Święto Chleba w Rzeszowie
19 września w Rzeszowie odbywały się obchody Święta Chleba. Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Świętego Krzyża. Eucharystii przewodniczył bp ordynariusz - Kazimierz Górny. Obecni byli też proboszcz parafii - ks. Władysław Jagustyn i ks. Z. J. Czuchra - Saletyn, który wygłosił homilię. Podczas Mszy św. rolnicy i rzemieślnicy dziękowali Bogu za chleb - owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Następnie na ul. 3 Maja odbyła się degustacja wyrobów piekarniczych.
Uroczystości ku czci pomordowanych przez NKWD w Turzy
19 września w Turzy odbywały się uroczystości związane z 60. rocznicą Akcji „Burza”. Kapłani, przedstawiciele kombatantów, solidarności i młodzieży modlili się przy grobach pomordowanych przez NKWD. Uroczystościom przewodniczył bp Kazimierz Górny, który odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny i pomordowanych. Homilię wygłosił ks. inf. J. Sondej. Spotkanie rozpoczął program słowno-muzyczny. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa i chóru pod dyrekcją Grzegorza Wójcikiewicza. Na zakończenie odbył się apel poległych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary nazizmu i komunizmu
Reklama
18 września przedstawiciele organizacji kombatanckich, związkowych, policji, władz samorządowych i miejskich zebrali się na Mszy św. odprawionej w kościele pw. Św. Krzyża by uczcić 60. rocznicę Akcji
„Burza”. Modlitwę poprzedziło odsłonięcie tablicy na budynku KM Policji w Rzeszowie. „Te mury są uświęcone ich miłością” - mówił w homilii ks. prał. Władysław Jagustyn. Wśród
odsłaniających tablicę był Bolesław Pasternak - członek WIN, więziony w latach 1947-48. W auli Instytutu Teologicznego im. Jana Pawła II w Rzeszowie wygłoszono prelekcję na temat Akcji „Burza”
i początków PRL na ziemi rzeszowskiej.
Projekt tablicy wykonał Krzysztof Bukała. Jej fundatorem jest Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.
100-lecie istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie
18 września II LO im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie obchodziło 100. rocznicę powstania. Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Chrystusa Króla. Homilię wygłosił ks. inf. Józef Sondej. Po Mszy św. absolwenci, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście przeszli pod pomnik patrona, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Następnie odbyło się „Spotkanie Pokoleń”.
Obchody 65. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę
17 września w Rzeszowie odbywały się obchody 65. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Przebiegały one pod hasłem: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć - tracą życie”. Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Świętego Krzyża, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W Eucharystii udział wzięli kombatanci i mieszkańcy Rzeszowa. Po Mszy św. uczestnicy spotkania przeszli pod Krzyż-Pomnik Ofiar Komunizmu na Palcu Śreniawitów. W uroczystości udział wziął, m.in. europarlamentarzysta Mieczysław Janowski. Uroczystości religijno-patriotyczne zorganizował Podkarpacki Oddział Związku Piłsudczyków.
II Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas
Reklama
W dniach 17-19 września w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odbywał się II Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas. Wzięło w nim udział ok. 150 osób. W programie znalazły się spotkania
w grupach, które prowadził ks. J. Mastalski oraz referaty (ks. prof. J. Koral, ks. dr P. Steczkowski). Poruszono m.in. temat niepełnosprawności w szkole, uzależnień wśród młodych ludzi, pozyskiwania funduszy
przez Szkolne Koła Caritas. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św.
Zjazd zorganizowała Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
II Górska Pielgrzymka Rowerowa: Rzeszów-Dębowiec
16 września wyruszyła z Rzeszowa II Górska Pielgrzymka Rowerowa do Dębowca. Rowerzyści wyjechali spod kościoła księży Saletynów. Trasa wiodła, m.in. przez: Pogórze Dynowskie, Starą Wieś, Beskid Niski, Jaśliska i Barwinek. Do Sanktuarium Maryjnego w Dębowcu pielgrzymi dotarli 19 września.
Uroczystości w Chmielniku
15 września odbywały się uroczystości rocznicowe związane z ustawieniem Krzyża Jubileuszowego na wzgórzu w Chmielniku. Spotkanie rozpoczęła Msza św. W homilii proboszcz z Budziwoja, ks. Kazimierz Guzy mówił o znaczeniu i roli Krzyża w naszym życiu. Po Mszy św. odbył się program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z Chmielnika.
Uroczystości pod Krzyżem Milenijnym w Ropczycach-Witkowicach
14 września w Ropczycach-Witkowicach pod Krzyżem Milenijnym odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Homilię wygłosił proboszcz ropczyckiej Fary ks. Jan Delekta. Przed trzema laty 20-metrowy Krzyż poświęcił bp Kazimierz Górny. W Święto Podwyższenia Krzyża dokonano wmurowania „kapsuły czasu”. Inicjatorem jej budowy był Stanisław Wójciak.