Reklama

Niedziela Kielecka

Symbol odwagi, honoru i trwania

Jak kielczanie i mieszkańcy regionu upamiętniają tych, którzy we wrześniu 1939 r. przez 7 dni bohatersko bronili się przed mającymi ogromną przewagę Niemcami?

Niedziela kielecka 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

sympozjum

Westerplatte

T.D.

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

Niemal połowa załogi wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. Westerplatte to symbol odwagi, honoru, trwania na posterunku. Od ubiegłego roku Kielce szeregiem inicjatyw upamiętniają obrońców bohaterskiego skrawka Polski, co dzieje się z inicjatywy bp. Mariana Florczyka i Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który także w 2022 r. szykuje szereg wydarzeń. Poświęcone im było spotkanie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, z licznym udziałem młodzieży szkolnej.

Pamiętamy

Co będzie w tym roku? Rajd rowerowy, konkursy, gry miejskie i wiele innych uroczystości, które złożą się na projekt „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

Biskup Florczyk zachował osobiste wspomnienia z domu rodzinnego dotyczące tego chlubnego wątku historii. – Mama opowiadała mi, że ci młodzi chłopcy przygotowywali się do walki na Bukówce. Ja wtedy mieszkałem między Bukówką a Stadionem, więc w cieniu dwóch jednostek wojskowych. Nosiłem w sercu właśnie tych chłopców, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Westerplatte. Chciałem ich upamiętnić, bo wiedziałem, że niektórzy odeszli w zapomnienie – tłumaczył bp Florczyk. Jak stwierdził, jako mieszkaniec Ziemi Świętokrzyskiej od wielu lat nosił w sercu zamiar upamiętnienia kielczan i mieszkańców regionu, którzy w bronie Ojczyzny oddali swoje życie.

Czego uczy Westerplatte?

Ksiądz Biskup z radością powitał młodzież szkolną i nauczycieli, pogratulował zainteresowań historycznych i podkreślił fakt, że do projektu także i w tym roku przystępuje tak wiele osób i instytucji. Podczas spotkania odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Nasi tam byli”.

Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, zwróciła uwagę na motyw kształtowania postaw i sumień, których uczy Westerplatte. – Ich postawy były bardzo ważne na miarę tamtych czasów i teraz mogą służyć obecnemu młodemu pokoleniu jako wyznacznik zadaniowości, wykonywania pewnych spraw i obowiązków, których nie można odkładać – mówiła.

Reklama

Rajd rowerowy, gra miejska, film

W ramach całorocznego projektu przygotowano wiele inicjatyw. Wyprawa rowerowa z Kielc przez całą Polskę wyruszy 25 sierpnia, by 1 września dojechać na Westerplatte. Wkrótce rusza gra miejska. 9 września zaplanowano wydarzenia przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie jest tablica poświęcona kieleckim westerplatczykom. Odbędzie się tam także premiera filmu dokumentalnego.

W skład Komitetu organizacyjnego wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Ducha dla konsekrowanych

Od 28 kwietnia do 1 maja w Krzydlinie Małej niedaleko Wołowa odbywało się XV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego pod hasłem „Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego. Młode wino, nowe bukłaki”. Przedstawiciele ponad 20 zgromadzeń zakonnych zastanawiali się nad obecnością Ducha Świętego w życiu codziennym. – Hasło sympozjum nawiązuje do roku duszpasterskiego, który przeżywamy aktualnie w Kościele, a zatem do trzeciej osoby Trójcy Świętej, do osoby Ducha Świętego – podkreśla ojciec Aleksander Bober, klaretyn, dyrektor Instytutu Teologii Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję