Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: W służbie Polsce

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 podczas konferencji prasowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki oficjalnie przedstawił nowego dyrektora łódzkiego Oddziału IPN Karola Piskorskiego.

- Jesteśmy instytucją Państwa Polskiego, która nie jest częścią administracji rządowej. IPN jest częścią infrastruktury Państwa Polskiego. Zmiana rządu Rzeczpospolitej Polskiej nie wpływa na los ani prezesa IPN-u, a tym samym na los podległych mu dyrektorów w oddziałach. W Instytucie Pamięci Narodowej nie funkcjonuje coś takiego jak odprawa (finansowa) po zakończeniu pełnienia funkcji – podkreślił dr Nawrocki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Piskorski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Politechnikę Łódzką i podyplomowe studia w zakresie zarządzania kryzysowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ostatnie 17 lat, z 25 lat zawodowej służby wojskowej, spędził w szeregach Jednostki Wojskowej GROM, dowodząc m.in. gdańskim Zespołem Bojowym na Westerplatte. Pięciokrotnie uczestniczył w misjach pokojowych NATO poza granicami kraju – w Iraku i Afganistanie. Po odejściu ze służby, w stopniu podpułkownika rezerwy, został powołany w roku 2022 na stanowisko Doradcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz promowania historii wojskowości. - Jestem osobą otwartą, bo tego nauczyła mnie służba wojskowa. Mam nadzieję, że praca, a właściwie służba w IPN- nie, bo tak ją traktuję jako kontynuację służby Polsce, przyniesie owoce nie tylko dla samych pracowników, ale również dla mieszkańców Łodzi i okolic. IPN opowiada o historii, która powinna nas łączyć, a nie dzielić – powiedział nowy dyrektor Karol Piskorski. 

Reklama


W 2024 r. będzie realizowany projekt „Przystanek Historia” na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z ul. Piłsudskiego. To będzie miejsce spotkań nauczycieli, uczniów i zawodowych historyków. Miłośnicy historii XX wieku będą mogli zagrać w gry planszowe, obejrzeć filmy, uczestniczyć w seminariach czy zakupić książki. Zastępcą dyrektora łódzkiego Oddziału IPN została historyk dr Joanna Żelazko, od lat pracująca w tej instytucji.

Po konferencji odbyły się zajęcia „Drużyna Inki”, w których uczestniczyła młodzież szkolna. Zajęcia łączyły praktyczne zdobywanie umiejętności pierwszej pomocy z opowieścią o Danucie Siedzikównie „Ince”, niespełna osiemnastoletniej dziewczynie, która została zamordowana przez komunistów. Jest to autorski pomysł Łukasza Witka, dyrektora Biura Przystanków Historia. Od stycznia do marca takie zajęcia będą odbywały się nie tylko w Łodzi, ale także w miastach, gminach i wsiach województwa łódzkiego. Planowanych jest 200 spotkań, w których uczestniczyć będzie około 5000 uczniów.

2023-11-28 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jezus zmartwychwstając objawił się dając życie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek

Od 11 lat przy domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Łodzi znajduje się „Okno Życia”, które uratowało już pięcioro dzieci. 19 marca 2010 r. w Uroczystość Św. Józefa, Patrona Archidiecezji Łódzkiej, podczas nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej, bp Adam Lepa dokonał poświęcenia „Okna Życia” oraz odsłonił pamiątkową tablicę.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: świętość człowieka wyraża się przede wszystkim przez miłość

2024-02-19 20:58

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Prawdziwa miłość wyraża się nie tylko w unikaniu wyrządzania krzywdy bliźniemu, ale w czynieniu dobra, w spieszeniu z bezinteresowną pomocą, w okazywaniu braterskiej życzliwości - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Stanisława na krakowskim Dąbiu.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Dąbiu w Krakowie świętuje 40-lecie erygowania. Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował ks. Stefanowi Mazgajowi, pierwszemu proboszczowi, kamień węgielny pochodzący z grobu św. Piotra. W 1984 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Aktualny proboszcz ks. Paweł Gawron przypomniał, że 12 lat temu, gdy przychodził do parafii na Dąbiu, usłyszał od ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz, że to „wybrany kościół - trudny i wymagający, ale lud wierny i oddany". Dziś wobec metropolity seniora potwierdził te słowa.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Marysia żyje na przekór diagnozom

2024-02-20 21:30

[ TEMATY ]

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny2024

Damian Żurawski

U Marysi Wywiał zdiagnozowano wadę letalną. Lekarze uznawali aborcję za jedyne dopuszczalne rozwiązanie. W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

Diagnoza u Marysi się nie potwierdziła. Dzisiaj ma 4 lata, jest niepełnosprawna, ale wskutek powikłań związanych z wcześniactwem, a nie z powodu choroby, którą u niej przewidywano przed urodzeniem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję