Organizatorami konkursu były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Dekanat Bielski oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Patronat nad nim objęli: biskup drohiczyński Antoni Dydycz, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, starosta bielski Jerzy Snarski oraz burmistrz Bielska Podlaskiego Eugeniusz Berezowiec.
Tematyka VII edycji konkursu nawiązywała do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Tegoroczny temat skłonił bardzo wielu młodych twórców z całej Polski do podjęcia próby zilustrowania swojej relacji z bł. Janem Pawłem II z perspektywy rodziny, którą papież otaczał szczególną troską i uwagą, a tegoroczne prace konkursowe stanowią szczególny wyraz dialogu z Janem Pawłem II. W pewnym sensie są one odpowiedzią uczestników na niezmiernie liczne przejawy troski okazywanej również ich rodzinom przez Ojca Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pokreślono także trudne zadanie, jakie spadło na najmłodsze pokolenie uczestników, które nigdy nie poznało Jana Pawła II, a jednak odważnie podjęło się tego zadania. Nagrody i wyróżnienia wręczyli biskup drohiczyński, jego sekretarz, były i obecny dziekan bielski, starosta bielski oraz przedstawiciele sponsorów.
Reklama
Na konkurs wpłynęło 3525 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych i ognisk plastycznych z całej Polski. Jury nagrodziło po 18 prac w kategorii ogólnopolskiej i 18 w kategorii diecezjalnej oraz przyznało 31 wyróżnień w tych kategoriach.
Bp Antoni Dydycz podziękował organizatorom tej inicjatywy, która przybliża bardzo postać bł. Jana Pawła II. Podziękował również wszystkim środowiskom za zaangażowanie, ukazane w ogromnej liczbie przysłanych na konkurs prac. Przekazał także wyrazy szczególnej łączności od ks. dr. kan. Krzysztofa Mielnickiego - dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie oraz jednego ze współorganizatorów konkursu, który w tym roku przeżywał kolejną rocznicę wyboru bł. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską przy jego grobie w Rzymie, gdzie powołany przez Ojca Świętego Benedykta XVI uczestniczył jako ekspert w pracach trwającego światowego synodu biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji.
Ksiądz Biskup powiedział również, że Jan Paweł II jest jednym z tych animatorów, który przypominał o potrzebie odświeżania nowej wrażliwości ewangelicznej. „To jemu - mówił Ksiądz Biskup - zawdzięczmy wydanie 20 lat temu Katechizmu Kościoła Katolickiego, on także przyczyniał się do upowszechniania nauki Soboru Watykańskiego II, a co jest najpiękniejsze - żył samą Ewangelią”. Przypomniał również, że jego własne doświadczenia, gdy jako dziecko utracił matkę, później brata, a potem także i ojca, uwidoczniły ogromne pragnienie rodziny. „Jan Paweł II miał wyczucie rodziny i pozostawił w swym nauczaniu wiele treści, które mogą przyczyniać się do odświeżania spojrzenia na rodzinę. Temat ten jest bardzo aktualny - kontynuował Ksiądz Biskup - gdyż współczesna rodzina znalazła się na niepewnym zakręcie, a powracanie do nauczania bł. Jana Pawła II może przyczynić się do tego, aby była ona sobą i wypełniała swoją misję”.
Nagrodzone prace można było zobaczyć na wystawie w sali, gdzie odbyło się wręczenie nagród.