Szkoły im. Jana Pawła II u Matki
20. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbyła się, ze względu na reżim sanitarny, jedynie z udziałem delegacji z 75 szkół. Mszy św. przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy. – Ta pandemia nas tu dzisiaj zdziesiątkowała, ale nie może nas rozłożyć duchowo, dlatego tu jesteście – powiedział, witając pielgrzymów, o. Sebastian Matecki, paulin. – Zachęcam was do tego, abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża. W centrum naszego życia niech będzie Chrystus. Miejmy oczy, ręce i serce Pana Jezusa, gdy widzimy człowieka w potrzebie, nie przechodźmy obojętnie obok smutnego kolegi czy koleżanki. Przebaczajmy, jeśli ktoś zachowa się względem nas niestosownie, żebyśmy żyli w jedności, a nie byli poróżnieni ze sobą. Chciejmy, doświadczając swojej grzeszności, nie ulegać słabościom. Młodość nie jest łatwa, ale piękna – powiedział bp Długosz. Uczestnicy pielgrzymki wystosowali telegram do papieża Franciszka, a specjalne słowo pozdrowienia do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem był Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu z dyrektorem Janem Rychlickim, a całość koordynowali Zbigniew i Małgorzata Gumińscy, którzy organizują pielgrzymki od początku ich trwania.
Modlitwa pracowników wodociągów
30. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska odbyła się, ze względu na pandemię, w gronie osób skupionych w duszpasterstwach zawodowych. Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło z Katowic, a koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz tej grupy zawodowej. W homilii bp Szkudło przywołał encyklikę Fratelli tutti Franciszka poświęconą braterstwu i przyjaźni społecznej.
– Wmawiamy sobie czasem, że doraźna potrzeba to coś, co musimy zaspokoić tu i teraz, od razu, natychmiast. Tak powstają kolejne pokolenia zapatrzonych w siebie egoistów. I tak rujnuje się świat – powiedział bp Szkudło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu