Podczas najbliższego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 13-14 marca w Warszawie biskupi wybiorą nowego przewodniczącego KEP i jego zastępcę.
W marcu abp Stanisław Gądecki i jego zastępca abp Marek Jędraszewski kończą drugą pięcioletnią kadencję. Obaj hierarchowie stali na czele Kościoła katolickiego w Polsce od 2014 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski" – powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak.
Wyjaśnił, że "przewodniczący zwołuje spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych" i przewodniczy ich obradom. "Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej" – powiedział ks. Gęsiak
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że "przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie".
Reklama
Poinformował, że przewodniczącego KEP i jego zastępcę wybiera Zebranie Plenarne spośród biskupów diecezjalnych. Funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
Reklama
"Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych" – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że "stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu".
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także "kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji".
"Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz" – dodał ks. Gęsiak.
W czasie czerwcowego Zebrania Plenarnego KEP, które zaplanowane jest w Szczecinie, kadencję zakończy dotychczasowy sekretarz generalny Episkopatu – bp Artur Miziński. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/