Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wierzę w Kościół Chrystusowy

W czasie Każdej Mszy św. niedzielnej, w uroczystości i święta recytujemy „Credo”. Jednym z jego elementów jest wiara „w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Co tak naprawdę oznacza to wyznanie w oparciu o Ewangelię św. Jana starali sobie uświadomić uczestnicy Konkursu Biblijnego dla dzieci szkół podstawowych, kl. od V do VIII. Został zorganizowany przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej.

2023-05-23 23:21

Ks. Marek Dzik

Konkurs Biblijny

Konkurs Biblijny

W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 w Konkursie wzięło udział 690 dzieci z 64 szkół. Etap szkolny odbył się 14 lutego 2023 r. Najwięcej uczniów i uczennic brało udział w następujących szkołach: Trzebownisko SP - 59 dzieci; Nowy Żmigród SP – 42 dzieci; Rzeszów SP nr 34 – 37 dzieci. Do etapu rejonowego awansowały dzieci z 57 szkół. Promowanych było 3 najlepszych uczniów z danej szkoły pod warunkiem uzyskania przez nich min. 60% z maksymalnej liczby punktów. Chodziło o zachowanie sprawiedliwego poziomu. W sumie Komisja Konkursowa do dalszego etapu dopuściła wszystkich uczniów, którzy uzyskali wspominane 60%. Etap rejonowy odbył się 14 kwietnia 2023 r. Z etapu rejonowego do finału awansowało 73 dzieci, które uzyskały najlepsze wyniki skali diecezji. Finał miał miejsce w dniu 9 maja br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie. Dzieci pisały test w którym maksymalnie można było zdobyć 95 punktów. Komisja Konkursowa w skład której wchodzili także Katecheci i Katechetki, którzy przyjechali z uczniami stwierdziła następujące wyniki: 1. Maciej Pabisz – kl. VIII – 94 pkt. – Jasło SP nr 2; 2. Joanna Lęcznar – kl. VII – 92 pkt. – Rzeszów ZS-P nr 9; 3. Mikołaj Gajda – kl. V – 91 pkt. – Trzebownisko SP. Wyróżnieni: Julia Madejczyk – kl. V – 90 pkt. – Wróblowa SP; Zuzanna Dłubek – kl. V – 89 pkt. – Rzeszów SP nr 25; Patrycja Świętoń-Pikor – VII – 89 pkt. – Rzeszów ZS-P nr 9; Paweł Maziarz – kl. V – 89 pkt. – Trzebownisko SP; Julia Ruszała - kl. VI – 89 pkt. – Strzyżów SP nr 2; Anna Skiba – kl. VI – 88,5 pkt. – Gnojnica Wola SP; Katarzyna Janiec – kl. VI – 88 pkt. – Krzywa Wieś SP.

Komisja Konkursowa dziękuje wszystkim Dzieciom które wzięły udział w zawodach wiedzy biblijnej, Siostrom Zakonnym, Paniom Katechetkom, Księżom, Panom Katechetom za pomoc w przygotowaniu dzieci do Konkursu, P. Grażynie Tereszkiewicz przedstawicielce Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Ks. Kanclerzowi Piotrowi Steczkowskiemu za zaszczycenie swoją obecnością finału i wręczenie nagród, Paniom: Agacie Gajdek, Bogumile Lis, Krystynie Piękoś, Barbarze Buczek, Panu Ryszardowi Gołojuchowi za pomoc w zorganizowaniu Konkursu, Wszystkim Szkolnym i Rejonowym Komisjom Konkursowym oraz Katolickiemu Radio „Via” za medialny przekaz. Laureatom składamy serdeczne gratulacje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Na ekrany polskich kin wejdzie film o rodzinie Ulmów - „Historia jednej zbrodni”

2023-06-06 12:21

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Materiał prasowy

Już 9 czerwca polscy widzowie będą mogli zobaczyć dzieło poświęcone przejmującej historii rodziny Ulmów. Dystrybutorem filmu „Historia jednej zbrodni” jest krakowski Rafael Film. Nowy obraz dokumentalisty Mariusza Pilisa prezentuje Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej.

Reżyser przestawia niewyobrażalną zbrodnię, której 24 marca 1944 r. dokonali Niemcy w Markowej, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów. Pilis dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów oraz podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję