Historia naszego narodu jest wspaniała i chwalebna, ale i bardzo tragiczna. Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości wspominamy, że byliśmy w niewoli przez 123 lata. Po odzyskaniu wolności tylko 20 lat dane było Polakom się nią cieszyć, a potem znowu znaleźliśmy się w jarzmie niewoli. I właściwie na naszych oczach spełnia się to, co mówi Pan Jezus: „Niebo i ziemia przeminą, a słowa Moje nie przeminą”. Przemijają mocarstwa i systemy, a my, będąc w jedności z Bogiem, jesteśmy świadomi, że dalej stanowimy tę Ojczyznę, która jest przedmiotem szczególnej naszej troski.
Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się w dniach 16-19 listopada 1914 r. Straciło w niej życie 46 legionistów polskich. Imiona dwunastu z nich do dzisiaj nie są znane. Na tym miejscu wznosi się 7-metrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile poległych. Krzyż ozdobiony jest symbolami legionowymi i nazwiskami niektórych z nich. Pochowany jest tu m.in., prawdopodobnie, Stanisław Paderewski krewny słynnego pianisty i premiera rządu II Rzeczypospolitej, Ignacego Jana Paderewskiego. Pomnik powstał z inspiracji Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w roku 1920
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Każdego roku przy grobach poległych legionistów polskich gromadzą się wierni. Ich obecność to dowód naszej wdzięczności i historycznej pamięci. Tegoroczne uroczyste obchody patriotyczne tradycyjnie już połączone były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę 17 listopada o godz. 14 przy pomniku legionistów odprawiona została Eucharystia w intencji poległych oraz w intencji Ojczyzny. Mszy św. polowej przewodniczył oraz wygłosił homilię ordynariusz sosnowiecki, biskup Grzegorz Kaszak. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz: wojewoda małopolski Jerzy Miller, posłowie Jacek Osuch i Lidia Gądek, marszałek województwa Marek Sowa, samorządowcy, a także wielu wiernych. Obecnie byli, jak zawsze, kombatanci. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych reprezentujących urzędy i instytucje Małopolski i Śląska.
Przeżywamy dziś 99. rocznicę walki pomiędzy Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, gdzie przelewali krew legioniści Józefa Piłsudskiego. To właśnie na tym cmentarzu spoczywa 46 z nich. Dlatego gromadzimy się na uroczystości religijno-patriotycznej, aby Bogu dziękować za wolność, aby dziękować także im za przelaną krew i poświęcenie, dziękować za to, że mamy wolną Ojczyznę mówił podczas uroczystości ks. Krzysztof Słomian, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Bydlinie.
Pasterz naszej diecezji, biskup Grzegorz Kaszak w homilii przypomniał, że miłość Ojczyzny i wspólne dobro wymagają dziś tego, abyśmy stanowili jedno; przypomniał także, że naród nasz zawsze, zwłaszcza w trudnych momentach swojej historii, znajdował oparcie w Kościele katolickim. Ksiądz Biskup podkreślał, iż winniśmy szczególną pamięć i wdzięczność tym spośród naszych przodków, Polaków, dzięki ofierze których mamy wolną Ojczyznę. Wskazał, że ich heroizm i bohaterstwo jest dla nas przykładem troski o naszą ojczyznę Polskę.
Po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku poległych w bitwie pod Krzywopłotami legionistów polskich. Druga część uroczystości religijno-patriotycznych 17 listopada w Bydlinie odbyła się w miejscowej szkole, gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny. Na scenie wystąpił też zespół „Ziemia Kluczewska”, który wraz z uczestnikami śpiewał najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.