Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnowa w Duchu Świętym

Świadectwo wiary

Około. 80 tys. osób zgromadziło się na 18. Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym, które odbyło się na Jasnej Górze 19 maja. To jedna z największych w roku pielgrzymek jasnogórskich. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego” (2 Tm 1,8). Pielgrzymi przybyli nie tylko z Polski, ale także z Mołdawii, Luksemburga, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Z pielgrzymami modlił się także bp Bronisław Dembowski, krajowy duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym z ramienia Episkopatu. - Wiemy, że w tym stanie ducha potrzebujemy wciąż nowego stawania przed Bogiem, a to może uczynić tylko Duch Święty, to On może mnie zaprowadzić do Boga Ojca, postawić mnie takiego, jakim Bóg chce mnie widzieć, czyli też przemienionym - powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Konferencję pt. „Służcie sobie nawzajem takim darem, jaki każdy otrzymał” wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz. Modlitwę południową ze Szczytu Jasnogórskiego poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który skierował do rozmodlonej rzeszy słowa: - Bardzo serdecznie was wszystkich chciałbym powitać i powiedzieć, tak w duchu bł. Jana Pawła II - widzę w was pielgrzymujący Kościół, jesteście nie tylko fenomenem socjologicznym, ale darem w sercu Kościoła. Zwieńczeniem całodziennej modlitwy była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Bronisława Dembowskiego, kazanie wygłosił ks. Mariusz Mik.

Szkoły im. kard. Stefana Wyszyńskiego

Był niekoronowanym królem Polski

W 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego 16 maja przybyło na Jasną Górę ok. 2 tys. uczniów, wraz z nauczycielami, wychowawcami i dyrektorami szkół. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Jadam, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, i wiceprezes Iwona Czarcińska, która w imieniu wspólnoty na początku modlitwy skierowała słowa do głównego celebransa. Szkoły wystawiły kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.
Zgromadzonych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.
- Patron to ktoś naprawdę wspaniały i wielki, to ktoś, kto jest dla nas znakiem jednoczącym, jakby sztandarem wielkim - mówił w homilii bp Jan Wątroba. - Prymas Wyszyński to niezwykle gorliwy kapłan, pasterz, nauczyciel. Był niekoronowanym królem Polski, tak go nazwano, zwłaszcza w dzień jego pogrzebu. Był człowiekiem obdarzonym przez Pana Boga niezwykłymi darami, talentami, miał ogromną godność i nosił tę godność w sobie. A przy tym był człowiekiem niezwykle urokliwym, bliskim, przyjaznym, radosnym, ciepłym - mówił bp Wątroba. - W czasach drugiej wojny światowej (…) a potem w czasach panowania komunizmu, które nazwano czasami zimnej wojny, był mężem niezwykle opatrznościowym, przewodnikiem, który w sposób duchowy prowadził naród.
Podczas Mszy św. został odczytany Akt Osobistego Oddania się Matce Bożej. Uczniowie szkół im. Kard. Wyszyńskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem swojego Patrona, modląc się o jego rychłą beatyfikację. Uczestniczyli też w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Majowe pielgrzymowanie

Ok. 200 harcerzy przybyło w dniach 18-20 maja w Pielgrzymce Związku Harcerstwa Polskiego. Towarzyszyli im przełożeni i księża kapelani. W programie zaplanowano wiele spotkań formacyjnych i przyjacielskich.

W 22. Pielgrzymce Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej uczestniczyło ok. 250 osób. Na spotkanie 19 maja przybyli pracownicy i dyrektorzy Urzędów Wojewódzkich z rodzinami. Mszy św. przewodniczył o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich zgromadziła 19 maja kawalerów i damy, a także wolontariuszy, sympatyków Związku i członków Służby Maltańskiej.

Siostry Józefitki (Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa) przybyły 19 maja na modlitewny czas czuwania do sanktuarium. Józefitki z całej Polski modliły się w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny oraz o duchowy i liczebny rozwój swojego zgromadzenia. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obecna była m. Leticja Niemczura, przełożona generalna zgromadzenia.

19. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego miała miejsce 20 maja. W modlitwie uczestniczyli m.in.: prezydenci miast, wójtowie i przedstawiciele samorządów terytorialnych. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, który wygłosił również kazanie (drukujemy na str. 20). W spotkaniu uczestniczyli Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, autorzy wydanej ostatnio książki „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”.

Zapowiedzi

4-6 czerwca - 12. Konferencja Pracowników Socjalnych

8 czerwca - 19. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę

9 czerwca - 13. Pielgrzymka Poczty Polskiej

9 czerwca - Pielgrzymka Sportowców

9 czerwca - Pielgrzymka Pomocników Matki Kościoła

10 czerwca - 28. Pielgrzymka Ogrodników

10 czerwca - Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję