Reklama

Niedziela Wrocławska

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

- Wyruszamy już po raz czterdziesty pierwszy na szlak pielgrzymi. Z tego miejsca przewodniczenia jest widok cudowny. W tamtym roku tak nie było. Tylu z nas pragnie kroczyć do tronu łaski. Każda pielgrzymka ma swój charakter. Tak naprawdę na pielgrzymkę idzie ta osoba, która ma potrzebę duchową. W wymiarze zewnętrznym pielgrzymka różnie wygląda, ale ma swoją głębię i można ją zrozumieć wtedy, gdy stanie się ona naszym osobistym spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem. Albo z Bogiem obecnym w drugim człowieku. Na to spotkanie prowadzi nas nasza Matka Maryja. Dlatego wyruszamy z katedry, matki kościołów wrocławskich i wyruszamy od naszej Matki Adorującej – mówił bp Kiciński.|

Reklama

W homilii celebrans odniósł się do słów Ewangelii z dnia. - Na samym początku pielgrzymiego szlaku jesteśmy świadkami przeprawy uczniów Jezusa na drugi brzeg jeziora do ziemi Genezaret. Na początku Jezus dokonał cudownego rozmnożenia chleba, a teraz przychodzi czas przeprawy. Jezus idzie na miejsce osobno, aby się modlić, uczniowie wsiadają do łodzi i próbują się przeprawić na drugi brzeg. Dla uczniów Jezusa ta burza to próba wiary. Dwie rzeczy trzeba pokonać – ciemność i przeciwny wiatr. W ciemności przychodzi Jezus krocząc po wodzie. Przychodzi jak gdyby w ostatniej chwili. Ten moment przyjścia to jest chwila ich bezradności. Mogli sobie wtedy pomyśleć – teraz już nic nie zrobimy bo jest ciemność i wiatr. Nasze możliwości się wyczerpały. W takiej beznadziejnej sytuacji przychodzi Jezus.

- On pokonuje ciemność i wiatr przeciwny i objawia się jako Pan, który pokonuje żywioły, a jego słowa są pełne miłości i nadziei. Jezus mówi do uczniów: „Odwagi, to Ja jestem. Nie bójcie się”. Później jesteśmy świadkami trzech spotkań, tak jak myśl przewodnia naszej pielgrzymki. Najpierw Jezus spotyka się z Piotrem, potem z uczniami, a na końcu z mieszkańcami krainy Genezaret. Trzy różne spotkania i każdy z nas w tym spotkaniu może się odnaleźć.

Bp Kiciński przypomniał również moment w Ewangelii, kiedy Piotr na wezwanie Jezusa wyszedł z wody, szedł po jeziorze, ale z braku wiary zaczął tonąć. - Człowiecze małej wiary dlaczego zwątpiłeś? – zapytał Jezus Piotra. To było pierwsze spotkanie. Uczniowie widząc to powiedzieli – prawdziwie jesteś Synem Bożym. Podczas drugiego spotkania apostołowie wyznają wiarę – dodał bp Kiciński.

Reklama

- Trzecie spotkanie z mieszkańcami ziemi Genezaret dotyczyło uzdrowienia. - Zwątpienie, wiara i uzdrowienie. To jest sens dzisiejszej Ewangelii. I my dzisiaj wyruszamy na szlak pielgrzymkowy. Wyruszamy w jednej łodzi na Jasną Górę. Nasza sytuacja jest podobna do uczniów, choć jesteśmy bardziej uprzywilejowani. Ponieważ w naszej łodzi Jezus jest od samego początku. Dlatego Eucharystią rozpoczynamy naszą pielgrzymkę. Każdy z nas ma swoje ciemności i każdy z nas ma życiowy wiatr przeciwny. Z jednej strony to co jest zewnętrze, ale z drugiej to co jest duchowe. To co na zewnątrz to pandemia, ograniczenia i niepewność. Są też ciemności i wiatr duchowy w naszych sercach – bezradność i bezsilność. Jezus na początku tej pielgrzymki przychodzi i mówi „To Ja jestem. Odwagi, nie lękaj się. Ja jestem z tobą”.

Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej przypomniał, że czas pielgrzymowania to czas spotkania z Jezusem i jego matką. - Zapraszam wszystkich do szkoły chodzenia po wodzie, po Słowie Bożym, do wyznawania wiary i przyjmowania uzdrowienia od Jezusa. Pielgrzymujemy po to, by wyznawać nasza wiarę wobec tych, których spotkamy. Świadczymy o tym, że On jest Synem Bożym. Niesiemy też swoje intencje i przynosimy chorych i cierpiących tak jak w ziemi Genezaret. Każdy z nas niesie w swoim sercu różne intencje, a mamy za co dziękować. Mamy też o co prosić i za co przepraszać.

Bp Jacek wspomniał o człowieku, który tworzył ruch pielgrzymkowy na ziemi wrocławskiej. - Podczas tej 41. pielgrzymki w sposób szczególny pamiętamy o naszym księdzu Stanisławie Orzechowskim, naszym „Orzechu”. On nam towarzyszy dzisiaj, ale z innej perspektywy, perspektywy wieczności. Z pewnością jest bliżej nas, wtedy gdy był pośród nas. Orzechu wstawiaj się za nami!

- Pamiętamy o Ojcu Świętym Franciszku, który zawsze prosi o modlitwę. Pamiętamy też o księdzu arcybiskupie, który nam błogosławi. Niesiemy w naszym sercu archidiecezję wrocławską, nasze miejsca zamieszkania, nasze rodziny i nas samych. Pamiętamy o tych, którzy nie mogą wyruszyć na szlak pielgrzymi z różnych przyczyn. Przed nami ośmiodniowe rekolekcje. Dlatego modlimy się dzisiaj psalmem: „Nie odrzucaj mnie od swego oblicza i nie odbieraj mi świętego ducha swego!” - zakończył bp Kiciński.

2021-08-03 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję