Zgromadzeni w Milsku, przy przeprawie promowej, 20 km na wschód od Zielonej Góry, w duchu encykliki Laudato si’ dziękowali Bogu za całe stworzenie, przepraszali za grzechy i modlili się o miłosierdzie dla nas i świata całego.
Modlitwie przewodniczył o. Stanisław Jaromi, franciszkanin, który razem ze zgromadzonymi nad Odrą uczestnikami nabożeństwa prosił: „Dobry i łaskawy Boże, Ty wzywasz nas do solidarności z ofiarami katastrof ekologicznych, zmian klimatycznych i destrukcji naturalnego środowiska. Wiemy, że Ziemia stanie się naszym domem dopiero wówczas, gdy zechcemy szanować i troszczyć się o całą wspólnotę życia oraz gdy pokornie potrafimy być wiernymi swojemu powołaniu w tej wspólnocie; kiedy podejmiemy działania dla ochrony i odnowy systemów życia; gdy rzeczywiście zadbamy o przyrodę jako nasze dobro wspólne oraz o zrównoważony rozwój dla wszystkich. Prosimy, przemień nasze serca. Napełnij je pragnieniem Twojego królestwa, w którym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.
Przepraszano za chciwość i agresję wobec przyrody oraz modlono się za wszystkich skrzywdzonych przez grzechy ekologiczne i o odnowę naszej relacji z rzeką i całym stworzeniem. Następnie w czasie Mszy św. w miejscowym kościele razem z parafianami modlono się za mieszkających nad rzeką i doświadczonych jej zatruciem oraz skutkami katastrofy, a także za dzieci i młodzież – o chrześcijańskie zaangażowanie ekologiczne. Liturgię wzbogacały słowa papieża z orędzia na Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego (1 września 2022): „Pragnę prosić, w imię Boga, wielkie firmy wydobywcze – górnicze, przemysłu ropy naftowej, leśnicze, nieruchomości, agrobiznesowe – o zaprzestanie niszczenia lasów, mokradeł i gór, o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i mórz, o zaprzestanie zatruwania ludzi i środków spożywczych”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu