Uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy - fotorelacja
Patronka i nauczycielka
Pod hasłem „Święta Jadwiga patronką domowego Kościoła i nauczycielką wiary” odbywały się tegoroczne uroczystości ku czci św. Jadwigi w Trzebnicy. Od 12 do 16 października trzebnicką bazylikę odwiedziły tysiące wiernych.
W epilogu Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, jakim nazywana jest pielgrzymka do Trzebnicy, co roku uczestniczą pielgrzymi w różnym wieku. Wspólnie się modlą, wędrują i potrafię odnaleźć Boga zarówno w ciszy jak i w tańcu oraz śpiewie. Na zdjęciu pielgrzymi tańczący „Belgijskiego” na jednym z postojów.
Centralne uroczystości odpustowe miały miejsce w niedzielę, 14 października. Przewodniczył im bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej. Po Mszy św. odpustowej zebrani wierni wyruszyli w procesji z relikwiami św. Jadwigi ulicami Trzebnicy. Kilkudniowe świętowanie u stóp Patronki Śląska zakończyły wtorkowe (16 października) pielgrzymka kobiet oraz pielgrzymka trzebniczan.
Uroczystości rozpoczęły się 12 października dniem skupienia osób powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Dzień później do Trzebnicy pielgrzymowali członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. Najliczniejsza grupa pielgrzymów przybyła jednak do bazyliki w sobotnie popołudnie. W pielgrzymce wrocławskiej, która o 6.00 rano wyruszyła z katedry we Wrocławiu, uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Towarzyszyły im słowa „Wierzę w Miłosierdzie Boże”. Eucharystii kończącej pątniczy trud przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Homilię wygłosił bp Ignacy Dec, w której to nawiązał między innymi do potrzeby istnienia wolnych mediów.
Eucharystią pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza oraz procesją z relikwiami św. Jadwigi ulicami Trzebnicy zakończyły się w archidiecezji wrocławskiej obchody Roku Jadwiżańskiego związane z 750. rocznicą kanonizacji księżnej Jadwigi. W uroczystościach poza pielgrzymami z Dolnego i Górnego Śląska oraz biskupami z kilku polskich diecezji uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa wiernych z Niemiec, którym towarzyszyli kapłani i biskupi.
W homilii metropolita senior archidiecezji krakowskiej zauważył, że w życiu Kościoła często wraca się myślą do wydarzeń odległych w czasie, które pozornie wydają się mieć niewiele wspólnego z aktualną sytuacją ludzi wierzących. Pytając o powód odwoływania się do przeszłości kard. Dziwisz stwierdził: „Kościół jest wspólnotą pamięci, dlatego nieustannie powraca do wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One – mimo, że odległe w czasie – określają naszą teraźniejszość i zapowiadają zbawczą przyszłość”.
Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".
Końcówka roku szkolnego 2024/2025 zaskoczyła dyrektorów i rodziców decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej. W komunikacie z 11 czerwca MEN ogłosiło, że „oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen". Dla uczniów klas ósmych to wiadomość jak grom z jasnego nieba — bo to właśnie średnia decyduje o „ biało-czerwonym pasku” i dodatkowych punktach w systemie rekrutacyjnym.
Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".
Końcówka roku szkolnego 2024/2025 zaskoczyła dyrektorów i rodziców decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej. W komunikacie z 11 czerwca MEN ogłosiło, że „oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen". Dla uczniów klas ósmych to wiadomość jak grom z jasnego nieba — bo to właśnie średnia decyduje o „ biało-czerwonym pasku” i dodatkowych punktach w systemie rekrutacyjnym.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.