Wydaniem opracowania historii parafii i koncertem kwintetu „Hevelius Brass” w konkatedrze Trójcy Świętej uczczono 763. rocznicę nadania praw miejskich Chełmży przez pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka.
22 lipca 1251 r. bp Heidenryk rozpoczął budowę katedry Trójcy Świętej i nadał prawa miejskie niewielkiej osadzie rybackiej Łoza. Od tego czasu aż do 1824 r. Chełmża była stolicą diecezji chełmińskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń 19 lipca w Sali Mieszczańskiej Ratusza w Chełmży odbyła się promocja książki „Słownik biograficzny. Proboszczowie i administratorzy parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja Biskupa w Chełmży” autorstwa Ryszarda Muzioła. Wydawcą publikacji, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, są: Towarzystwo Przyjaciół Chełmży z prezesem Marcinem Seroczyńskim oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Na promocji obecni byli księża z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Badowskim, burmistrz Jerzy Czerwiński oraz zastępca Marek Kuffel, wicestarosta toruński Dariusz Meller, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Polikowska, radni i mieszkańcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W słowie wstępnym ks. kan. Badowski napisał m.in.: „Cieszę się, że ta książka jest wydana w roku kanonizacji Jana Pawła II, i życzę, aby stała się nie tylko jedną z kronik naszej wspólnoty parafialnej, ale także by stanowiła motywację do gorliwej pracy i posługi nas, obecnych i kolejnych duszpasterzy chełmżyńskich, oraz motywację dla wiernych świeckich do czynnego udziału w życiu naszej parafii”. Autor Ryszard Muzioł tak pisze o bohaterach swojej publikacji, która obejmuje okres po przeniesieniu stolicy biskupstwa z Chełmży do Pelplina w 1824 r. aż po czasy współczesne: „Z tego historycznego miejsca parafią zarządzali do dzisiaj proboszczowie i administratorzy, których było 16, i oni współtworzyli i tworzą dzieje Kościoła partykularnego. Ich biografie dowodzą, że byli to duchowni światli, kompetentni, odpowiedzialni, stojący na straży prawd wiary, miłujący naród i ojczysty kraj, pracowici i odważni”. W książce znajdujemy m.in. biogramy ks. Stanisława Kostki Dekowskiego, ks. Antoniego Kamińskiego, ks. Józefa Szydzika, ks. Alfonsa Groszkowskiego, ks. Zygfryda Urbana i ks. kan. Krzysztofa Badowskiego oraz księży wikariuszy. Inne rozdziały poświęcone są: duszpasterzom w latach wojny, dozorowi kościelnemu, radom parafialnym, kapitule konkatedralnej, dekanatowi chełmżyńskiemu, wspólnotom, organizacjom i pracownikom świeckim związanym z parafią. Publikację można nabyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży.
20 lipca w konkatedrze wystąpił „Hevelius Brass”, gdański kwintet instrumentów dętych blaszanych. Muzycy współpracują z orkiestrami Opery Bałtyckiej, Cappelli Gedanensis i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Zagrali utwory klasyczne z baroku i renesansu, oryginalne transkrypcje standardów jazzowych i muzyki popularnej. W podziękowaniu otrzymali od dyrektor biblioteki Urszuli Meszyńskiej albumy o Chełmży.