Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 14-15

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WATYKAN
W obronie JPII

Papież Franciszek po raz kolejny w ostatnim czasie stanął w obronie św. Jana Pawła II. Tym razem podczas rozmowy z dziennikarzem argentyńskiej gazety La Nación powiedział: „Nikt uczciwie nie może wątpić co do papieża Wojtyły”. Była to odpowiedź na oskarżenia formułowane przez Pietro Orlandiego – brata zaginionej 40 lat temu obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi. „Jan Paweł II był święty za życia i jest nim formalnie teraz, po śmierci” – dodał Ojciec Święty. (Więcej na ten temat na s. 24-25).

WYRÓŻNIENIE
Feniksy 2023

Reklama

Kardynał Gerhard Ludwig Müller został wyróżniony Złotym Feniksem 26. edycji nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Nagrody wręczono przy okazji Targów Wydawców Katolickich, które w dniach 20-23 kwietnia odbyły się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskim w Warszawie. Byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary wyróżniono m.in. za to, że „umiejętnie przedstawia w tych trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła m.in. w światowym bestsellerze Dogmatyka katolicka”. Wśród laureatów znalazły się także Polskie Radio S.A. (Feniks w kategorii „Multimedia”) i TVP Polonia (Feniks Medialny). Głos kard. Müllera jest mocno słyszalny w debacie kościelnej w Polsce. Udziela on wielu wywiadów, tłumaczone są jego książki. Mimo że pochodzi z Niemiec, należy do najostrzejszych krytyków tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Odważnie wypowiada się również w debacie okołokościelnej. W sensie teologicznym jest pierwszym spadkobiercą myśli teologicznej zmarłego niedawno Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SPOTKANIE
Kongres bł. ks. Sopoćki

W dniach 22-23 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, pod hasłem: „Kapłan według Serca Jezusowego”, odbył się Białostocki Kongres bł. ks. Michała Sopoćki. Celem 2-dniowego spotkania było przybliżenie postaci i owoców posługi Apostoła Bożego Miłosierdzia, a także ukazanie dzieł inspirowanych jego osobą, które są podejmowane w arch. białostockiej. Kongres został zorganizowany przez parafię Miłosierdzia Bożego w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego przy współpracy z siostrami ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego i Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ksiądz Sopoćko był spowiednikiem św. Siostry Faustyny. We wrześniu będzie obchodzona 15. rocznica jego beatyfikacji. Do kanonizacji potrzebny jest kolejny cud. Jak wyjaśniano przy okazji kongresu, „skoro jeszcze Kościół białostocki na łaskę cudu za wstawiennictwem ks. Sopoćki wciąż czeka, nie oznacza to, że jej nie ma, ale że wiadomość o niej jeszcze do nas nie dotarła”.

PIELGRZYMKA
Papież i Węgry

Reklama

Podróż apostolska papieża Franciszka na Węgry (28-30 kwietnia) przebiegała pod hasłem: „Chrystus jest naszą przyszłością”. Wypełniły ją liczne spotkania, w tym z prezydent i premierem Węgier, z przedstawicielami organizacji społecznych, politycznych, ze światem nauki i kultury, z młodzieżą, dziećmi, z węgierskim duchowieństwem, a także z budapeszteńską greckokatolicką wspólnotą parafialną. Najwięcej emocji wzbudziła jednak rozmowa Franciszka z uchodźcami. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św., odprawiona pod przewodnictwem następcy św. Piotra na pl. Lajosa Kossutha w Budapeszcie.

RODZINA ULMÓW
Peregrynacja relikwii

Dwa tygodnie po beatyfikacji rodziny Ulmów relikwie męczenników rozpoczną peregrynację po Polsce. Zostanie ona zainaugurowana 24 września na Jasnej Górze. Jest to inicjatywa Rady ds. Rodziny KEP. – Mam nadzieję, że ta peregrynacja zmobilizuje szerokie kręgi społeczeństwa do refleksji nad kondycją współczesnego małżeństwa i rodziny – powiedział przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel. Wyraził nadzieję, że będzie to okazja do ożywienia duszpasterstwa rodzin w Polsce. Każda beatyfikacja jest darem, lecz beatyfikacja Rodziny Ulmów, z powodu wyjątkowej heroiczności ofiary, jest wyjątkowym darem. To, co z nim zrobimy, zależy w głównej mierze od nas.

MĘCZEŃSTWO CHRZEŚCIJAN
Prześladowanie w Nigerii

Reklama

Według raportu dotyczącego męczeństwa wyznawców Chrystusa w Nigerii, w ciągu ostatnich 14 lat od czasu wybuchu islamskiej rebelii Boko Haram ponad 52 tys. miejscowych chrześcijan zostało brutalnie zamordowanych przez muzułmańskich terrorystów. Raport zatytułowany „Męczeństwo chrześcijan w Nigerii” został opublikowany przez International Society for Civil Liberties & the Rule of Law (Intersociety) – międzynarodową grupę badawczą i dochodzeniową, która zajmuje się prawami człowieka. Nigeria stała się w ostatniej dekadzie najbardziej niebezpiecznym (nie licząc Korei Płn.) państwem dla chrześcijan na świecie. Liczba zamordowanych Nigeryjczyków jest w pewnym sensie porównywalna do liczby ofiar po stronie ukraińskiej w toczącej się od kilkunastu miesięcy wojnie, choć precyzyjnych danych nie ma i statystyki są różne. Do naszych sumień i naszej wyobraźni przemawiają chyba jednak bardziej straty ukraińskie, wzbudzając większe współczucie. Gehenną Nigeryjczyków przejmujemy się mniej, bo to kraj odległy kulturowo i geograficznie, a przede wszystkim nieznany. Podobnie zresztą Nigeryjczycy patrzą na to, co dzieje się w Europie, zwłaszcza że w Europejczykach widzą głównie dawnych kolonizatorów.

KONKURS
Aktywna parafia 3.0

Promocja działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne – to główne cele Konkursu „Aktywna Parafia 2023”. KAI ogłosiła właśnie jego trzecią edycję. Nie chodzi w nim o zwykłą rywalizację i przechwalanie się, kto jest lepszy. Nie chodzi również o zdobycie nagród, choć takie są przewidziane. Rzecz w tym, żeby pokazywać perły, i światło dobra stawiać na świeczniku, a nie ukrywać pod korcem. Zgłoszenia parafii z całej Polski przyjmowane są do 11 maja. Szczegółowe informacje na stronie: www.ekai.pl/aktywnaparafia .

DO POLAKÓW
Czas dla Polski

„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Mówiliśmy dzisiaj o męczennikach. Wśród nich jest także św. Wojciech, biskup, patron Polski, którego uroczystość będziecie obchodzili za kilka dni. Jego męczeństwo stało się świadectwem dla Kościoła w Polsce. Niech wyjednuje wam u Boga odwagę w wierze. Z serca wam błogosławię” – tymi słowami Franciszek pozdrowił Polaków podczas audiencji 19 kwietnia. Papież wprowadził nas w ten sposób w całą serię wspomnień patronów naszej Ojczyzny, którą rozpoczyna uroczystość wojciechowa, a kończy odpust bobolański 16 maja. Po drodze mamy jeszcze uroczystości NMP Królowej Polski – 3 maja, i św. Stanisława BM – 8 maja. Trzy tygodnie czasu łaski dla Ojczyzny i narodu.

OPIEKA DUSZPASTERSKA
Przygotowania do olimpiady

Kościół katolicki we Francji przygotowuje się do igrzysk olimpijskich, które w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. odbędą się w Paryżu. Weźmie w nich udział ponad 10 tys. sportowców a będą im towarzyszyć miliony kibiców. Kościół chce ich otoczyć opieką duszpasterską. Już teraz trwają starania o możliwość całodobowej posługi kapelanów w wiosce olimpijskiej, gdzie przewidziano utworzenie międzyreligijnego miejsca modlitwy. O duszpasterskie inicjatywy dla sportowców i kibiców zadba kilkanaście parafii dwóch diecezji: Paryża i Saint-Denis. Przygotowane zostaną też projekty, które przy okazji olimpiady mają wspierać ideę gościnności, braterstwa oraz godności człowieka. Letnia olimpiada to największe, w pełnym tego słowa znaczeniu, globalne wydarzenie sportowe na świecie. Kościół katolicki jest z kolei największą wspólnotą globalną i choćby z tego powodu obecność kapelanów sportowych w wiosce olimpijskiej jest jak najbardziej naturalna.

2023-04-25 15:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

O tej liczbie myślą w ostatnich dniach wszyscy, którym leży na sercu to, co się dzieje w Kościele w Niemczech. Tyle osób zaprzestało płacenia podatku kościelnego (w tej liczbie nie ma protestantów), co w Niemczech jest równoznaczne z opuszczeniem Kościoła katolickiego. W 2020 r. też nie było dobrze, bo w urzędzie skarbowym odpowiedni dokument złożyło 221 390 katolików. Wzrost jest widoczny gołym okiem i trudno przejść nad nim do porządku dziennego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec – bp Georg Bätzing interpretuje dane z 2021 r. jako oznakę „głębokiego kryzysu” w Kościele katolickim w Niemczech. „Nie ma co słodzić, jestem – mimo zwiększonej liczby udzielanych sakramentów – głęboko wstrząśnięty niezwykle wysoką liczbą osób odchodzących z Kościoła” – przyznał. Odnoszę wrażenie, że bp. Bätzingowi te dane posłużą do jeszcze szybszego i twardszego usprawiedliwiania kontrowersyjnych pomysłów proponowanych przez dominujący, przynajmniej w mediach, nurt tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Z drugiej strony zrównanie niechęci płacenia podatków z apostazją jest także kontrowersyjne, bo nigdzie indziej na świecie wyparcie się wiary nie odbywa się w taki sposób.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję