We Mszy św. uczestniczyło i koncelebrowało ją wielu kapłanów. Obecne były siostry zakonne i rzesza wiernych. Na Mszy św. modlono się również za ks. inf. Józefa Słomiana budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza częstochowskiej parafii św. Wojciecha, w ostatnich latach bardzo cierpiącego.
W homilii bp Długosz przybliżając życie i dzieło św. Wojciecha podkreślił, że „często dając świadectwo o Jezusie doświadczamy cierpienia”. - Zadaniem każdej parafii jest dzieje swojego patrona. Kto chce być przedłużeniem ramion i słów Jezusa musi spotkać się z Chrystusem ukrzyżowanym - mówił bp Długosz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup odniósł się do prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie - Kiedy myślimy o prześladowaniach Kościoła wracamy myślą do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tymczasem muzułmanie zabijają chrześcijan dzisiaj, na oczach współczesnego świata. Nienawiść do chrześcijan sprawia, że co pięć minut ginie na świecie wyznawca Chrystusa - podkreślił bp Długosz. i dodał, że „historia Kościoła wiąże się z tajemnicą cierpienia, przelania krwi”.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „w postawie człowieka wierzącego musi dojść do świadectwa o Chrystusie często przez cierpienie”. - W dzisiejszych czasach jest także męczeństwo wiary, gdy cierpimy tylko dlatego, że jesteśmy wierni Prawu Bożemu - przypomniał bp Długosz.
Reklama
Hierarcha odniósł się krytycznie do tych ludzi władzy w Polsce, którzy „uważając się za chrześcijan ustanawiają prawa sprzeczne z Prawem Bożym”. - Nam chrześcijanom w takich przypadkach nie wolno milczeć. Mamy prawo głośno mówić i bronić Prawo Boże. Nie możemy zamykać oczu na wszelkie zło, niesprawiedliwości - wołał bp Długosz.
„Przy rachunku sumienia muszę zapytać Jezu, czy jestem podobny do twoich świadków. - kontynuował biskup i pytał czy jesteśmy świadkami przykazań Bożych w rodzinie, w miejscu pracy, we wspólnocie międzyludzkiej.
Na zakończenie bp Długosz zaapelował o wierność dekalogowi.
Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii św. Wojciecha.
Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp Stefana Barełę. Pierwszym administratorem parafii został mianowany ks. Józef Słomian, w latach następnych budowniczy kościoła i plebanii. Po wielu staraniach bp Stefana Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana, w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła. Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w roku 1978. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość poświęcenia (konsekracji) kościoła przez bp Stanisława Nowaka, abp Luigiego Poggiego i bp Franciszka Musiela. W pomieszczeniach przykościelnych przez wiele lat miało swoją siedzibę duszpasterstwo akademickie oraz Katolickie Radio „FIAT".
23 kwietnia 1997 r. (rok tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha) w czasie uroczystej procesji, której przewodniczyli abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski i abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, przyniesiono do kościoła i umieszczono w bocznym ołtarzu relikwie św. Wojciecha.