Franciszek wezwał kardynałów do podjęcia działań, aby "każda instytucja zaangażowała się, by uzyskać zewnętrzne środki na swoją misję". Kolejny jego postulat do redukcja kosztów i unikanie tego co "zbędne" oraz dobre wyznaczenie priorytetów, a także "transparentne zarządzanie" środkami finansowymi.
"Musimy być świadomi tego, że dzisiaj stoimy przed podjęciem strategicznych decyzji z wielką odpowiedzialnością" - wyjaśnił papież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dodał: "Instytucje Stolicy Apostolskiej mogą nauczyć się solidarności od dobrych rodzin. Tak, jak w tych rodzinach ci, którzy cieszą się dobrą sytuacją ekonomiczną, przychodzą z pomocą bardziej potrzebującym, tak urzędy mające nadwyżki powinny wnieść wkład, by pokryć ogólny deficyt".
"Proszę was - zwrócił się do kardynałów - byście przyjęli to przesłanie z odwagą, w duchu służby, i abyście wspierali z przekonaniem, lojalnością i hojnością trwające reformy".
"Autentyczne współdziałanie i współpraca na rzecz jednego celu - dobra Kościoła - stanowi konieczny wymóg naszej służby" - zaznaczył Franciszek.
Dwa lata temu papież przeprowadził gruntowną reformę Kurii Rzymskiej, łącząc kongregacje i papieskie rady. Ich liczba została zredukowana, a w ich miejsce powstały dykasterie.(PAP)
ws/ mms/