Reklama

„Pryzmat” przyciąga…

Już po raz 6 na deskach legnickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej „Pryzmat” rywalizowało 14 wykonawców. W tym roku liczba wykonawców, a zwłaszcza poziom prezentowanej muzyki i różnorodność gatunków muzycznych zaskoczył zarówno publiczność, jak i jury

Niedziela legnicka 51/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny raz duszpasterstwo akademickie „Ikona”, które jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu, stanęło na wysokości zadania. Widać, że kolejne lata dostarczają nowych doświadczeń, dzięki którym z roku na rok jest coraz lepiej. Wysiłki duszpasterstwa wspiera od początku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, dzięki której Festiwal ma swoje stałe miejsce, użyczając sceny i widowni, wspierając też organizatorów w ich działaniach. Festiwal byłby niemożliwy do przeprowadzenia, gdyby nie pomoc Legnickiego Ośrodka Kultury, który bierze na siebie stronę techniczną, a więc użycza sprzętu nagłośnieniowego i wspaniałych akustyków, dzięki którym zmagania na scenie przebiegają bez zakłóceń. W tym roku do Festiwalu zgłosiło się 14 wykonawców, zespołów i solistów. Jednak nie liczba zachwyca, ale to, co pokazali na scenie. Poziom artystyczny, jak widać na przestrzeni tych sześciu lat, jest coraz wyższy. Świadczy to o rozwijaniu warsztatu muzycznego i wokalnego przez śpiewających studentów. Warto przy tym zaznaczyć, że większość z nich muzyką zajmuje się z zamiłowania, a nie profesjonalnie. Tegoroczny Festiwal zaskoczył też obfitością gatunków muzycznych. Była poezja śpiewana, elementy jazzowe, rap, reggae, a nawet ostry rock. Coraz częściej młodzi muzycy przedstawiają swoje własne utwory i kompozycje lub też własne aranżacje znanych utworów. Warto więc wymienić wszystkich uczestników tegorocznych zmagań. Wystąpiło czterech solistów i dziesięć zespołów. Są to (w kolejności alfabetycznej): „A Czemu By Nie”, Maciek Burda, „Critical Point”, „Coward Pride”, „Kamyki i Przyjaciele”, „Katharsis Aves”, „Lemon Grass”, Jadwiga Macewicz, „Piecyk Akustyczny” - Przemek Tryniszewski, Marta Rogasik, „Semen”, „Some Notes”, „The Ska”, „Układ S.I”. Po pierwszym dniu przesłuchań jury wybrało dwie solistki i trzy zespoły. W drugim dniu przesłuchań wyłonieni wykonawcy zaprezentowali się ponownie publiczności w przygotowanych przez siebie utworach. Do dalszej rywalizacji zakwalifikowali się, w kategorii solistów: Marta Rogasik, Jadwiga Macewicz. W kategorii zespołów walczyły: „Lemon Grass”, „Some Notes”, „Critical Point”. Drugiego dnia zostali wybrani zwycięzcy VI Festiwalu Piosenki Studenckiej PRYZMAT w Legnicy. Pierwsze miejsca, kolejno wśród solistów i zespołów zajęli: Jadwiga Macewicz i „Some Notes”. Patronat medialny nad Festiwalem objęło Radio Plus Legnica, TV-M, „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz portale internetowe: Przeznaczeni.pl, Legniczanin.pl i Nasza-Barka.pl. Na zakończenie Festiwalu wystąpiła zaproszona gwiazda wieczoru Katarzyna Groniec z zespołem.

Reklama

Mateusz Krzyk - prezenter Festiwalu

Najbardziej zaskoczyła w tym roku liczba wykonawców i różnorodność rodzajów muzyki. Myślę, że jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia. Poziom jest wysoki i wyrównany. To wspaniałe, że studenci sięgają po różne typu muzyki i potrafią się w nich odnaleźć, i przekazać nam coś wartościowego. Jako prezenterzy staramy się wprowadzać jakieś elementy zabawy, rozrywki przez nasze improwizacje. Publiczność stanowią głównie studenci, więc musimy trafić do nich, sami zresztą jesteśmy studentami. Jest wielu wykonawców, przesłuchania trwają długo, więc trochę humoru i rozrywki jest konieczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Jan Pazgan - duszpasterz akademicki

To już szósty Festiwal i z radością mogę powiedzieć, że z roku na rok jest coraz lepiej, poziom coraz wyższy. Widać, że zespoły, które występują, dopracowują muzykę, również treść, którą przekazują, jest przemyślana. W tym roku większość wykonawców wystąpiła po raz pierwszy w naszym Festiwalu. Cieszy również to, że na widowni pojawia się coraz więcej publiczności. Pierwszego dnia przesłuchań przez naszą salę przewinęło się około tysiąca osób. 60 osób stanęło na scenie to też cieszy i świadczy o tym, że twórczość, że komunikowanie innym swojego dorobku tutaj właśnie się spełnia. Dlatego myślę, że ta impreza ma przyszłość. Scena naszego Festiwalu Piosenki Studenckiej jest tym miejscem, z którego młodzi ludzie mogą przekazać prawdę, to wszystko, co czują, czym żyją. Tutaj są autentyczni i dzielą się tym. Ten duch młodości idzie dalej w świat. Chciałbym podkreślić, że w tym roku mamy sponsorów, którzy jednak nie chcieli jakiejś wielkiej reklamy dla siebie. Oni doceniają to, co robią młodzi ludzie, ponieważ kiedyś sami byli studentami i czują potrzeby tego środowiska, i są przekonani, że w to środowisko warto inwestować. Zdają sobie sprawę z tego, że na docieranie do człowieka z dobrymi wartościami potrzebne są też środki i tych środków nam użyczyli. Festiwal skupia różne środowiska, różnych ludzi i o to chodzi. Chcemy przez to pokazać, że Legnica powoli staje się środowiskiem akademickim, środowiskiem kształtowania młodego pokolenia.

Reklama

„A Czemu By Nie” - zespół, który zdobył nagrodę publiczności

Jesteśmy z Legnicy i okolic. Zagraliśmy spokojne klimaty. Utwór „Wystarczy” to nasza własna kompozycja, a do Psalmu 46 dołożyliśmy własną muzykę. Graliśmy już na V Festiwalu, rok temu zajęliśmy II miejsce i zdobyliśmy nagrodę publiczności. Ćwiczymy w małej salce dzięki życzliwości o. Józefa Szańcy. Nie gramy razem zbyt często, ponieważ trudno jest znaleźć czas, ale staramy się. Taki Festiwal to szansa na pokazanie się, na pokazanie wartości, którymi się żyje, muzyki, którą się gra i którą chce się dzielić. W tym roku jest bardzo wysoki poziom, dlatego można się czegoś nowego nauczyć, czegoś nowego doświadczyć.

Jadwiga Macewicz - zwyciężyła w kategorii solistów

Jestem z Chojnowa, na Festiwalu jestem po raz drugi, wystąpiłam dwa lata temu. Dlaczego się zdecydowałam? Bo tutaj jest wspaniała atmosfera. Osoby, które znam, zadzwoniły do mnie i zaprosiły mnie do udziału również w tym roku. Muzyka jest całym moim życiem. Studiuję w Zielonej Górze kierunek muzyczny i cały mój czas poświęcam muzyce. Zajmuję się kompozycją, piszę moje własne projekty, udzielam się w różnych składach. Staram się nieustannie rozwijać muzycznie i duchowo. Na Festiwalu przedstawiłam dwa moje własne projekty. To był taki mój manifest. Świat, w którym żyjemy, pełny jest jakiegoś niepokoju, chciałam moją muzyką i moimi piosenkami zwrócić uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze, na miłość, na wiarę.

Reklama

Izabela Kloze

Już 5 raz uczestniczę w Festiwalu jako uczestnik i współorganizator. Cieszę się, że wszedł on już na stałe do naszego kalendarza, że stał się imprezą cykliczną. Myślę, że to już będzie trwało. Festiwal pokazuje, że młodzież potrafi się pięknie bawić bez żadnych sztucznych dopalaczy. Jest dobra muzyka, dobry klimat. Podziwiam ogromny potencjał, jaki tkwi w studentach, którzy zaprezentowali się na scenie. Festiwal daje szansę pokazania się z tym, co w młodym człowieku jest, co oni tworzą, czym żyją i że robią to na dodatek pięknie, i chcą się tym dzielić z innymi.

Benedykt Ksiądzyna - przewodniczący jury

Wrażenia festiwalowe są coraz lepsze. Uczestniczę w nim od samego początku i widzę jak ten Festiwal się rozwija. W tym roku mieliśmy dużą paletę muzyczną, wiele zespołów. Jeśli chodzi o poziom przygotowania i wykonania jest zadowalający. Można być dumnym z tego, że zasiada się w jury czy też wśród publiczności. Z przyjemnością słucha się tych młodych ludzi. Jury zwracało uwagę na poprawność muzyczną, na teksty, na sposób przekazu. Dla mnie osobiście ważne było również to, na jakich instrumentach młodzi grają, różnorodność instrumentów. I tym razem były zespoły, które mnie bardzo zaskoczyły, pozytywnie oczywiście.

„Some Notes” - zwycięzcy w kategorii zespoły

W zespole jest 5 osób. Jesteśmy z Legnicy. Gramy dla przyjemności i to nas jednoczy. Jeździmy na różne koncerty, konkursy dolnośląskie, ogólnopolskie. Próbowaliśmy startować w przesłuchaniach do Opola, ale nie udało się, z pewnością jednak jeszcze spróbujemy. Dużo koncertujemy, mamy na naszym koncie pewne osiągnięcia, wygrane festiwale. Oscylujemy na pograniczu muzyki jazzowej, poezji śpiewanej i funk. Tutaj jesteśmy pierwszy raz. Podziwiamy wspaniałą atmosferę, organizację. Myślimy, że pokażemy się tu jeszcze. Własnych utworów raczej nie mamy (choć podejmujemy próby własnej twórczości), jednak robimy własne aranżacje znanych utworów.

„Critical Point” z Legnicy

Gramy to, co lubimy, pod względem muzycznym staramy się być eklektyczni, ale idziemy w kierunku metalu, rocka, a więc mocne uderzenie. Staramy się grać utwory własne, choć mamy też aranżacje innych utworów. Muzykę piszemy razem, teksty natomiast powstają na zasadzie burzy mózgów i coś z tego wychodzi. Na tym festiwalu świetnie bawiliśmy się. Taki Festiwal to doskonała okazja do tego, by się pokazać, by nie chować do szuflady tego, co się robi. Większość wykonawców pokazała to, co lubi i to, co sama zrobiła. Ważne było też to, że nie było żadnego szufladkowania, że była różnorodność muzyki. Poza tym zdobywa się nowe doświadczenia.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję