Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

Uroczystej sumie odpustowej 15 sierpnia przewodniczył ks. prał. Jarosław Pater, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi – Julianowie. - Dziś w szczególny sposób chcemy wysławiać naszą Matkę i Królową, która dziś została z ciałem i duszą wzięta do Nieba. I zasiada po prawicy swojego Syna. To wielka uroczystość w Kościele, ale to także wielka uroczystość dla naszej parafii, która nosi ten szczególny tytuł: Matki Boskiej Zwycięskiej. Chcemy dziękować Bogu także za dar wolności, która została ocalona w 1920 roku, wolności naszej ojczyzny! – mówił w słowie powitalnym ks. prał. Tadeusz Weber, proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii ks. prał Jarosław Pater odniósł się do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - W paryskim kościele wisi ikona polskich emigrantów. W sercu Maryi zawarte jest to, co Polacy mieli najdroższego: grudka ziemi, kilka monet, sól wielicka. To piękne wotum symbolizujące podwójną miłość do podwójnej matki - matki niebieskiej i do ojczyzny (…) Maryja niepokalana, Matka Boga została z ciałem i duszą wzięta do chwały niebieskiej. Jezus nie chciał, by jego matka była skalana ludzkim grzechem i żeby ciało zostało na ziemi, dlatego została wzięta do nieba. Również dla nas jest to wielkie wydarzenie, gdyż zyskaliśmy w niebie wielką orędowniczkę. Od chwili Wniebowzięcia Maryja stają się faktycznie nasza matką – mówił ks. Pater.

W dalszej części homilii celebrans nawiązał do drugiej nazwy uroczystości – Matki Boskiej Zielnej, jak i wydarzeń z 1920 roku. - Dzisiejsze święto przypada kiedy rolnicy kończące żniwa. Wielki trud polskiego rolnika przynosi plon. Dziś przynosimy te owoce jako podziękowanie. Trzeba było słońca i wilgoci, ale i ludzkiego trudu. Sanktuaria Maryjne rozsiane po całym świecie tworzą żywy łańcuch matczynej opieki. Cieszy się z naszych sukcesów, ranią ją spory i waśnie. Wspiera nas w każdej potrzebie. Nikt z nas nie może jej zarzucić, że nie zna życia. Ona poznała je lepiej niż ktokolwiek z nas. Wie jak ciężkie są krzyże i cierpienie. Zawsze możemy iść do niej, by się podzielić radościami i smutkami. W sierpniu 1920 roku wojsko polskie zwyciężyło wojska sowieckie. Wierzymy, że był to „Cud nad Wisłą”, bo prowadzono walkę z Bogiem i kościołem. Dlaczego „Cud nad Wisłą”? Dlatego, że po dramatycznej walce pod Radzyminem, 15 sierpnia szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę Polski. W rankingu bitew świata Bitwa Warszawska zajmuje 18 miejsce. Gdyby czerwona inwazja poszła dalej to lepiej sobie tego nie wyobrażać...

Reklama

W kolejnej części homilii ks. prał. Jarosław Pater przypomniał historię powstania kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, jako wotum za zwycięstwo Polaków nad bolszewikami. - Na pamiątkę spektakularnego zwycięstwa ustanowiono święto Wojska Polskiego w tym dniu. Także łodzianie mieli swój udział. Włączyli się w modlitwę całej Polski. Gromadząc się przyrzekli, że wybudują wotum dla Matki Bożej. Łodzianie dotrzymali słowa i wybudowali piękną świątynię, w której się znajdujemy. Przypomina o tym napis w obrazie nad głównym ołtarzem – „Dzięki Ci matko za cud nad Wisłą”. Jest zatem za co panu Bogu dziękować. Łódź to nie tylko, jak niektórzy chcą nam wmówić, czerwone miasto, ale i miasto z ogromnym potencjałem i wieloma religiami. Łódź miasto wierzących (…) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest gwarancją, że i my kiedyś osiągniemy niebo. Każdy ma w niebie kogoś z kim by się chciał bardzo spotkać. Radując się dziś z Wniebowzięcia, módlmy się na różańcu by był pokój wokół nas. Odmawiajmy litanie ku jej czci. Oddajmy jej w opiekę nasze rodziny, nasze parafie, ojczyznę i nas samych! – zakończył homilię ks. Pater.

W Eucharystii wzięli udział kapłani z dekanatu: ks. kan. Wojciech Wołowiec, ks. kan. Piotr Kosmala, ks. kan. Wiesław Potakowski oraz wierni i poczty sztandarowe z wielu parafii łódzkich. Po komunii świętej celebrans dokonał także tradycyjnego poświęcenia ziół i kwiatów przyniesionych do świątyni.

Po zakończonej liturgii mszy świętej odpustowej wokół świątyni odbyła się procesja eucharystyczna, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2022-08-16 16:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sportowe wyzwania ministrantów

Po dwóch latach przerwy Służba Liturgiczna Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej powraca do przedpandemicznych działań.

W kompleksie sportowym VeraSport oraz w hali sportowej Zespołu Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko w Łodzi odbył się etap diecezjalny XVII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej w Piłce Nożnej Halowej. Zawody były podzielone na trzy kategorie, do których zaliczono ministrantów, lektorów młodszych i starszych. Udział w rozgrywkach wzięło 30 drużyn z terenu całej archidiecezji łódzkiej. - Zaczęliśmy wspólną modlitwą w intencji księdza biskupa Adama Lepy, prosząc o życie wieczne dla niego. Po dwóch latach pandemii, kiedy mistrzostwa nie odbywały się, jest to dla chłopaków czas sportowej rywalizacji, ale też moment wspólnego dzielenia się. Myślę, że ci chłopcy są dla siebie nawzajem świadkami i na takich mistrzostwach mają okazję przez swoje zachowanie, uczciwą rywalizację zaświadczyć, że takie wartości jak dobro i piękno są dla nich bardzo ważne zarówno w Kościele jak i poza nim - podkreśla ks. Piotr Kępniak diecezjalny duszpasterz SLO. Chłopcy, na co dzień posługujący w swoich parafiach, nie ukrywają, że takie spotkania pozwalają na wyjście z murów kościoła, aby spotkać się ze swoimi kolegami z innych wspólnot, ale też odpocząć od obowiązków. Wszystkich chłopców zachęcamy do śledzenia strony na Facebooku www.facebook.com/ministrancilodz/, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami i dowiedzieć się, jak potoczą się losy łódzkich drużyn na ogólnopolskich mistrzostwach w Kołobrzegu.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję