Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

Polacy w Amsterdamie mają swoją parafię

Reklama

W Polskiej Misji Katolickiej w Amsterdamie po 64 latach działalności na terenie Holandii - dekretem biskupa diecezji Haarlem dr. Josepha Marii Punta - erygowano Rzymskokatolicką Parafię Personalną pw. Ducha Świętego dla polskojęzycznych katolików. Proboszczem został mianowany ks. Krzysztof Obiedziński, chrystusowiec, posługujący od kilku lat w Holandii. W dekrecie o erygowaniu parafii bp Punt powiedział, że nabożeństwa liturgiczne będą sprawowane w kościele pw. Świętego Pawła przy ulicy Pieter Calandlaan 196 w dzielnicy Nieuw-West, Amsterdam.
Duszpasterstwo dla polskich katolików w diecezji Haarlem prowadzone jest już od 1947 r. Obecnie ks. Obiedziński w niedzielę i święta pokonuje ponad 150 km po drogach północno-zachodniej Holandii, aby dotrzeć z opieką duszpasterską do rodaków nie tylko w Amsterdamie, ale także w Aalsmeer, Almere, Nieuw Vennep, Zand, Hem, Beverwijk. Przy Polskiej Misji zorganizowana została Sobotnia Polska Szkoła, w której odbywają się zajęcia katechetyczne oraz lekcje języka polskiego z elementami historii i geografii Polski dla 217 dzieci w wieku 5-15 lat.
Jak informuje holenderskie Centralne Biuro Statystyczne, liczba imigrantów przybyłych do Holandii w poprzednim kwartale tego roku osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat. Największą grupę stanowią Polacy - bo aż 10 proc. Od lipca br. przybyło tutaj ponad 6 tys. naszych rodaków. Na kolejnych miejscach są Niemcy, Brytyjczycy, Hiszpanie. Jak szacuje się, w Holandii mieszka już ponad 150 tys. Polaków.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

Syria

Chrześcijanie obawiają się „bratniej pomocy”

Interwencja Ligi Arabskiej w Syrii służy wewnątrzislamskim sporom wyznaniowym. Wspiera ona sunnitów w konfrontacji z szyitami i alawitami. - Możemy się stać drugim Irakiem - ostrzega syryjski biskup Antoine Audo.
Komentując trwające od marca zamieszki, międzynarodowe sankcje oraz naciski ze strony Ligi Arabskiej, chaldejski hierarcha zaznacza, że to wszystko nie służy reformom i rozwojowi kraju, lecz prowadzi Syrię ku wojnie domowej, konfrontacji między różnymi odłamami islamu, a w konsekwencji do dominacji muzułmańskich fundamentalistów. - Popatrzmy, co stało się w Egipcie, Tunezji i Libii - mówi bp Audo. - Ostatecznie zwyciężyli muzułmańscy ekstremiści. Bardzo się tego obawiamy - podkreśla chaldejski duchowny.
Przyznaje on, że większość chrześcijan w Syrii popiera reżim prezydenta Baszara al-Assada, ponieważ obawia się prześladowań mniejszości religijnych po jego upadku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielka Brytania

Statystyka londyńskiej diecezji

Reklama

Najwięcej londyńskich katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Windsor Road, w tradycyjnie zamieszkiwanej przez Polaków dzielnicy Ealing - wynika z danych opublikowanych przez rocznik diecezji westminsterskiej.
Z danych tych wynika również, że wizyta Benedykta XVI we wrześniu 2010 r. przyczyniła się do zwiększenia liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii.
Spośród niespełna 500 tys. katolików zamieszkałych na terenie archidiecezji westminsterskiej w niedzielnej Mszy św. w październiku 2010 r. uczestniczyło 158574 osoby - to znaczy o 3 tys. więcej niż w 2009 r. W okresie tym wzrosła też liczba chrztów, konwersji na katolicyzm, a także zawieranych małżeństw. Najwięcej wiernych - 4321 osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii Najświętszej Maryi Matki Kościoła, następnie w katedrze westminsterskiej - 3980 osób i w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Greenford - 2272.

Ludzie

Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga

Przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodríguez Maradiaga, biorący udział w międzynarodowej konferencji w Durbanie, odbywającej się w dniach 28 listopada - 9 grudnia, nawiązał do mizernych wyników oenzetowskiej konferencji klimatycznej, mimo wysiłków naukowców i działaczy społecznych, by zwrócić uwagę na potrzebę zmierzenia się z tą kwestią na szczeblu politycznym. Stwierdził z goryczą, że politycy zasadniczo rozumieją tylko jeden język - język głosów wyborczych. - A zatem - dodał - powinniśmy odmówić naszych głosów tym przywódcom, którzy nie dają odpowiedzi na wyzwanie zmian klimatycznych, czyli na kwestię przyszłości następnych pokoleń.
Porównał obojętność rządów w dziedzinie ochrony środowiska do długoterminowego samobójstwa.

Cudzysłów

Serce ludzkie tęskni do świata, w którym zapanuje miłość, w którym ludzie dzielą się darami, w którym buduje się jedność.
Abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Krótko

Na szczycie UE w Marsylii nie było przełomu. Niemcy i Francja proponowały rozwiązania zwiększające unijną kontrolę nad narodowymi budżetami, ale mocny opór stawiała Wielka Brytania. Przyjęte rozwiązania nie uspokoją rynków finansowych i niepokój o wspólną walutę europejską pozostaje nadal.

Premier Władimir Putin oskarżył Stany Zjednoczone o zachęcanie do protestów po wyborach parlamentarnych w Rosji. Jego zdaniem, użyto setek milionów dolarów z funduszy zagranicznych po to, by wpłynąć na przebieg głosowania.

Moskwa i Petersburg były arenami protestów ulicznych, jakich Rosja dawno nie widziała. Opozycja protestowała przeciw sfałszowanym, jej zdaniem, wynikiem wyborów. Zwyciężyła w nich partia Putina, ale w porównaniu do poprzedniej elekcji straciła kilkanaście proc. poparcia.

Na Ukrainie nie ustaje nękanie byłej premier Julii Tymoszenko. Prokuratorzy przybyli do jej celi więziennej, aby ją aresztować i postawić nowe zarzuty w innej sprawie. Zwolennicy Tymoszenko są przekonani, że za tymi działaniami stoi obecny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Protest słowackich lekarzy przeciwko zbyt niskim wynagrodzeniom zakończył się porozumieniem. Strajk lekarzy doprowadził niemal do katastrofy system opieki zdrowotnej na Słowacji. Pensje lekarskie będą rosnąć. Dziś wynoszą średnio 1,5 tys. euro.

W Hiszpanii tylko ok. 40 proc. rodzin radzi sobie finansowo do końca miesiąca. 21 proc. trudno wiąże koniec z końcem, a 7 proc., żeby przeżyć, zadłuża się.

Belgowie mają nowy rząd. Czekali aż 540 dni. W koalicji rządzącej znalazło się sześć partii.

Francuscy posłowie opowiedzieli się za delegalizacją prostytucji. Swoją wolę wyrazili w rezolucji. Choć nie ma ona mocy wiążącej, to uznaje się, że jest to poważny krok na drodze do delegalizacji prostytucji nad Sekwaną.

Administracja prezydenta USA nieoczekiwanie zablokowała decyzję o dopuszczeniu pigułek Plan B do sprzedaży bez recepty dziewczętom w każdym wieku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna debata prezydencka za nami. Wyścig wyborczy nabiera tempa

2025-04-28 23:29

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

Adobe Stock

Poniedziałkowa debata 13 kandydatów na prezydenta zorganizowana przez "Super Express" trwała prawie trzy godziny.

Debata podzielona została na dwie rundy. W pierwszej rundzie kandydaci zadawali pytania bezpośrednio swoim oponentom. Pytający miał 30 sekund, a odpowiadający 90 sekund. Było też 30 sekund na ripostę. W drugiej rundzie politycy mieli 90 sekund na swobodne wystąpienie
CZYTAJ DALEJ

Arcydzieła malarstwa wystawione w Rzymie

2025-04-29 21:17

[ TEMATY ]

Rzym

Rok Święty 2025

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Rok Święty 2025 jest wielkim wydarzeniem duchowych, ale jego organizatorzy zadbali, by miał również wymiar kulturalny. W Rzymie organizowany jest cykl wystaw zatytułowany „Otwarte niebiosa” – odbyły się już wystawy ikon oraz obrazów Marca Chagalla i Salvadora Dalí.

Natomiast w okresie świąt Wielkanocnych zorganizowano wystawę nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa - w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego: „Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania” Eugène’a Burnanda oraz „Wieczerza w Emaus” Rembrandta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję