Reklama

Niełatwa droga do trzeźwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Kazimierz niegdyś alkoholik. Przepił wszystko, co miał cennego, nawet żonę i córkę. Dziś jest sam, siedzi na ławce w ząbkowickim Rynku. Ma chore serce i problemy z poruszaniem się. Mieszka w pokoju komunalnym, bez bieżącej wody i toalety, bez kuchni. Swoje trzypokojowe mieszkanie przepił.
- Zaczęło się niewinnie - opowiada. - Pracowałem na budowie. Kiedyś każdy pił, nieważne, gdzie pracował, było ciche przyzwolenie. W sektorze budowlanym to dopiero się piło - wspomina.
Rano na rozruch flaszeczka, w czasie przerwy zamiast śniadania, na obiad i po pracy z kolegami. Później już się nie robiło przerw - piło się cały czas.
- Wytrzeźwiałem za późno. Żona ode mnie odeszła, zabrała córkę. Byłem bez dachu nad głową, bo mieszkanie sprzedałem. Pojawił się moment zwrotny, każdy alkoholik na taki natrafia. Ja piłem wodę z kałuży na kaca. Okropne czasy. Podniosłem się i postanowiłem, że coś zrobię ze sobą i swoim życiem - opowiada pan Kazimierz.
Poszedł wtedy do burmistrza poprosił o jakieś lokum. Otrzymał od miasta pokoik. Na pana Kazimierza było już za późno. Okazało się, że zdrowie przepił. Ma problemy z sercem, każdy dzień może być ostatnim. Jest czysty i ogolony. Mówi, że nie patrzy na alkohol i dawnych kolegów, którzy nadal żyją w rynsztoku. Część z nich już nie żyje.
- Oczywiście, że nie było łatwo. Po ostatecznej decyzji nieraz budziłem się na ławce w parku z bólem głowy i kacem. Musiałem zerwać wszelkie dawne znajomości - tłumaczy. - Córka do mnie nie przyjedzie, bo do czego ma wracać? Do mojego pokoiku? Nie zapraszam jej nawet, bo wstyd. Zmarnowałem jej całe dzieciństwo - mówi ze łzami w oczach.
Alkohol nie wybiera swoich ofiar, jest bezwzględny i atakuje tych słabych, jednak bez podziału na płeć, wiek, status majątkowy.
- W rodzinach o lepszym statusie społecznym nie mówi się o alkoholizmie, bo jest to problem, który dotyka tych najbiedniejszych, patologię - taki jest stereotyp. Nic bardziej mylnego. Alkohol nie wybiera. Najgorzej jest zamiatać problem pod dywan - mówi wolontariuszka jednego z Klubów AA - ze względu na niewielką społeczność, w której mieszka, wolałaby pozostać anonimowa.
Problemy alkoholowe w dalszym ciągu są w naszym środowisku uznawane za coś bardzo wstydliwego, za sprawy, z którymi może się zmierzyć tylko najbliższa rodzina, która nieczęsto jest piętnowana przez sąsiadów, mieszkańców tej samej miejscowości.
- Obserwuje nie tylko tych, którzy przychodzą na terapię, ale także moich najbliższych, znajomych. W rodzinach o ugruntowanej pozycji społecznej picie po pracy drinka lub dwóch, piwka do obiadu jest problemem, o którym nie mówi się głośno. Nie szuka się także podwalin takich zachowań. Poszukuje się tylko kolejnych okazji do wypicia i wymówek. To ciężki temat. Najbardziej cierpią jednak dzieci. To dlatego nastolatkowie tak szybko sięgają po alkohol. Upijają się do nieprzytomności. Wzorce wynoszą z domu rodzinnego - zaznacza.
W życiu każdego alkoholika musi nastąpić punkt zwrotny - jak u pana Kazimierza, moment, w którym osiągnie się dno, bo jeśli alkoholik nie podejmie decyzji o leczeniu, o poddaniu się terapii - na nic wsparcie dzieci, małżonka, rodziców. Musi pojawić się wola walki, wola poprawy.
Alkoholicy bardzo często swego wyswobodzenia z nałogu dopatrują się w Opatrzności Bożej. Do Boga zwracają się o pomoc, do duszpasterzy. To spowiednik staje się jedynym powiernikiem najbardziej skrywanej tajemnicy. To kapłan leczy zranioną duszę i zmęczone ciało.
W trakcie leczenia nie wolno zapomnieć o najbliższej rodzinie - niemym świadku ciągłych libacji alkoholowych. Terapia rodzinna to jedno z najlepszych rozwiązań, rekolekcje dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin to jedna z wielu propozycji, jakie Kościół może przedstawić alkoholikom i ich najbliższym.
Alinka modliła się przez całe swoje dzieciństwo, by to tato pił - nie mama. Nikt nie mógł pomóc jej mamie. Wracała z pracy i szła do osiedlowego sklepu po butelkę wódki i piwo.
- Na lepszy sen - tak mi tłumaczyła - mówi Alina. - Twierdziła, że nie może zasnąć, kiedy ojca nie ma. Tato pojechał do Londynu do pracy. Miało nam się żyć lepiej. Nie żyło nam się ani odrobinę lepiej. Dla mnie to był koszmar. Bałam się, będąc w szkole, czy mama nie upija się już w domu. Jeździła po pijaku samochodem. Sąsiadom wygadywała różne głupstwa. Musiałam zająć się domem. Sprzątałam, prałam, gotowałam, a i tak nie była zadowolona. Jej ciągłe pretensje doprowadzały mnie do szału. Ojciec nie chciał wrócić do Polski. Przyjeżdżał coraz rzadziej, tylko na święta - wspomina Alina.
To ona, jak tylko dorosła, wzięła sprawy w swoje ręce. Dzięki silnej więzi z Kościołem, który jako jedyny dawał jej schronienie i wyciszenie, sama za namową księdza proboszcza poddała się leczeniu dla rodzin osób z uzależnieniami.
- Grupa ludzi, których spotkałam, jak zaczęłam się leczyć, dała mi duże wsparcie. Pozwoliła wytrwać w najcięższych chwilach. Studiuję. Rodzice się rozwiedli. Mama nadal pije, nie chce poddać się terapii. Jak patrzę na nią, nienawidzę jej i zarazem jest mi jej strasznie żal, chciałabym jej pomóc, ale ona nie przyjmuje pomocy. Alkohol zniszczył jej piękną twarz, jest pomarszczona i zdeformowana… - Alina nie może patrzeć jak kobieta, którą kocha nad życie, powoli i systematycznie się zabija.
- Najbardziej cierpią dzieci - mówi wolontariuszka. - Mogłabym przytaczać konkretne sytuacje, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że tych, którzy przyznają się do problemów alkoholowych i chcą sobie z nimi poradzić, jest niewielu. Większość osób, które trafiają do naszej grupy, są skierowane przez ośrodek opieki społecznej. Są na dwóch, trzech spotkaniach, później znikają. Za rok pojawiają się ponownie. Tylko systematyczna praca i wola poprawy, zerwania z nałogiem przyczyniają się do sukcesu.
Okres wakacyjnej swobody, brak zajęć, zachęta ze strony rówieśników sprawiają, że w tym czasie młodzież chętniej sięga po alkohol. Statystyki nie są optymistyczne, bo jak się okazuje, coraz młodsze dzieci sięgają po swoje pierwsze piwo, pierwszą butelkę wina, pierwszy kieliszek wódki. Rozpoczął się sierpień - miesiąc trzeźwości. Pamiętajmy o rodzinach alkoholików i samych alkoholikach, odmawiając spożycia napojów procentowych. Pomódlmy się za proces ich wielkiej przemiany i życia w trzeźwości.
- Każdego dnia słyszymy o kryzysie ekonomicznym, którego konsekwencje odczuwają całe społeczeństwa. Rzadko mówi się jednak, że aktualne problemy wynikają z głębokiego kryzysu moralnego. Człowiek staje się więźniem cywilizacji chciwości i rywalizacji, a narastający w nim stres sprawia, że ucieka w świat konsumpcji, rozrywki i przyjemności. Coraz więcej osób jest uzależnionych od narkotyków, leków antydepresyjnych, hazardu, gier komputerowych czy Internetu. Mówi się dziś wręcz o „epoce uzależnień” oraz „nałogowej osobowości naszych czasów” - tłumaczy bp Ignacy Dec w liście do wiernych diecezji świdnickiej.
Trzeba pamiętać, że z chorobą alkoholową walczy się całe życie, a alkoholik - alkoholikiem jest aż do śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: niech pokój będzie z wami wszystkimi!

2025-05-08 19:32

[ TEMATY ]

konklawe

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Nowy papież Leon XIV udzielił swego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu [Rzymowi] i Światu). Wcześniej ze 100 tys. zgromadzonych na placu św. Piotra i w jego okolicy odmówił modlitwę "Zdrowaś, Maryjo" w intencji pokoju na świecie.

Na balkonie frontonu bazyliki św. Piotra papieżowi towarzyszyli: kard Dominique Mamberti i kard. Pietro Parolin.
CZYTAJ DALEJ

„Il Messaggero”: papież Leon XIV bardzo lubi tenis

2025-05-09 15:59

[ TEMATY ]

tenis

Papież Leon XIV

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Nowo wybrany papież Leon XIV bardzo chętnie uprawia sport amatorski. Robert Francis Prevost, urodzony w Chicago, zawsze miał wielką pasję do tenisa, napisał w piątek włoski dziennik „Il Messaggero”. Podkreślono, że szczególnie mocny jest bekhend 69-latka.

Nadal z dumą nazywa siebie „tenisistą-amatorem”, mimo, iż obowiązki kościelne od lat nie pozostawiają mu na to zbyt wiele czasu, Teraz, jako nowa głowa Kościoła katolickiego, prawdopodobnie będzie się jeszcze rzadziej pojawiał na kortach tenisowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję