W spotkaniu uczestniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz osoby zaangażowane bezpośrednio w badania, m.in. koordynatorzy zadania Ewa Kołomańska oraz Magdalena Kopeć z Muzeum Wsi Kieleckiej. Biskup Ordynariusz podziękował wszystkim za ofiarność i kompetencję.
- Dzięki waszej wytrwałej pracy dowiedzieliśmy się o skali wojennych zniszczeń, a zarazem o heroicznym wysiłku tych, którzy podnieśli z ruin kościoły, plebanie czy kaplice, choć część patrymonium została stracona bezpowrotnie. Mam nadzieję, że książka oraz wystawa zostaną przyjęte z zainteresowaniem nie tylko przez naukowców ale również przez wspólnoty parafialne, które są kustoszami kościelnego dziedzictwa – mówił bp Nitkiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie ks. dr Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej oraz redaktor monografii pokonferencyjnej, zapoznał obecnych z zawartością publikacji.
Monografia, składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich ma charakter wprowadzający i prezentuje zagadnienia ogólne związane z okresem II wojny światowej. Otwiera ją artykuł dr. hab. Ryszarda Gryza na temat Kościoła katolickiego na ziemiach polskich w okresie ostatniej wojny. Kwestie związane z niemiecką polityką okupacyjną wobec ludności polskiej i żydowskiej na Kielecczyźnie przybliża dr Tomasz Domański z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Trzeci artykuł dotyczy zagadnień związanych z funkcjonowaniem diecezji sandomierskiej w latach 1939–1945. Jego autorem jest ks. dr Szczepan Kowalik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Duchowny porusza w nim kwestie dotychczas nie opracowane przez historyków, m.in. dotyczące działalności głównych urzędów diecezjalnych, problematykę postaw kapłanów podczas wojny oraz ich zaangażowanie duszpasterskie i charytatywne. Ostatni rozdział pierwszej części prezentuje obiekty sakralne diecezji sandomierskiej w latach 1939–1944, a więc przed okresem największych zniszczeń. Druga część niniejszej publikacji pokonferencyjnej porusza kwestie strat wojennych w poszczególnych dekanatach diecezji sandomierskiej. Przyjęto układ rozdziałów w kluczu położenia geograficznego, poczynając od terenów znajdujących się najbliżej stolicy diecezji. Z tej racji jako pierwszy zaprezentowano dekanat sandomierski, następnie koprzywnicki, opatowski, zawichojski wraz z kunowskim – to połącznie wymusiła znikoma ilość zniszczeń wojennych dekanatu kunowskiego. Kolejnymi opisane dekanaty to: staszowski, słupski, wąchocki, radoszycki oraz konecki. Na zakończenie ks. Tylec zachęcił zebranych do obejrzenia wystawy umiejscowionej na placu przy Bazylice Katedralnej.
Ks. Wojciech Kania/Niedziela