Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o świętość kapłanów

Kapłan nie może być wewnętrznie podzielony, ale powinien być całkowicie oddany swemu posługiwaniu, kapłaństwu służebnemu – powiedział ks. prał. Janusz Łoniewski podczas diecezjalnego Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów.

Niedziela podlaska 23/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie księży jubilatów

Pamiątkowe zdjęcie księży jubilatów

Zanim przybyli księża stanęli przy ołtarzu, mieli okazję wysłuchać w auli seminaryjnej referatu pt. Miłosierdzie Boże a kapłaństwo w myśli bł. ks. Michała Sopoćki, który wygłosił bp Henryk Ciereszko – biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. Przypomniał, że posługa kapłańska ze swej natury jest posługą miłosierdzia. Kapłaństwo ma swoje źródło w Bożym Miłosierdziu. Bóg ze swego Miłosierdzia przewidział kapłaństwo Jezusa Chrystusa, by poprzez nie przywrócić jedność z ludźmi, zbawić ich i tak wyświadczyć im swe Miłosierdzie. Przez kapłańską posługę Bóg zsyła na wiernych swe Miłosierdzie, szczególnie w sakramentach św. Również sposób wykonywania posługi kapłańskiej ma ukazywać prawdę o Miłosierdziu Boga.

Podczas Eucharystii 25 maja homilię wygłosił ks. prał. Janusz Łoniewski. Podkreślił, że tożsamość kapłana dobrze określa stwierdzenie zaczerpnięte z II Modlitwy Eucharystycznej: „Dziękujemy Ci, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli”. W tym kontekście kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie trzech kluczowych wyrażeń: postawa wdzięczności, stanie przed Panem oraz służba. Wdzięczność jest pokornym uznaniem szczególnego faktu miłości Bożej wobec kapłana. Stać przed Panem oznacza zająć postawę gotowości, otwartości na Boga, stać przy ołtarzu, przy nauce Kościoła, chodzić Bożymi ścieżkami, chętnie się modlić. Postawa służby wyraża się w ofiarowaniu swojego czasu, sił i talentów. Kapłan jest gotowy na wezwanie Pana, by pójść do szkoły, stanąć przy ołtarzu, na ambonie, służyć w konfesjonale, być do nieustannej dyspozycji Boga i ludzi.

Na zakończenie ks. Leszek Tymoszuk odczytał Akt zawierzenia. Tradycyjnie podczas tego dnia składano życzenia kapłanom obchodzącym w tym roku swoje jubileusze. Do grona srebrnych jubilatów należą ks. Maciej Łukaszewicz, ks. kan. Krzysztof Malinowski oraz ks. Leszek Tymoszuk. Złotym jubilatem jest ks. prał. Janusz Łoniewski. Diamentowy jubileusz kapłaństwa obchodzą ks. kan. Stanisław Falkowski, ks. prał. Bogusław Kiszko, ks. kan. Jan Komosa, ks. prał. Leon Pawluk, ks. kan. Jan Wasilewski. Księża jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe błogosławieństwa papieskie. W imieniu jubilatów przemówił ks. prał. Leon Pawluk. Przypomniał, że Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów związany jest rocznicą śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego bp. Władysława Jędruszuka. Został ustanowiony przez jego następcę bp. Antoniego Dydycza.

Po Eucharystii delegacja kapłanów na czele z biskupami udała się do krypt pod katedrą, aby pomodlić się za spoczywających tam księży, przede wszystkim za bp. Władysława Jędruszuka, którego 28. rocznica śmierci przypada w tym roku.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i ludziom

Kapłańskie jubileusze świętowane są w archikatedrze lubelskiej oraz w parafiach, z których księża pochodzą i do których zostali posłani.

Jedna z takich uroczystości odbyła się w niedzielę, 19 czerwca, w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie za 50 lat kapłaństwa dziękował proboszcz senior ks. kan. Aleksander Zeń. Na liturgii pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadzili się przedstawiciele wspólnot, w których pracował ks. Aleksander, władze miasta i powiatu puławskiego, a także przyjaciele i rodzina jubilata. W homilii bp Miziński ukazał kapłaństwo jako szczególne powołanie do jedności z Chrystusem w realizacji Jego misji oraz do służby Bogu i człowiekowi poprzez wyjaśnianie Bożych tajemnic, sprawowanie sakramentów i wypełnianie woli Bożej. Wskazując na ks. Aleksandra Zenia przedstawił jego drogę, która rozpoczęła się w katolickiej rodzinie w Horyszowie Polskim, gdzie usłyszał głos powołania, i prowadziła przez seminarium duchowne w Lublinie oraz przez parafie we Frampolu, Krasnymstawie. Bychawie, Lublinie i Brzezinach Stojeszyńskich aż po Puławy. Do miasta nad Wisłą jubilat przybył w 1986 r. z misją tworzenia parafii Brata Alberta i wybudowania kościoła; tu wciąż mieszka i służy. – Dziękujemy za piękne lata wznoszenia kościoła oraz organizowania życia religijnego, za troskę o tworzenie wspólnoty wiary i miłości braterskiej – powiedział ksiądz biskup. O tym, jak bogata jest historia życia ks. Zenia i jak wiele inicjatyw podejmował, można było przekonać się słuchając podziękowań i życzeń. Przedstawiciele Rady Parafialnej podkreślili, że jest on nie tylko budowniczym świątyni, ale też twórcą przystani dla bezdomnych; wyjątkowym człowiekiem, który krzewi wiarę, kulturę i patriotycznego ducha. Przedstawiciele różnego szczebla władz wskazali na społeczne zaangażowanie ks. Zenia, które doprowadziło m.in. do ogłoszenia św. Brata Alberta patronem miasta Puławy. Duchowieństwo i wierni dekanatu puławskiego dziękowali m.in. za zaangażowanie w działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich oraz w NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję