Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W godzinie „W” stanęli ludzie, zabiły dzwony

Modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Gloria Victis” na cmentarzu Powązkowskim były głównymi punktami obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Powązki przybyły najwyższe władze państwowe i władze stolicy. W godzinie „W”, czyli o godz. 17, w Warszawie zawyły syreny alarmowe. Wielu przechodniów zatrzymało się i stanęło na baczność, żeby minutą ciszy uczcić pamięć powstańców i ludności cywilnej, która ucierpiała w czasie powstania. Zabiły też dzwony wielu warszawskich kościołów. Po wysłuchaniu hymnu państwowego pamięć powstańców uczczono salwą honorową. Modlitwę w ich intencji poprowadził ks. prał. Henryk Kietliński, kapelan Szarych Szeregów. Podkreślił, że co roku syreny zwołują warszawiaków pod pomnik, by złożyli hołd powstańcom. - Mamy świadomość, iż ze wszystkich nekropolii na świecie rozlega się gorące wołanie: „Przechodniu, powiedz Polsce, że służyliśmy jej wiernie do końca, do ofiary z życia”. Aby ta Ojczyzna była jedna, zjednoczona, silna duchowo i moralnie - powiedział. Kapelan Szarych Szeregów modlił się za pośrednictwem błogosławionych ks. Józefa Stanka - kapelana powstańców na Czerniakowie, ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II. W modlitwie padły wezwania za Ojczyznę, za dusze walczących powstańców oraz za mieszkańców stolicy. W intencji poległych odmówiono modlitwę za zmarłych oraz „Ojcze nasz”.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Biskup Stefan Siczek odszedł do Pana

„To nie śmierć, ale miłość Cię zabrała”

W Radomiu 3 sierpnia br. odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa pomocniczego diecezji radomskiej Stefana Siczka, który zmarł 31 lipca w wieku 75 lat. Mszę św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego odprawił bp Henryk Tomasik w koncelebrze m.in. z bp. Edwardem Białogłowskim z Rzeszowa oraz 200 kapłanami. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Powiedział, że sprawdziły się słowa poety, ks. Jana Twardowskiego: „To nie śmierć, ale miłość Cię zabrała”. - Wierzymy w tę miłość potężniejszą od śmierci - podkreślił - dlatego tutaj jesteśmy. Abp Depo nawiązał do zawołania pasterskiego bp. Siczka: „Żyć Ewangelią”. - Żył do końca, dopóki Ewangelia nie stała się jego drogą przejścia - powiedział hierarcha. Przypomniał także kilka faktów z życia zmarłego księdza biskupa, m.in. to, że dwukrotnie - po śmierci bp. Jana Chrapka oraz po przeniesieniu bp. Zygmunta Zimowskiego do Watykanu - pełnił on funkcję administratora diecezji radomskiej.
Uroczystości żałobne były kontynuowane wieczorem w katedrze radomskiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak z Częstochowy, a kazanie ponownie wygłosił abp Wacław Depo. Następnego dnia - 4 sierpnia Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosił bp Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ciało bp. Stefana Siczka spoczęło w grobowcu Biskupów Radomskich na zabytkowej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Zmarła prof. Anna Sucheni-Grabowska

Była wybitnym historykiem czasów nowożytnych

W wieku 92 lat 30 lipca w Warszawie zmarła prof. Anna Sucheni-Grabowska, wybitny historyk czasów nowożytnych, członkini PAN. Była współzałożycielką Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza i wielu innych dzieł historyczno-wychowawczych i patriotycznych.
Jest autorką fundamentalnych prac na temat dziejów parlamentaryzmu I Rzeczypospolitej, takich jak: „Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504-1548”; „Monarchia ostatnich dwu Jagiellonów a ruch egzekucyjny”, „Społeczność szlachecka a państwo”, „Spory królów ze szlachtą”. „Wychowała całe pokolenia historyków, które widziały w niej swojego mistrza, zarówno jeśli chodzi o profesjonalne kompetencje, jak i głębokie osobiste zaangażowanie w działania dla Polski” - podkreślają w przekazanym KAI wspomnieniu Anna i Jan Żarynowie, którzy zaliczają się do grona uczniów prof. Sucheni-Grabowskiej.
Od sierpnia 1980 r. była aktywną działaczką NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym współtworzyła Studium Kultury Chrześcijańskiej, w sposób szczególny opiekując się nauczycielami. W latach 80. broniła nauczycieli represjonowanych przez ówczesne władze, informowała papieża Jana Pawła II o losie działaczy „Solidarności” Oświaty i Wychowania. Dzięki jej staraniom wielu historyków otrzymało stypendium naukowe Fundacji Lanckorońskich.
Walczyła o przywrócenie pamięci o św. Jadwidze Królowej. Była inicjatorką wprowadzenia do preambuły ustawy o oświacie zobowiązania o wychowaniu młodzieży w duchu chrześcijańskim i patriotycznym.
Pogrzeb prof. Anny Sucheni-Grabowskiej odbył się 2 sierpnia w Gidlach k. Radomska.

Krótko

Mitt Romney - republikański kandydat na prezydenta USA przebywał w Polsce. Spotkał się m.in. z Bronisławem Komorowskim, Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą.

Kapituła Orderu Orła Białego nie wystąpi do prezydenta o wyróżnienie tym najwyższym polskim odznaczeniem płk. Ryszarda Kuklińskiego, mimo starań wielu patriotycznych środowisk.

Wyjazdy zagraniczne posłów podczas 9 pierwszych miesięcy obecnej kadencji kosztowały prawie 1,5 mln zł. Posłowie jeździli po Europie, ale również do Maroka, Ugandy, RPA, Brazylii, Kataru i Korei Południowej.

Jeden z sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekał w sprawie nieprzyznania koncesji Telewizji Trwam, podzielił zarzuty Fundacji Lux Veritatis wobec KRRiT. To odrębne zdanie może posłużyć jako argument w potyczce prawnej przed NSA.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zajmie się zawiadomieniem przez Fundację Lux Veritatis o podejrzeniu przestępstwa w związku z decyzją KRRiT o rozłożeniu na raty opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Polacy zaczynają się bać kryzysu. Nie kupują samochodów i mieszkań. Nie myślą również o zmianie pracy, lecz trzymają się starej.

Emigracja przestaje być sposobem na uniknięcie sprawiedliwości. W pierwszym półroczu 2012 r. w 209 konwojach lotniczych przywieziono do kraju 726 przestępców, czyli o blisko 40 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Polska zapłaci Unii Europejskiej ponad 100 mln zł kary za niewłaściwie prowadzony projekt informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Bartoszycach bus wiozący do pracy ukraińskich imigrantów wjechał pod pociąg. 9 osób zginęło, a 1 walczy o życie. Kierowca był nietrzeźwy.

Katarzyna W. - matka Madzi z Sosnowca została przez sąd wypuszczona z aresztu. Sędziowie uznali, że nie zachodzi podejrzenie, aby mogła utrudniać śledztwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję