Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”. Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój. W końcu pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W tegorocznym Betlejemskim Zlocie weźmie udział ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy w niedzielę 10 grudnia ruszą do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. Poprzedzi to ich udział w dwudniowym (8-9 grudnia) zlocie, podczas którego harcerze zamienią Zakopane w zimową stolicę harcerstwa. Wydarzenie rozpocznie się w formie wspólnego piątkowego apelu, po którym odbędzie się widowisko – pokaz malowania na piasku ukazujący tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju. Drugi dzień zlotu to gra terenowa złożona z 6 tras tematycznych do wyboru. Następnie na Dolnej Równi otworzy się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami, które zachęcają do czynienia pokoju i ukazują go z różnych perspektyw.
Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia, 10 grudnia, zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku słowaccy skauci przekażą Światło Związkowi Harcerstwa Polskiego w Zakopanem, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Następnie o 11:00 odbędzie się Msza święta w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.