowych organów.
Niedziela częstochowska
Parafia Wszystkich Świętych w Jedlnie ujmuje każdego, kto tylko wejdzie tu choćby na chwilę. Mały kościół, a mnóstwo ludzi o wielkich sercach i młodzież, która kocha tę wspólnotę.
Jadąc z Częstochowy w kierunku Sokolich Gór, przy drodze w Zrębicach napotkamy drewniany kościółek, wzniesiony w 1789 r. na miejsce jeszcze starszego, z czasów panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to w pobliskim Olsztynie zakładano gród.
Duchowość sercańska jest obecna w życiu parafian – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Robert Rajczyk, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie.
Niedziela podlaska
W trzecią Niedzielę Wielkanocną w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie odbyło się spotkanie rodzin alumnów.
W obecności licznie zgromadzonych parafian, duchowieństwa, osób konsekrowanych i służby liturgicznej bp Piotr Sawczuk konsekrował kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski w Ostrówku w dekanacie łochowskim.
O parafii w Ostrówku, z ks. kan. dr. Zenonem Czumajem – dyrektorem Archiwum i Muzeum Diecezjalnego, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.
Niedziela kielecka
Jak kielczanie i mieszkańcy regionu upamiętniają tych, którzy we wrześniu 1939 r. przez 7 dni bohatersko bronili się przed mającymi ogromną przewagę Niemcami?
Pytamy, jak wychować dziś młodego człowieka na odpowiedzialnego chrześcijanina? Bez niedzielnej Eucharystii to mało realne. Eucharystyczny Ruch Młodych pomaga w kształtowaniu pełnej osobowości ludzkiej i dojrzałej postawy chrześcijańskiej.
Z zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby. Dzielą się doświadczeniem walki z cukrzycą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.
Niedziela małopolska
Wspaniała inicjatywa, znakomite spotkanie – stwierdził rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podczas patriotycznego wydarzenia.
Można wygospodarować godzinkę na bieganie, jazdę na rowerze albo na mecz z chłopakami – przekonuje ks. Paweł Skraba – diecezjalny duszpasterz sportu diecezji tarnowskiej.
Wśród nas żyje wielu świętych małżonków – tylko anonimowo. Chciałbym, aby Kościół był miejscem, w którym rodziny mogą rozkwitać – mówi proboszcz parafii Świętej Rodziny z Nazaretu w Balicach – ks. Jerzy Zuber.
Niedziela lubelska
Kamil Błaszczak, Mikołaj Dudziński i Marcin Sałapa, alumni 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu.
W uroczystość św. Józefa Rzemieślnika odbyła się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie.
Nasze domy, rodzinne i parafialne, są świadkami praktycznej realizacji przykazania miłości.
Niedziela legnicka
Miejscem tegorocznych wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji 3 maja był Bolesławiec.
W parafiach odbyły się nocne modlitwy w intencji pokoju i Ojczyzny.
Tylko przekonany może przekonać nieprzekonanego – tak uważa ks. Jan Kruczyński, który prowadzi Centrum Nowej Ewangelizacji w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Już niebawem przyjedzie do Legnicy.
Niedziela łódzka
Wiedzieliśmy, że jest bardzo chory. Od kilku lat nie mogliśmy się już z nim spotykać – wspominają publicyści Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Już w czerwcu łódzkie parafie będą reprezentowały archidiecezję na mistrzostwach Polski w piłce nożnej halowej w Kołobrzegu.
Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej przeszła do historii, ale wspomnienia z tego szczególnego czasu zostaną w pamięci wiernych na długo.
Niedziela przemyska
W Przemyślu, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski abp Adam Szal w obecności abp. Eugeniusza Popowicza przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny.
Na przemyskiej starówce, w gwarze i natłoku codziennych spraw, króluje Matka Boża Niepokalana. W kościele Franciszkanów Konwentualnych odbiera cześć szczególny wizerunek Maryi, której poświęcone jest to wyjątkowe sanktuarium.
Jak kochać Eucharystię, lepiej ją przeżywać rozumiejąc znaki, gesty, postawy i słowa – to zadanie, które podejmuje Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM), wpisujący się w duszpasterski krajobraz naszej archidiecezji.
Niedziela rzeszowska
Sanktuarium jest najlepszym miejscem formacji sumień, tak, aby bardziej słuchać Boga niż ludzi – podkreślił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w nowo utworzonym sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie.
Rok 1932 to czas, kiedy przy Związku Strzeleckim rozpoczęła działalność młodzieżowa organizacja o nazwie „Orlęta”.
Europa nie ma prawa pouczać Polski, czym jest praworządność.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz konsekrował kościół św. Józefa Robotnika w Kocudzy.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu została zaprezentowana wystawa o Helenie Kmieć.
Ostrowiecka szkoła katolicka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Banku Polskiego.
Niedziela sosnowiecka
Do dąbrowskiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej pielgrzymowały wspólnoty Żywego Różańca z całej diecezji sosnowieckiej.
Parafia św. Floriana istnieje już od 40 lat. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 4 maja, w dniu odpustu parafialnego. Były połączone z peregrynacją Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II.
W sali widowiskowo-koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbędzie się koncert charytatywny „Gramy dla Mamy”.
Niedziela świdnicka
Około 250 osób wyruszyło 3 maja ze świdnickiej katedry do sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady.
Na to pytanie szukali odpowiedzi młodzi kapłani, którzy w ramach formacji stałej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią majowe uroczystości wróciły do swojej dawnej formuły.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego.
We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie czterdziestu czterech absolwentów i absolwentek odebrało w ubiegły piątek świadectwa ukończenia szkoły.
Niedziela toruńska
Życie jest wartością szczególną, dlatego odebranie komuś lub sobie życia jest zawsze czynem moralnie złym.
O pracy fotografa filmowego, edukacji domowej i wspólnotach małżeńskich z Piotrem i Eweliną Litwicami rozmawia Maria Pilińska.
Przez dwa dni społeczność parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim przeżywała niecodzienne wydarzenia związane z kulturą chrześcijańską. Z okazji 270. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Łąkowskiej i 30-lecia diecezji toruńskiej odbyły się: konferencja naukowa, Msza św. i koncerty.
Niedziela warszawska
Już w kilka godzin po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę w Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich na warszawskich Stegnach zaczęto organizować pomoc.
Jest jedną z najmłodszych i najszybciej rozrastających się parafii w Warszawie. Większość mieszkańców stanowią ludzie młodzi, którzy przyjechali do stolicy z różnych stron Polski.
Archiwum Ringelbluma jest niepowtarzalnym zbiorem dokumentów, stanowiącym jedno z najważniejszych świadectw Zagłady polskich Żydów. Zostało wpisane na listę UNESCO jako zabytek światowego dziedzictwa.
Niedziela wrocławska
Parafia św. Alberta Wielkiego ma nowego wyjątkowego parafianina i orędownika w postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, obecnego w relikwiach.
Prawie dwa miesiące trwała we wrocławskiej parafii św. Faustyny Kowalskiej specjalna akcja pomocy.
Od śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego mija rok. Wychowankowie, przyjaciele nie zapominają o „Orzechu”. Pod redakcją ks. Aleksandra Radeckiego powstała książka o jego życiu i działalności.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W uroczystość NMP Królowej Polski w zamojskiej katedrze miała miejsce modlitwa w intencji Ojczyzny i pokoju.
Na placu za kościołem w Józefowie uroczyście obchodzono „Dzień Dobra” – święto patronalne Caritas.
Absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju odebrali świadectwa ukończenia szkoły.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Paradyżu 7 maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jej tegoroczne hasło brzmiało „Przyjdź do źródła, wejdź na szczyt” i nawiązywało do Eucharystii.
Msze św. z udziałem dzieci to nie lada wyzwanie. Jednak mogą przynieść owoce, których nawet się nie spodziewamy.
Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu 14 maja przyjmie święcenia diakonatu. Tegoroczną uroczystość zaplanowano w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej.