Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej – Mid Europe Early Music Festival to coroczne wydarzenie tworzące platformę spotkania muzyków z wielu krajów, przestrzeń ukazująca szczególny dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu.
Festiwal łączy mistrzów i młode talenty, pozwalając na twórczą wymianę doświadczeń w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej. W obecnej edycji kluczem programu będzie muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tegorocznym bohaterem festiwalu jest polski kompozytor schyłku renesansu Mikołaj Zieleński - postać znana bardzo dobrze koneserom muzyki światowej ze względu na kunszt prowadzenia głosów, monumentalizm wielu utworów, które wymagają doskonałej techniki ze strony śpiewaków jak i instrumentalistów.
Z jego repertuarem zmierzy się na festiwalu burgundzki zespół Les Traversées Baroques.
Traversees Baroques są jednymi z najwybitniejszych interpretatorów muzyki przełomu epok na świecie. Ich nagranie utworów Mikołaja Zieleńskiego Ortus de Polonia otrzymało znakomitą opinię krytyki. W skład zespołu wchodzą muzycy ośmiu narodowości (Francja, Belgia, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Argentyna, Wielka Brytania). Grają na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych (cynk, puzon, dulcian, fagot, flet prosty i inne), a także posługują się oryginalną renesansową techniką wokalną.
Reklama
W Jędrzejowie i Sandomierzu zaplanowano dwa wielkie koncerty oratoryjne w ich wykonaniu z towarzyszeniem chóru Angelus Cantat. Z kolei w Zagości na Ponidziu, w Starachowicach i w Kielcach zagrają znawcy renesansowego repertuaru na klawesyn, organetto i flety - Corina Marti i Andreas Bohlen.
Wystąpią znakomici polscy muzycy, w tym kieleccy soliści instrumentaliści oraz chóry. Całości dopełni taniec renesansowy w wykonaniu baletu Cracovia Danza. Artyści wystąpią w Kielcach, Chęcinach i Szydłowie.
Festiwal służy integracji lokalnego środowiska kulturotwórczego poprzez stałą współpracę z Zespołem Szkół Muzycznych, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską, Muzeum Narodowym, Diecezją Kielecką, władzami lokalnymi, przedstawicielami środowisk prawniczych, medycznych, biznesowych.
Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, której studenci i uczniowie mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.