Reklama

Kościół

Abp S. Gądecki i bp G. Bätzing o potrzebie poprawy relacji między episkopatami Polski i Niemiec

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski szczerze rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:

„Arcybiskup Stanisław Gądecki i ja szczerze rozmawialiśmy wczoraj wieczorem na początku Zgromadzenia Plenarnego CCEE i przed wspólną Mszą św. o zaistniałych nieporozumieniach. Zgodziliśmy się, że nie są to łatwe czasy dla Kościoła w obu krajach i że chcemy, zwłaszcza w tych czasach, stać razem jako sąsiedzi, nawet jeśli dostrzegamy różnice kulturowe w uzasadnionej różnorodności katolicyzmu i szukamy naszej drogi do dobrej przyszłości, w której chcemy, tak jak zawsze to robiliśmy, dawać ludziom świadectwo Dobrej Nowiny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przyszłości pojawiające się pytania i możliwe nieporozumienia w naszym wzajemnym postrzeganiu powinny być poruszane i dzielone w wypróbowany i sprawdzony sposób w Polsko-Niemieckiej Grupie Kontaktowej. To jest dobre miejsce do dialogu”

Reklama

Przedmiotem trudności w dialogu między abp Gądeckim i bp Bätzingiem jest list metropolity poznańskiego, który napisał do papieża Franciszka w związku z postulatami tzw. drogi synodalnej w Niemczech dotyczącymi m.in. zmian w nauczaniu moralnym Kościoła.

Z kolei bp Bätzing skierował do abp Gądeckiego list, w którym m.in. wyjaśnia swoje stanowisko w związku z krytycznym wobec niemieckiej drogi synodalnej listem abp. Gądeckiego do papieża Franciszka.

Korespondencję obu hierarchów opublikowały media.

2023-11-28 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski z okazji 10-lecia Fundacji Joseph Ratzinger – Benedykt XVI

[ TEMATY ]

episkopat

prymas Polski

abp Stanisław Gądecki

Konferencja Epsikopatu Polski/Facebook

„Trzeba nam wciąż powracać do źródeł, przymierza z Bogiem, do tego, co naprawdę ocala” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Prymas Polski abp Wojciech Polak. Msza św. zainaugurowała obchody 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI i Centrum Studiów Ratzingera.

W homilii abp Wojciech Polak nawiązał do słowa Bożego, przywołując postaci Eliasza i Elizeusza, ukazujących dzieje wiary Narodu Wybranego. – W swoich katechezach o prorokach, Benedykt XVI wskazuje, że był to wówczas czas „otwartego synkretyzmu”. „Izrael uległ czarowi bałwochwalstwa – tłumaczy papież senior – stałej pokusie człowieka wierzącego, łudząc się, że może służyć dwom panom, i upraszczać drogi niedostępne dla wiary we Wszechmocnego, pokładając ufność także w bogu bezsilnym, uczynionym przez ludzi” – cytował.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Chcę Cię pocieszyć, Matko!

2024-02-17 21:21

[ TEMATY ]

Matka Boża

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona.
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu.
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa.
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej.
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa.
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża.

Boleść siódma: Złożenie do grobu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł o. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ

2024-02-20 23:16

archiwum

O. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ zmarł 18 lutego

O. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ zmarł 18 lutego

    W najbliższy piątek, 23 lutego, o godz. 10. zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w intencji o. prof. Zbigniewa Marka SJ. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul Kopernika 26). Kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy głównej cmentarza Rakowickiego o 12. godz.

    Jak informuje wspólnota Jezuitów oraz rodzina zmarłego o. profesora, 18 lutego br. w 78 roku życia, w 63 powołania zakonnego i 52 roku kapłaństwa odszedł do Pana o. Zbigniew Marek SJ jezuita - profesor katechetyki i Pedagogiki w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w innych uczelniach w kraju i za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję