Reklama

Niedziela Małopolska

Szlachetna Paczka ruszyła na dobre!

Darczyńców znalazło już 3700 rodzin. Tyle ludzi w potrzebie na pewno otrzyma w tym roku mądrą pomoc. Ale będzie ich znacznie więcej. Wolontariusze wciąż dodają nowe opisy rodzin do bazy. Od soboty rano darczyńcy z całej Polski wybierają je z internetowej bazy zawierającej tysiące historii, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Darczyńcą może zostać każdy. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl i wskazać rodzinę, dla której przygotujemy paczkę. Finał XVIII edycji projektu za niespełna trzy tygodnie. Na pomoc wciąż czeka ponad trzy tysiące rodzin.

[ TEMATY ]

pomoc

szlachetna paczka

Małgorzata Czekaj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobotnie otwarcie bazy rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki dostarczyło wielkich emocji, a był to jedynie przedsmak tego, co czeka nas podczas Weekendu Cudów. 8-9 grudnia paczki z pomocą, którą darczyńcy przygotują specjalnie dla nich, trafią za sprawą wolontariuszy do tysięcy rodzin w całej Polsce.

Wielkie otwarcie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Baza rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl została otwarta w sobotę 17 listopada o 8.00. Mimo tak wczesnej pory, wystarczyła godzina, by darczyńcy wybrali 1028 rodzin! Baza wciąż jest otwarta i na bieżąco uzupełniana przez wolontariuszy, którzy dodają opisy kolejnych rodzin. Przez cały czas można w niej przeczytać poruszające historie, poznać najpilniejsze potrzeby ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, i wybrać rodziny, dla których przygotujemy indywidualnie dopasowaną pomoc. I w ten sposób zmienimy ich historie. Na dobre.

Osiemnastka Paczki

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polce. Jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Istnieje od 2001 roku. Przez 18 lat w jej działania włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

W tym roku wolontariusze odwiedzili już ponad 19 tysięcy rodzin. Organizatorzy szacują, że liczba rodzin włączonych do projektu wyniesie ok. 20 tys.

Zmieniać na dobre

Wolontariusze, którzy spotykają się z rodzinami, poznają ich historie i określają, jaka pomoc da im szansę na trwałe wyjście z trudnej sytuacji i będzie dla nich impulsem do zmiany. Z każdą rodziną włączoną do projektu wolontariusze spotykają się aż pięć razy. Wszystko po to, by pomagać naprawdę skutecznie i precyzyjnie. Nie tylko doraźnie ulżyć, ale naprawdę pomóc zmienić historię życia.

Reklama

Wsparcie dla wybranej przez siebie rodziny i przygotowanie dla niej paczki zapowiedzieli w tym roku m.in. Prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz piłkarze reprezentacji Polski.

Siła wolontariuszy

Oprócz otwarcia bazy, w sobotę w miastach wojewódzkich w całej Polsce odbyły się też marsze Szlachetnej Paczki. Największe z nich, w Krakowie, przeszedł spod Wawelu na Rynek Główny. Wzięli w nim udział wolontariusze Paczki, ambasadorzy projektu i mieszkańcy, którzy spontanicznie się dołączali.

- Jestem dumna z naszych wolontariuszy, z tego, że co roku udaje im się znaleźć rodziny, o których nikt inny nie pamięta - powiedziała Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę. - To niezwykłe, że ludzie, którzy mają swoją pracę i życie rodzinne, poświęcają czas na spotkanie z innymi po to, żeby poznać ich historie i nieść pomoc. Otwarcie bazy rodzin to taki dzień, kiedy podczas marszu wolontariusze mogą powiedzieć innym ludziom, że są dumni z tego, że są wolontariuszami, oraz zachęcić tych, którzy jeszcze nie włączyli się do Szlachetnej Paczki. Już ponad 3700 rodzin znalazło swoich darczyńców. Nasi wolontariusze już dziś zaczynają się kontaktować z darczyńcami i współpracować tak, aby rodziny otrzymały dedykowaną pomoc.

Pomóc konkretnie

W barwnym krakowskim korowodzie można było dostrzec np. Magdalenę Steczkowską.

- Dzisiaj uświadomiłam sobie, że Szlachetna Paczka ma już osiemnaście lat - powiedziała artystka. - Pamiętam dokładnie moment, gdy zaczęła działać w Krakowie. Tak naprawdę każdego roku, w różny sposób, jestem w nią zaangażowana - czasem robiąc paczki, kiedy indziej przekazując wsparcie finansowe. Od kilku lat paczkę przygotowujemy ze szkołą językową z Krakowa. Prowadzą ją Kanadyjki, które same wybierają rodziny, rozwieszają w szkole ich historie i organizują pomoc. Co roku wpłacamy pieniądze, kupujemy potrzebne rzeczy, a potem pakujemy je, śpiewając kolędy. To jest ogromna radość i ogromne wzruszenie, kiedy przekazujemy te prezenty, wiedząc, że realnie pomogliśmy ludziom, których potrzeby są bardzo często niezwykle skromne.

Reklama

Tym żyje Polska

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl, gdzie znajduje się baza rodzin, wciąż można przeczytać ich opisy i zdecydować, które historie zmienimy na dobre. Od soboty rano do godzin popołudniowych stronę odwiedziło 135 tys. użytkowników, a publikacje na temat Paczki pojawiły się w 2362 miejscach. Na stronie można również ufundować indeksy dla dzieci z Akademii Przyszłości - siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki. Znajduje się tam baza historii podopiecznych programu, dzięki którym można lepiej poznać dzieci: przeczytać, jakie mają marzenia, mocne strony oraz trudności, a także kim chciałyby zostać, gdy dorosną. Następnie zaś – wybrać dziecko, dla którego ufundujemy Indeks, i w ten sposób zmienić jego historię. Indeks można ufundować samodzielnie, płacąc jednorazowo lub w ratach, albo otworzyć zbiórkę na ten cel i zaangażować w nią rodzinę czy znajomych.

2018-11-20 10:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlachetna Paczka: Prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - podała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie o biedzie. Wraz z raportem powstało też badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość. Szlachetna Paczka jest jednym z największych w Polsce projektów społecznych.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. "W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” - napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję