Reklama

Niedziela Rzeszowska

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Weryni

Okolicznościową akademię przygotowała młodzież pod okiem nauczycieli. Na obchodach nie zabrakło Franciszka Batorego, brata patrona szkoły podstawowej. Tego dnia w Weryni wspomina się m.in. ktp. Józefa Batorego, pośmiertnie awansowanego do stopnia majora, który urodził się w tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą kpt. Józefa Batorego. Następnie w kościele parafialnym pw. Świętego Maksymiliana Kolbego została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Sławomira Zycha, pracownika naukowego KUL-u w Lublinie. W koncelebrze uczestniczyli także: ks. Jarosław Depczyński, proboszcz miejscowej parafii i ks. prałat Stanisław Wójcik, były proboszcz. Po Mszy Świętej władze gminy, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście przeszli pochodem na czele sztandarów do Szkoły Podstawowej. Władze województwa podkarpackiego reprezentowała Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

2023-03-04 18:32

Archiwum Szkoły Podstawowej w Weryni

Franciszek Batory, brat kpt.Józefa Batorego, patrona Szkoły Podstawowej w Weryni

Franciszek Batory, brat kpt.Józefa Batorego, patrona Szkoły Podstawowej w Weryni

W szkole miała miejsce część oficjalna, podczas której program artystyczny przedstawili wychowankowie weryńskiej placówki pod okiem nauczycielek: Sylwii Przybyło, Małgorzaty Andryś, Danuty Żądło i Sylwii Opalińskiej-Starzec. Na końcu głos zabrali zaproszeni goście, wśród których nie mogło zabraknąć Franciszka Batorego, który jest jednym z ostatnich, żyjących naocznych świadków procesu IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Franciszek Batory stwierdził: Jeśli droga do nieba otwarta, to tym, co Ojczyźnie służą. W swoich wystąpieniach, kochana młodzieży, daliście wyraz miłości do Ojczyzny. Od kiedy należy kochać rodzinę w domu i Ojczyznę, Polskę? Zdradzę wam tajemnicę. Święta miłości kochanej Ojczyzny, od lat najmłodszych do późnej siwizny.

Uczestnikom uroczystości podziękował Grzegorz Starzec, dyrektor SP im. Józefa Batorego w Weryni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: krzyż daje mi siłę i odwagę

2023-02-27 20:00

[ TEMATY ]

krzyż

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Był czas cierpienia (długi czas), ale i wtedy spotykałam na swojej drodze ludzi, którzy przeżywali dużo gorsze tragedie. To tak, jakby sam Bóg Ojciec chciał mi powiedzieć: „Kobieto, weź się w garść i idź naprzód!”. Lecz w tamtym czasie wydawało mi się, że moje cierpienie jest największe.

Cierpiała moja dusza, byłam dzieckiem opuszczonym przez rodziców, niekochanym, wyszydzanym, wyśmiewanym. Moje najbliższe otoczenie drwiło ze mnie. Spełniałam żądania i oczekiwania wszystkich. Przez szereg lat zapomniałam o sobie, wykony- wałam tylko polecenia najbliższych. Bez wgłębiania się, czy taka postawa służy komukolwiek, robiłam tylko to, czego inni oczekiwali.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę powiedział abp. Gądecki w wywiadzie dla "Naszego Dziennika"?

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner

Należy uczyć zarówno chłopców, jak i dziewczynki sprzątania po sobie - to wyraził abp. Stanisław Gądecki w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". Inne interpretacje można odebrać jako próbę manipulacji - napisał na swoim profilu na Twitterze ks. Józef Kloch. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski skomentował w ten sposób opinie na temat przytaczanej przez media wypowiedzi przewodniczącego KEP.

Abp Gądecki w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" poruszył m.in problem groźnego wyzwania, jakim jest ideologia genderyzmu, która - jak powiedział - "lansowana jest pod płaszczykiem programu równościowego".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: tragiczna sytuacja Kościoła w Niemczech

2023-03-28 13:53

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Jako „godzinę wielkiej tragedii” określił sytuację, jaka powstała w Kościele niemieckim w związku z procesem drogi synodalnej kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił wywiadu katolickiemu tygodnikowi „Tagespost”, którego całość ukaże się w najbliższych dniach.

Zdaniem niemieckiego purpurata kurialnego odpowiedzialne władze w Watykanie od początku nie doceniały całego procesu i zjawiska, które określił jako „furor teutonicus”. Przypomniał, że podczas Reformacji Rzym był częściowo odpowiedzialny za apostazję dużej części Kościoła katolickiego w całej północnej Europie, nie robiąc nic lub podejmując działania spóźnione. „Najbardziej godne ubolewania jest to, że w tym wypadku kompetentne władze nie oceniają realnie warunków niemieckich i nie spełniają swojej odpowiedzialności wystarczająco energicznie, aby być wieczną zasadą i fundamentem jedności Kościoła w objawionej prawdzie Chrystusa” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję