W homilii metropolita wskazał na dwa główne wątki czytań, które wcześniej wybrzmiały. Pierwszy z nich to powrót do początków. „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię” – głosi zdanie zawarte w Księdze Rodzaju. Kolejne czytania rozważają początki przymierza między Bogiem a Abrahamem, który stał się ojcem wielkiego narodu. Następnie poruszona została historia wolności Izraelitów, którzy dzięki nadzwyczajnej Bożej interwencji przeszli suchą stopą przez Morze Czerwone, krocząc do Ziemi Obiecanej. Metropolita wskazał także na tragiczny początek, którym było nieposłuszeństwo pierwszych rodziców. – To jest ten pierwszy wątek dzisiejszych czytań, powrót do początków, w różnych treściach tych początków, w różnych ich wymiarach – skomentował abp Marek Jędraszewski. Wyjaśnił, że drugim wątkiem są zapowiedzi nadzwyczajnej interwencji Bożej, która odmieni życie ludzkie na lepsze. O tym jest mowa w Księdze Izajasza: „Zawrę z wami wieczyste przymierze: są to niezawodnie łaski dla Dawida”.
Reklama
Przywołał przesłanie papieża św. Jana Pawła II z książki „Pamięć i tożsamość”, wydanej niedługo przed śmiercią Ojca Świętego. „Najgłębszy sens [ludzkiej] historii wykracza poza historię i znajduje pełne wyjaśnienie w Chrystusie, Bogu-Człowieku. Chrześcijańska nadzieja sięga poza granicę czasu. Królestwo Boże zaszczepia się i rozwija w dziejach ludzkich, ale jego celem jest życie przyszłe. Ludzkość jest powołana do wychodzenia poza granicę śmierci i poza granicę przemijających wieków” – cytował słowa św. Jana Pawła II zawarte w książce metropolita krakowski. W nawiązaniu do nich abp Marek Jędraszewski przywołał fragment poematu papieża „Wigilia wielkanocna 1966”, który jest rozmową Człowieka z Bożym Słowem Wcielonym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Ta święta Liturgia Paschalna pozwala nam raz jeszcze odkryć naszą ludzką historię, która szuka głębi Zmartwychwstałego Pana. Nasza ludzka historia przez tę świętą liturgię chce odkryć sens naszych czynów codziennych, które mają przecież nabrać wymiaru wieczności – mówił arcybiskup. – Bądź. Bądź z nami Chryste Zmartwychwstały. Pozwól Twoją obecność w nas uwidaczniać w historii każdego dnia naszego życia i w ten sposób przyczyniać się do tworzenia wielkiej historii całej ludzkości, przenikniętej nadzieją w ostateczne zwycięstwo nad grzechem, śmiercią i szatanem – dodał.
Podczas Liturgii Paschalnej w katedrze na Wawelu metropolita krakowski udzielił sakramentów inicjacji chrześcijańskiej jedenastu katechumenom.
Liturgii Paschalnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Na zakończenie metropolita krakowski senior podziękował wszystkim zebranym za obecność. – U początków tego sanktuarium zrodziła się myśl, że trzeba znaleźć miejsce do którego przychodziliby ludzie, by spotkać św. Jana Pawła II. Miejsce, które i dla niego było bardzo ważne. Tutaj św. Jan Paweł II pracował w czasie wojny, stąd odszedł do seminarium. Dziękuję wam, że przychodzicie do niego, a on jest z nami – powiedział i zwrócił uwagę na najmłodszych, którzy także byli obecni na Liturgii Paschalnej. – Niech wam wszystkim Pan Bóg błogosławi! – dodał i udzielił zebranym błogosławieństwa.