Reklama

U urszulanek w Łodzi

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 45

Marek Kamiński

Podczas urszulańskiej majówki w Łodzi, 18 maja 2012 r.

Podczas urszulańskiej majówki w Łodzi, 18 maja 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łódź zajmuje szczególne miejsce w działalności św. Urszuli Ledóchowskiej i jej szarych sióstr. W tym roku mija 90 lat obecności Matki Urszuli i Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Łodzi i w Kościele łódzkim. Na więź Świętej z tym miastem zwrócił uwagę bł. Jan Paweł II, przemawiając na Lublinku w czasie łódzkiej stacji Kongresu Eucharystycznego 13 czerwca 1987 r.: „Z Łodzią jest mocno związana działalność bł. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Szarych... Matka Urszula często odwiedzała Łódź, a będąc sama znakomitą wychowawczynią i katechetką, żywo interesowała się problemami związanymi z nauczaniem religii”.
18 maja w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60 uroczyście obchodzono 92. rocznicę urodzin bł. Jana Pawła II, 90. rocznicę pracy i posługi Sióstr Urszulanek w Kościele łódzkim, a także 9. rocznicę kanonizacji w Rzymie Matki Urszuli. Na jubileuszowe spotkanie przybyli: bp Adam Lepa, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jacek Molka - zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” ds. edycji diecezjalnych, ks. prał. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny za edycję „Niedzieli Łódzkiej”, ks. prał. Ignacy Wielgus z Piotrkowa Trybunalskiego, ks. prał. Marian Wiewiórowski z Gomulina (zmarł 10 czerwca 2012 r.) oraz ks. Andrzej Chmielewski z Kazimierza. Przybyłych gości serdecznie przyjął proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej - ks. kan. Ryszard Szmist.
19 maja w Auli Zgromadzenia Sióstr Urszulanek odbyło się sympozjum poświęcone duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej i Urszulankom SJK. Motto spotkania: „Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat” było zainspirowane słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w czasie wizyty w Domu Generalnym Urszulanek Szarych w Rzymie 26 stycznia 1986 r. Dwudniowe jubileuszowe świętowanie zakończył spektakl Teatru „Zwierciadło” - „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”, wystawiony w Domu Zgromadzenia przy ul. Czerwonej 6 w Łodzi, w którym często przebywała św. Urszula Ledóchowska. W roli Matki Urszuli wystąpiła s. Danuta Nowak z Pniew, urszulanka SJK, urodzona 18 maja, pomysłodawczyni urodzinowych spotkań z Janem Pawłem II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

[ TEMATY ]

nowenna

św. Antoni

Karol Porwich/Niedziela

św. Antoni z Padwy

św. Antoni z Padwy

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem św. Antoniego z Padwy lub w dowolnym terminie.

O przeczysta lilio niewinności, drogi klejnocie ubóstwa, jasna gwiazdo świętości, chwalebny św. Antoni, który miałeś szczęście piastować na rękach Boskie Dieciątko; oto ja pełen nędzy wszelakiej, uciekam się do Ciebie, błagając, byś mię wziął w Swoją opiekę. Jeśli potrzebujemy cudu czy łaski Kościół św. wzywa nas, byśmy się do Ciebie uciekali. Ufny więc w Twoją opiekę błagam Cię św. Antoni, racz mi wyprośić u Boga łaskę szczerego żalu za grzechy i łaskę miłowania Boga nade wszystko. Ufam, że za Twoją przyczyną zwyciężę wszystkich nieprzyjaciół swej duszy i będę służył Bogu. Ojcu najlepszemu przez całe swe życie w świętości i sprawiedliwości, by potem z Tobą kochać i uwielbiać Go na wieki w niebie. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Kenia: misjonarki zamykają swoje placówki

2025-06-03 14:34

[ TEMATY ]

przemoc

Kenia

Siostry Benedyktynki Misjonarki

Vatican News

Siostry Benedyktynki Misjonarki (Tutzing) Przeorat Najświętszego Serca, posługujące w Kenii zamknęły wszystkie swoje placówki w Dolinie Kerio z powodu ciągłych aktów przemocy, które codziennie mają miejsce w tym rejonie. Decyzja została podjęta na czas niekreślony, ze skutkiem natychmiastowym.

Jak czytamy w oświadczeniu podpisanym przez s. Rosę Pascal OSB, przeoryszę Sióstr, decyzja została podjęta w następstwie zabójstwa o. Alloy’a Betta oraz utrzymującej się niestabilności w tym rejonie. Sytuacja ta negatywnie wpłynęła na działalność misyjną sióstr, powodując „traumy psychiczne, emocjonalne i duchowe”. Skutkuje to niemożnością dalszego świadczenia podstawowych usług z powodu braku personelu opuszczającego ten teren.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano papieską intencję modlitewną na czerwiec

2025-06-03 17:05

[ TEMATY ]

intencje

Vatican Media

W czerwcu, tradycyjnie poświęconym nabożeństwu do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Papież zaprasza nas do modlitwy: „aby każdy z nas znalazł pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata”. Po raz pierwszy słyszymy głos Papieża Leona XIV w nagraniu prezentującym jego intencję modlitewną.

We wtorek, 3 czerwca ukazało się wideo z modlitewną intencją Papieża Leona XIV na czerwiec 2025 roku: „aby świat wzrastał we współczuciu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję