Reklama

Europa

Episkopat Austrii przeznaczył milion euro na pomoc Ukrainie

„Nie opuszczajmy teraz naszych sąsiadów” - z takim apelem biskupi austriaccy zwrócili się do społeczeństwa swego kraju w obliczu dramatu po "inwazji Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę". W oświadczeniu wydanym po posiedzeniu plenarnym, które zakończyło się 18 marca w Matrei, w Tyrolu, zaznaczono, że ukraińskie wspólnoty greckokatolickie w Austrii oraz Caritas robią wiele, by złagodzić trudną sytuację Ukraińców - zarówno w ich ojczyźnie jak i wśród uchodźców, także w Austrii. Biskupi zadecydowali o przekazaniu dodatkowego milion euro na pomoc realizowaną na Ukrainie przez austriacką Caritas.

Biskupi zapewnili też, że podobnie jak w przeszłości, Kościół katolicki będzie zaufanym partnerem państwa i społeczeństwa w zakresie pomocy humanitarnej dla uchodźców, ich przyjmowania oraz integracji. Przyznali, że są wstrząśnięci przemocą i cierpieniem na Ukrainie.

Słowa papieża Franciszka, że „wojna jest zawsze porażką ludzkości”, od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego, stały się dla wielu niewinnych ofiar „krwawą i gorzką rzeczywistością” . „My, biskupi oraz wielu ludzi w Austrii, mamy was w naszych sercach, cierpimy z wami, nie jesteście sami, jesteśmy po waszej stronie!” – napisali austriaccy hierarchowie.

„Ta wojna napastnicza jest rażącym grzechem i trzeba ją jak najszybciej ją zakończyć” - stwierdzili w swoim oświadczeniu biskupi. Podkreślili, że społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, „aby broń jak najszybciej zamilkła i aby możliwy był sprawiedliwy pokój”.

Reklama

Ukraina ma uzasadnione prawo do obrony na podstawie prawa międzynarodowego, a także z perspektywy kościelnej etyki pokoju, przypomnieli biskupi. Uzupełnieniem dla tego prawa państwa do obrony jest obowiązek społeczności międzynarodowej do ochrony i wspierania ofiar agresji. Chrześcijanie muszą udowodnić, że w obliczu wojny są budowniczymi pokoju. Aby doprowadzić do pokojowego porozumienia między walczącymi stronami, należy użyć wszelkich środków bez użycia przemocy. Niestosowanie przemocy w rozumieniu Jezusowego Kazania na Górze jest wysokim etosem chrześcijańskim, który przerywa spiralę przemocy, podkreślił episkopat Austrii.

We wszystkich wysiłkach zmierzających do położenia kresu przemocy potrzebna jest cierpliwa i wytrwała modlitwa o pokój, do której biskupi wezwali wiernych wszystkich wyznań i religii i do której sami się zobowiązali. Duchowni podziękowali wszystkim tym, którzy pomagają, ale także tym, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości.

„Jednocześnie apelujemy do wszystkich: nie dajmy się ponieść nienawiści i odwetowi, ale pozostańmy na drodze chrześcijańskiej miłości i pojednania!” - zakończyli swój apel austriaccy biskupi.

2022-03-18 18:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko-niemieckie wsparcie ukraińskich sierot

Od wybuchu wojny w Ukrainie Polska przyjęła ponad 2 miliony uchodźców. Zabiegająca o międzynarodową współpracę i koordynację działań humanitarnych Agata Kornhauser–Duda towarzyszyła w podróży do Niemiec dzieciom z niepełnosprawnościami. Mali pacjenci trafili właśnie pod opiekę specjalistycznego ośrodka w Koblencji.

Transport medyczny dla ciężko chorych dzieci oraz profesjonalna opieka w niemieckim ośrodku to efekt współdziałania Pierwszych Dam Polski i Niemiec. Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender od lat współpracują w zakresie edukacji, wsparcia dzieci i młodzieży oraz promocji wśród młodych ludzi przyjaźni polsko–niemieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne- exit poll

2022-09-26 07:09

[ TEMATY ]

wybory

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów- wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Prześladowany jak katolik

2022-09-26 08:53

[ TEMATY ]

konferencja

Karol Porwich /Niedziela

"Prześladowany jak katolik" – to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniu 8 października 2022 r. na Jasnej Górze. Jasnogórskie wydarzenie zainauguruje podjętą oddolnie przez Akcję Katolicką inicjatywę "Kościół w XXI wieku", która odbywać się będzie cyklicznie w różnych miejscach kraju i odnosić się do bieżących wydarzeń i problemów Kościoła i tych, które dostrzegamy w Kościele.

Konferencja "Prześladowany jak katolik" rozpocznie się panelami w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00. Wydarzenie poprowadzą red. Miłosz Manasterski oraz red. Michalina Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję