Reklama

Felietony

Podcinanie katolików w oświacie wciąż trwa. Dyskryminacja wiary ojców

Jeśli ktoś myślał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, wdrażając nowy ideał wychowania bez religii, na niewliczaniu oceny z religii do średniej oraz łączeniu grup poprzestanie, to był w przysłowiowym „mylnym błędzie”. Likwidacja krajowego duszpasterstwa OHP oraz nagabywanie dyrektorów szkół przez ateistyczne organizacje pozarządowe zakazujące organizacji rekolekcji, to nowe formy „piłowania katolickich” uczniów w szkołach.

2024-09-21 07:13

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Likwidacja” słowem roku w MEN

Od momentu objęcia kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej przez reprezentanta Lewicy rozpoczął się gwałtowny proces likwidacji w systemie oświaty wszystkiego, co może kojarzyć się kulturą chrześcijańską i klasycznym modelem wychowania młodego człowieka. Przypomnijmy, że zredukowana lista lektur pomija dzieła kluczowe dla polskiej tożsamości kulturowej. Nie przewiduje tekstów, które wprost lub pośrednio odwołują się do toposów ukształtowanych przez tradycję chrześcijańską. Usunięto m.in. „Legendę o św. Aleksym”, liryki religijne F. Karpińskiego, „Kwiatki św. Franciszka”, „Kordiana” J. Słowackiego oraz twórczość Jana Pawła II.

Nie dla osób duchownych w systemie oświaty

„Likwidacja” dotyczy nie tylko podstaw programowych. Nowy ideał wychowania bez religii nie przewiduje także funkcjonowania w systemie oświaty osób duchownych. Stąd chociażby nowy komendant Ochotniczych Hufców Pracy podjął decyzję o likwidacji krajowego duszpasterstw OHP. Ks. prałat Jarosław Sroka pełnił funkcję krajowego duszpasterza OHP od 2006 r. po powołaniu go na 336. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Poznaniu. Z Ochotniczymi Hufcami Pracy był związany działalnością duszpasterską od VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie w sierpniu 1991 r. Od 1997 r. kierował Biurem Duszpasterstwa Krajowego OHP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co więcej, remedium na ograniczenie liczby godzin religii w szkołach ma być cofnięcie przez władze kościelne misji kanonicznej dla osób duchownych. Jak informowała niedziela.pl w artykule z 12 września br., Katarzyna Lubnauer, Sekretarz stanu w MEN apodyktycznie zaznaczyła w Sejmie RP, że mniej więcej jedna trzecia katechetów to osoby duchowne. "W związku z tym, ponieważ to nie państwo decyduje o tym, kto uczy religii w szkole, tylko Kościół katolicki, w związku z tym może wycofać ze szkół osoby duchowne" - dodała.

Próba zamachu na rekolekcje w szkole

Otwarta walka ministra edukacji narodowej z kulturą chrześcijańską wprost zachęca laickie organizacje pozarządowe do swoistego rodzaju spamowania szkół i niejednokrotnie nierzetelnego informowania dyrektorów o ich prawach i obowiązkach. Za skandaliczne należym.in. uznać mailing przeprowadzony w poznańskich szkołach przez stowarzyszenie „Kongres Świeckości”. W mailu wysłanym 2 września br. organizacja „sprzeciwia się współorganizacji rekolekcji przez placówki oświatowe”. A priori stwierdza, że „przekroczeniem uprawnień przez władze szkoły jest angażowanie w przeprowadzenie rekolekcji i opiekę nad osobami uczniowskimi, kadry nauczycielskiej, która w ich trakcie powinna przeprowadzać zajęcia lekcyjne”.

Gdyby głupota umiała latać. „Kongres Świeckości” to nie animal rationale

Treść maila spełnia wszelkie wymogi obowiązującej nowomowy. Pojawiają się i „osoby uczniowskie”, i „neutralność światopoglądowa” etc. Czy jednak autorzy tekstu zasługują na miano „animal rationale” (istoty rozumnej)? Hmmm… ale „ad rem” (do rzeczy). Co stanowi prawo? Jak pisał Dante Alighieri „Nadchodzi czas, kiedy milczenie staje się zdradą” i wskazanym jest, aby mówić i działać w obronie prawdy i prawnego stanu rzeczy. Ważne jest również mierzenie się z takimi tekstami i ujawnianie ich ewentualnych niedopowiedzeń i nieprawidłowości.

Dura lex sed lex

Reklama

Primo, nauczyciele nie są zobowiązani do stosowania nijakich form osobowych i odmowa ich stosowania nie stanowi dyskryminacji ucznia. W polskim systemie oświaty za podstawę prawną dla imion i płci uznaje się akty stanu cywilnego. Tak więc sugerowana przez autorów maila forma „osoby uczniowskie” nie znajduje właściwej podstawy prawnej i może być, co do zasady odczytana jako próba narzucenia światopoglądu szkole. A tego podobno Kongres Świeckości pragnie uniknąć.

Secundo, uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w 3-dniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego (§ 10 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach). Dni rekolekcji nie są dniami wolnymi od zajęć a opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji zapewniają nauczyciele religii. Niemniej jednak, dyrektor szkoły, jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa uczniów, może wskazać nauczycieli świadczących pomoc w zapewnieniu uczniom opieki w czasie ich przemieszczania się do miejsca odbywania się rekolekcji i w drodze powrotnej do szkoły. Wynika to z tego, że rekolekcje nie są czasem wolnym dla nauczycieli. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest bowiem zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Zatem angażowanie, cyt. „kadry nauczycielskiej” znajduje pełną i klarowną podstawę prawną. Wydaje się właśnie, że za nieuzasadnione należy uznać nie organizowanie rekolekcji, a wzywanie przez władze stowarzyszenia do nie organizowania przez szkoły tej formy praktyki religijnej. Tak więc kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Apodyktyczny mail przegrywa z aktualnym stanem prawnym.

Tertio, warto przypomnieć, iż preambuła Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe stanowi, iż nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Mając na uwadze powyższe także sformułowanie o „neutralności światopoglądowej” należy uznać za użyte co najmniej nie do końca fortunnie.

No cóż, „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Można domniemywać, że autorzy maila zawczasu zrealizowali wersję soft podstaw programowych wdrożonych przez minister edukacji narodowej. A efekty widać w ich radosnej twórczości mailowej.

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa

To nie Rzym był pierwszym państwem, które przyjęło chrześcijaństwo jako oficjalną religię państwa i ludu. Pierwsza była Armenia - kraina wiecznego czasu hiobowego. Jej mieszkańcy uważają, że siódma litera alfabetu ormiańskiego to… dźwięk oddechu Boga.

Armenia. Jak piszą autorzy książki, pt. "Armenia. Karawany śmierci" (Andrzej Brzeziecki i Małgorzata Nocuń), niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne. Dzisiaj, niewielkich rozmiarów państwo na Kaukazie Południowym. Armenia jako pierwsze państwo na świecie uznała chrześcijaństwo za religię państwową – stało się to w 301 r. – a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba. Wystarczy spojrzeć na mapę Armenii, aby stwierdzić od razu, że jej położenie geopolityczne jest wyjątkowo niekorzystne – otaczają ją zewsząd potężne państwa: Rosja, Iran, Turcja. Tak zresztą było przez całe dzieje Hajastanu, jak nazywają Ormianie swą ojczyznę. Potężni sąsiedzi dzielili go między siebie, a jego rdzennych mieszkańców ciemiężyli. Ci, zaś niejednokrotnie ratowali się ucieczką do innych krajów, w których tworzyli diasporę. Największa tragedia spotkała naród w 1915 r. W tym bowiem roku rząd młodoturecki, wykorzystując wojenne zamieszanie, postanowił ostatecznie rozwiązać „problem ormiański”. Jego działanie to ludobójstwo. Minister spraw wewnętrznych Taalat-Pasza pisał: „Rząd zdecydował się na całkowitą eksterminację Ormian (...). Ci, którzy sprzeciwią się temu rozkazowi, nie mogą być urzędnikami państwowymi”.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza szkoła w diecezji rzeszowskiej otrzymała patronat bł. Rodziny Ulmów

2024-09-20 13:49

[ TEMATY ]

szkoła

Diecezja rzeszowska

bł. rodzina Ulmów

flickr.com/episkopatnews

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Błędowej Zgłobieńskiej otrzymała patronat bł. Rodziny Ulmów z Markowej. Uroczystości odbyły się 20 września 2024 r. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który dokonał również poświęcenie sztandaru.

Mszy św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze uczestniczyli: ks. Witold Gurda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, ks. Janusz Winiarski, dziekan dekanatu Rzeszów-Zachód, ks. Mariusz Matuszewski, dziekan dekanatu Rzeszów-Wschód oraz ks. Stanisław Szeliga, proboszcz parafii w Błędowej Zgłobieńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Apelowa modlitwa za Archidiecezję Wrocławską

2024-09-20 21:18

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Godzina 21:00 to czas, kiedy na całym świecie oczy i serca wielu Polaków kierują się ku Jasnej Górze. Tym razem, w ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej, Apelowi Jasnogórskiemu, słowo apelowe wygłosił bp Maciej Małyga.

Na początku skierowanego słowa bp Maciej Małyga zauważył, że dzisiaj Archidiecezjanie są w mniejszym gronie niż w latach ubiegłych, ale za to w łączności ze swoim pasterzem, abp. Józefem Kupnym, który pozostał z wiernymi we Wrocławiu i tam przewodniczył Mszy świętej, wszystkimi, którzy mieszkają blisko Odry, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy i innych rzek. - Jako wspólnota archidiecezji wrocławskiej we wrześniu czytamy o drugim znaku, w którym urzędnik królewski, idzie z Kafarnaum do Kany prosi o cud uzdrowienia swojego syna i słyszy słowa: “Idź, Syn Twój żyje”. Tam też objawiła się chwała Pana, ale teraz chcemy podkreślić, że chwała Pana rozciąga się ciągle - zaznaczył biskup Maciej, podkreślając, że gdy tylko objawia się chwała Chrystusa, to dzieją się dobre rzeczy, a objawia się ona w drugiej osobie czy różnych sytuacjach. - Kto chwałę Jezusa rozpozna, ten staje się wierny. Urzędnik stał się człowiekiem, człowiek stał się ojcem - mówił biskup, dodając, że poznając dobrze Chrystusa, zaczyna się realizacja misji Jezusa, która jest współdzieleniem swojego życia z innymi. - O to prosimy dla nas, dla naszego Kościoła, Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, ale także dla tych niezliczonych spraw, które mamy w swoich sercach, a które ty Maryjo znasz i Tobie zawierzamy
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję