Reklama

Parafia żyjąca na co dzień „Niedzielą”

Parafia Gomulin to fenomen. Jej proboszcz, ks. prał. Marian Wiewiórowski, to po prostu Boży człowiek, który duszpasterstwo oparł na „Niedzieli”. Co tydzień do ok. 2 tys. parafian docierają 384 egzemplarze naszego tygodnika

Niedziela Ogólnopolska 4/2012, str. 18-19

Bożena Sztajner/Niedziela

Danuta Stępień - dyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie i ks. prał. Marian Wiewiórowski, który prezentuje książkę o Gomulinie, podczas szkolnych jasełek

Danuta Stępień - dyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie i ks. prał. Marian Wiewiórowski, który prezentuje książkę o Gomulinie, podczas szkolnych jasełek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gomulin jest miejscowością położoną w archidiecezji łódzkiej nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego przy drodze E67 w kierunku Bełchatowa i Wrocławia. Kościół parafialny dedykowany jest św. Mikołajowi. Wspólnotą zaś parafialną od 1997 r. opiekuje się ks. prał. Marian Wiewiórowski - kapłan o niezwykłej duszpasterskiej wrażliwości, Boży szaleniec, który wiernie służy Bogu i posługuje ludziom.
- Ksiądz Proboszcz to osoba niezwykle skromna. Można powiedzieć, że jest architektem wszystkich parafialnych przedsięwzięć, uroczystości zarówno religijnych, jak i patriotycznych - mówi „Niedzieli” Małgorzata Kędzierska, sąsiadka Księdza Prałata i nauczycielka w tutejszej szkole. - Nasza parafia jest rozmiłowana w „Niedzieli”. Bez niej chyba nie mogłabym żyć. Każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Redakcja dba o wszystkich - kontynuuje nasza rozmówczyni. - Gomulin to niewielka parafia, w której żyje duch patriotyzmu i religijności - podsumowuje.

Człowiek z pasją

Reklama

Ks. prał. Marian Wiewiórowski urodził się w Grocholicach w 1937 r. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi i w 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz na wiejskich parafiach. Był proboszczem w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. W latach 80. pełnił posługę ojca duchownego w seminarium. „Jego pasją jest słowo drukowane i podróże szlakami wiary, kultury, patriotyzmu - napisał o nim ks. prał. Waldemar Kulbat, redaktor edycji łódzkiej «Niedzieli». - Ksiądz Prałat troszczy się także o to, by literatura religijno-patriotyczna była dostępna w prywatnych księgozbiorach oraz w szkolnej bibliotece. Parafia Gomulin pamięta również o swoich bohaterach. Poświęcenie pamiątkowej tablicy ofiar wojny i prześladowań systemów totalitarnych było okazją do wyrażenia wdzięczności bohaterom Ojczyzny: śp. prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, kombatantom Armii Krajowej. Parafianie zachowują modlitewną pamięć o żołnierzach i opiekują się ich grobami” - pisał ks. Waldemar. To zasługa ks. Mariana.
- Współpracuję z Księdzem Proboszczem od kilkunastu lat. Cieszę się, że spotkałam w życiu kapłana, który tak bardzo zaangażowany jest w życie parafii, w życie lokalnej społeczności o tak bardzo patriotycznym nastawieniu - opowiada „Niedzieli” Danuta Stępień, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie. - Trudno by mi było wskazać człowieka lepiej współpracującego ze szkołą, trudno by mi było wskazać kogoś równie wspaniałego - dodaje nasza rozmówczyni. - Ksiądz Prałat jest laureatem wielu medali i wyróżnień, m.in. medalu „Mater Verbi” oraz statuetki „Sursum Corda”, przyznawanych przez Redaktora Naczelnego „Niedzieli”. Pamiątki i odznaczenia Księdza Proboszcza są w szkole, w specjalnej gablocie - kontynuuje. - U nas dzięki niemu nie ma praktycznie żadnych konfliktów między rodzicami a nauczycielami. Jest dla nas autorytetem. Osobiście duchowo bardzo wiele mu zawdzięczam - mówi pani Danuta.
- Ksiądz Prałat zawsze potrafi w piękny i stosowny sposób połączyć, np. w liturgii, elementy religijne i patriotyczne. To człowiek skromny, życzliwy ludziom i skuteczny w działaniu - rzeczowo podsumowuje Zbigniew Ziemba, radny powiatu piotrkowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Niedziela” w każdym domu

- „Niedziela” gości co tydzień we wszystkich rodzinach. Każdy może do niej zajrzeć - mówi nam wspomniana już pani Małgorzata. - Zawsze przed niedzielą „Niedziela” dostarczona jest do każdego domu - precyzuje Maciej Kędzierski, jeden z kilkudziesięciu wolontariuszy-kolporterów.
„Całe duszpasterstwo można oprzeć na katolickiej prasie. Proboszcz i wierni, korzystając z wiadomości i artykułów pogłębiających treści teologiczne, sami się rozwijają. Proboszcz zyskuje wciąż duchowo, ma na bieżąco do czynienia z teologią, z liturgią, ze wskazaniami duszpasterskimi, z wypowiedziami pasterzy. W każdej dziedzinie życia można wykorzystać tę wiedzę. Jeżeli chodzi o wiernych, to na pewno są bardziej przygotowani do współpracy z proboszczem, ze sobą. Korzystając z tej bazy, pogłębiają wiedzę, duchowość, pobożność, bardziej świadomie korzystają z niedzielnej Mszy św. Zauważam ten wpływ mediów katolickich w czasie wizyty kolędowej. Mam po prostu o czym z moimi parafianami rozmawiać. Dużo wiedzą, mają wiele pytań, ale i trafnych spostrzeżeń dotyczących otaczającej ich rzeczywistości. Powołują się w rozmowach na treści pozyskane z katolickich mediów, prasy, telewizji, radia” - mówił „Niedzieli” w jednym z wywiadów ks. Marian Wiewiórowski.
- To jest sprawa powołania kapłańskiego, by słowo Boże, słowo Chrystusa trafiało pod każdy dach, do każdej rodziny. „Niedziela” jednoczy moich parafian. Sprawa kolportażu i propagowania prasy katolickiej, szczególnie „Niedzieli”, to sprawa sumienia każdego kapłana i jego odpowiedzialności za głoszenie słowa Bożego i prowadzenie ludzi do wiecznego zbawienia. „Niedziela” pozwala i pomaga mi scalić wszystkie rodziny w parafii, która jest przecież rodziną rodzin - dobitnie precyzuje Ksiądz Prałat.

Święto „Niedzieli” i Księdza Proboszcza

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br., w odpowiedzi na zaproszenie proboszcza - ks. prał. Wiewiórowskiego i całej parafii, ks. inf. Ireneusz Skubiś odprawił uroczystą Mszę św. z racji swego jubileuszu - 50-lecia kapłańskiego życia. W koncelebrze wzięli też udział ks. prał. Waldemar Kulbat oraz piszący te słowa. - W święto Trzech Króli chcemy przypomnieć, że ten kraj, to społeczeństwo, ten naród ma prawo do swoich korzeni, do swojego normalnego bytu, do uszanowania swych tradycyjnych wartości, które przypomina m.in. katolicka prasa - mówił w homilii Redaktor Naczelny.
To było prawdziwe święto „Niedzieli”. Specjalnie dla Księdza Infułata - zarówno przed, jak i po Eucharystii - dzieci i młodzież z Gomulina przygotowały program artystyczny, w którym dominowały akcenty bożonarodzeniowe. Bez wątpienia największe wrażenie wywarł na Jubilacie i licznie zgromadzonych wiernych polonez w wykonaniu dzieci z zespołu „Skrzat”.
To było też święto Księdza Proboszcza, któremu wierni chcieli podziękować za jego dotychczasową posługę i prosić Boga, by jak najdłużej darzył go wszelkimi potrzebnymi darami w duszpasterskim trudzie i kultywowaniu patriotycznych tradycji. Dlatego też na zakończenie ks. prał. Wiewiórowski otrzymał Medal „Pro Memoria”, przyznawany przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”. Medal wręczył Roman Drozdek, wójt tutejszej gminy Wola Krzysztoporska, podkreślając w okolicznościowym przemówieniu wyjątkowe znaczenie ks. prał. Mariana Wiewiórowskiego dla lokalnej społeczności.

Materiał filmowy z Gomulina, przygotowany przez studio telewizyjne „Niedzieli”, można obejrzeć na stronie: http://niedziela.pl/flv.php?flv=gomulin_201201|www.niedziela.pl.

2012-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Liturgia Męki Pańskiej

2025-04-18 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Liturgia Meki Pańskiej

Vatican Media

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Liturgii Męki Pańskiej rozpoczęła się w ciszy. Kard. Gugerotti ubrany w czerwony ornat podszedł przed ołtarz główny świątyni i modlił się w ciszy leżąc krzyżem. Następnie z miejsca przewodniczenia odczytał modlitwę rozpoczynającą Liturgię Słowa. Po wysłuchaniu przez zgromadzonych odśpiewanego po łacinie opisu męki i śmierci Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Jana kazanie, zgodnie z tradycją tego dnia, wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap.
CZYTAJ DALEJ

Zawiercie: Profanacja krzyża. Odcięli jego górne ramię i przemalowali na czarno

2025-04-18 15:49

[ TEMATY ]

krzyż

profanacja

Zawierciańska - źródło warte uwagi/zrzut ekranu

By dokonać tej profanacji krzyża, nieznani sprawcy musieli wdrapać się Skałę Rzędową w Zawierciu-Bzowie. To jedno z największych wzniesień w okolicy - ma 454 metry. Sprawą zajęła się policja - informuje TVP3 Katowice.

Za niszczenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za obrazę uczuć religijnych – do lat 2.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54

[ TEMATY ]

Wielkanoc

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze święconkami w koszykach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję