Reklama

Niedziela Świdnicka

Wdzięczni za dar życia

Dziewięć miesięcy przed uroczystością Bożego Narodzenia obchodziliśmy w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 25 marca to także ważna data dla diecezji świdnickiej, która 17 lat temu została powołana do istnienia.

Niedziela świdnicka 14/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

Ks. Mirosław Benedyk

Przy ołtarzu nie zabrakło bp. Marka Mendyka i bp. Adama Bałabucha

Przy ołtarzu nie zabrakło bp. Marka Mendyka i bp. Adama Bałabucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgicznym uroczystościom tego dnia w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Ignacy Dec, dla którego była to też kolejna rocznica święceń biskupich.

Pierwszy dar – obecność

Wraz z Pierwszym Biskupem Świdnickim dziękczynną Eucharystię sprawował bp Marek Mendyk i bp Adam Bałabuch, a także ks. prał. Jan Bagiński i ks. prał. Piotr Śliwka, były i aktualny proboszcz świdnickiej katedry. Nie zabrakło także przedstawicieli Świdnickiej Kurii Biskupiej oraz delegatów Świdnickiej Kapituły Katedralnej na czele z prepozytem ks. prał. Stanisławem Chomiakiem, a także sióstr zakonnych, kleryków, parafian i mieszkańców Świdnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród przybyłych gości warto podkreślić obecność ministra Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kresy, wicewojewody dolnośląskiego, Andrzeja Jarocha, przewodniczącego Semiku Dolnośląskiego wraz z delegacją. Przybycie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych związane było z prestiżowym wyróżnieniem dla bp. Ignacego Deca.

Posłuszeństwo Maryi

W wygłoszonej homilii bp Ignacy przypomniał, że uroczystość Zwiastowania, często nazywana jest przez niektórych teologów „małym Bożym Narodzeniem”. – Wszak to właśnie w Nazarecie, podczas zwiastowania, Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami – mówił. Dalej biskup podkreślił wolność i posłuszeństwo Maryi. – W Ewangelii zwiastowania, oprócz wszechmocy i pokory Boga są także uwydatnione: wolność i posłuszeństwo Maryi. Bóg umiłował sobie Maryję, chce jej okazać łaskę, jakiej żadna kobieta przed nią ani po niej nie otrzymała, chce ją uczynić matką swojego Jednorodzonego Syna. Maryja miała świadomość, że jest zaproszona przez Boga do szczególnego udziału w dziele zbawienia świata. Wiedziała, że trzeba Bogu dać odpowiedź na Jego plan i propozycję. Tę odpowiedź dała, odpowiedź o doniosłym znaczeniu dla dziejów świata i człowieka – zauważył biskup senior.

Reklama

Bóg jest dawcą życia. Żaden człowiek nie ma prawa go niszczyć.

Podziel się cytatem

Obrona życia

Hierarcha przypomniał wiernym, że od 23 lat w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Dlatego warto pochylić się z wdzięcznością nad darem życia, jaki w sobie nosimy, by modlić się o poszanowanie każdego życia, zwłaszcza ludzkiego życia w okresie jego największego zagrożenia: na początku i na końcu. Biskup przestrzegł, że pierwszy etap życia jest zagrożony przez aborcję, a końcowy przez eutanazję. – Na ziemi toczy się walka o życie. Z jednej strony środowiska lewicowe, lewackie, wspomagane przez dobrze zorganizowane ruchy feministyczne, w imię rzekomej nowoczesności i wolności, forsują środki antykoncepcyjne i prawo do aborcji. Z drugiej strony prawdziwi chrześcijanie jednoczą się w modlitwie i podejmują działania na rzecz obrony i ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – tłumaczył biskup, upominając się o obronę życia poczętego, które w dzisiejszej cywilizacji jest ciągle zagrożone i niestety, w wymiarach dotąd niespotykanych – niszczone. – Bóg jest dawcą życia. Żaden człowiek nie ma prawa go niszczyć. W parlamentach wielu krajów toczą się dyskusje na temat dopuszczalności aborcji. W wielu krajach uchwalono już dawno ustawy proaborcyjne i w majestacie prawa niszczy się niewinne, bezbronne, ludzkie życie. Zabija się je nie z nakazu, ale na życzenie często zdesperowanych rodziców. Raporty o rozmiarze aborcji są przerażające. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowi w 2020 r. przeprowadzono na świecie 42 mln aborcji. To o ponad 40 mln więcej niż ofiar COVID-19, z powodu, którego w 2020 r. zmarło około 1,8 mln osób – przytaczał statystki biskup senior.

Dzień narodzin wielu diecezji

Kaznodzieja wspomniał o rocznicowych wydarzeniach, które miały miejsce w roku 1992 oraz 2004. Były to lata zmiany struktury administracyjnej i terytorialnej Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. – Dnia 25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mocą bulli apostolskiej Totus Tuus Poloniae Populus dokonał reorganizacji struktury administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Ustanowił wówczas 13 nowych diecezji oraz 8 nowych metropolii. Była to największa w historii Polski reorganizacja administracyjna Kościoła. Jej dopełnieniem było utworzenie w roku 2004 diecezji bydgoskiej i świdnickiej oraz metropolii łódzkiej. W Polsce istnieje ponad 10 tys. parafii i około 800 innych ośrodków duszpasterskich. Nasza diecezja świdnicka 190 parafii, które przynależą do 24 dekanatów. Szacuje się, że ma ponad 600 tys mieszkańców i ponad 530 tys. katolików – mówił biskup, przywołując dane statystyczne. Na koniec bp Dec zawierzył Maryi, Matce Kościoła całą diecezją świdnicką, aby wsparta opieką świętych patronów była miejscem, gdzie żyje i działa Chrystus.

Wielkie wyróżnienie

Po Mszy św. Andrzej Jaroch – przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wręczył Akt Nadania tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO bp. Ignacemu Decowi. W wygłoszonej laudacji samorządowiec podkreślił dokonania, dorobek i wszelkie dobro w wymiarze duszpasterskim, naukowym i dydaktycznym, które ma wielkie znaczenie dla rozwoju wspólnoty samorządowej i województwa dolnośląskiego.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiastowanie Pańskie

Niedziela Ogólnopolska 14/2002

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem Kościół obchodzi umownie uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypominając doniosłą chwilę, kiedy Matka Boża, posłuszna wezwaniu Nieba, godzi się zostać Matką Jezusa Chrystusa. Użyłem terminu "umownie", gdyż nie jest znany dzień Narodzenia Pana Jezusa, a przeto nie może nam też być znany dzień Jego wcielenia, poczęcia w łonie Maryi.
Uroczystość Zwiastowania zaczął najpierw wprowadzać Kościół wschodni już od V wieku. Na Zachodzie przyjęło się to święto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego (+604). Było to początkowo święto Pańskie. Akcentowano przez nie nie tylko moment Zwiastowania, ale przede wszystkim Wcielenia się Chrystusa Pana, czyli akt pierwszy Jego przyjścia na ziemię, i rozpoczęcia dzieła naszego zbawienia. Tak jest i dotąd w liturgii. Jedynie pobożny lud nadał temu świętu charakter maryjny, czyniąc pierwszą osobą Najświętszą Maryję Pannę jako "błogosławioną między niewiastami", wybraną w planach Boga na Matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego.
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie jako temat plastyczny towarzyszyło chrześcijaństwu od zarania jego dziejów. O wyjątkowej randze tych przedstawień świadczy fakt, iż umieszczane były one zazwyczaj w głównych ołtarzach świątyń. Bogactwo treści zawarte w tych kompozycjach stawia scenę Zwiastowania w rzędzie najważniejszych tematów w sztuce sakralnej czasów nowożytnych, także polskiej. Wydarzenie ewangeliczne, podczas którego dokonało się Wcielenie, jest nie tylko epizodem z życia Matki Bożej, lecz jawi się jako moment przełomowy dla dziejów ludzkości, kulminacja zbawczego planu Boga.
Najdawniejszy wizerunek tego typu zachował się w katakumbach św. Pryscylli, pochodzi bowiem z II wieku. Maryja siedzi na krześle, przed Nią zaś anioł w postaci młodzieńca, bez skrzydeł, za to w tunice i w paliuszu, który gestem ręki wyraża rozmowę. Podobne malowidło spotykamy w III wieku w katakumbach św. Piotra i Marcelina. Od wieku IV widzimy archanioła Gabriela ze skrzydłami. Ma on w ręku laskę podróżną albo lilię. Na łuku tęczy w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie wśród dziewięciu obrazów-mozaik barwnych jest również scena Zwiastowania (IV wiek).
W jednym z kościołów Rawenny znajduje się mozaika z VI wieku, na której Maryja jest przedstawiona, jak siedzi przed swoim domem i w ręku trzyma wrzeciono. Anioł stoi przed Nią z berłem. Z wieku XIII pochodzi wspaniała mozaika w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu w Rzymie (kościół rezydencjonalny Prymasa Polski). Scenę Zwiastowania uwiecznili nieśmiertelni w swej twórczości artyści tamtych lat: Giotto, Fra Angelico, Simone Martini, Taddeo di Bartolo, Masaccio.
Motyw Zwiastowania rozwinął się szczególnie w dobie gotyku. Powstał wówczas swoisty kanon traktowania tego tematu, charakterystyczny dla sztuki średniowiecza, a później wczesnego renesansu. Ten kanon nakazywał malarzom powagę, spokój i szczególne wyciszenie w podejściu do przedstawienia wydarzenia tak ważnego w historii Zbawienia.
Od epoki oraz od talentu mistrza zależało już, czy klimat przedstawionej sceny określały rozbudowane realia wnętrza i stroju, czy dominowała elegancka, miękka linia i liryczny, pełen złota nastrój całości. Inaczej malował w tym okresie artysta z Włoch, a inaczej z Północy. Ale różnice nie były wynikiem odległości geograficznej, wypływały natomiast z odmiennego programu środowisk artystycznych gotyckiej, a później renesansowej i barokowej Europy, które kształtowała myśl wieków średnich od mistycyzmu po realizm.
Temat Zwiastowania Pańskiego to temat rzeka, trudno wymienić choćby najważniejsze dzieła ukazujące to wydarzenie, które inspirowało malarzy - tych wielkich, którzy przeszli do historii sztuki, i tych mniejszych, którzy pozostawili swe obrazy po licznych świątyniach, gdzie do dziś wzruszają, każą myślą przenosić się do Nazaretu, gdzie dokonało się Zwiastowanie Pańskie, gdzie Chrystus wszedł w dzieje świata.

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję