Rzecznik Episkopatu przypomniał, że Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy wszystkich zmarłych, którzy dostąpili zbawienia. „Niektórych z nich znamy z imienia i nazwiska - to święci i błogosławieni, wyniesieni przez Kościół do chwały ołtarzy. Jednak ogromna większość z nich to święci anonimowi, którzy przeszli przez życie kochając Boga i dobrze czyniąc ludziom - dziś cieszą się już wiecznym szczęściem w chwale niebieskiej” - zaznaczył.
Dzień później obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. „Tego dnia i w czasie całej Oktawy Wszystkich Świętych, modlimy się za dusze, które potrzebują oczyszczenia przed pełnym udziałem w radości wiecznej. To zmarli z naszych rodzin, przyjaciele, znajomi. Za nich składajmy do Boga nasze modlitwy i uzyskujmy odpusty” - podkreślił rzecznik Episkopatu.
„Niech te nadchodzące dni będą czasem zadumy nad życiem i jego ostatecznym celem, którym jest zbawienie. Do tego celu prowadzą nas w czasie ziemskiej pielgrzymki również święci poprzez świadectwo swojego życia. Są oni jak światła wskazujące nam Tego, który jest Panem życia i śmierci, i całej wieczności. Inspirujmy się zatem ich przykładem i +dążmy do tego, co w górze+ (Kol 3,2)” - zachęcił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
BP KEP
Rzecznik KEP: rok 2022 naznaczony był pomocą dla cierpiącej Ukrainy
Pomoc Kościoła dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz tych, którzy zostali mimo wojny w kraju, naznaczyła działania duszpasterskie i charytatywne wspólnoty kościelnej w Polsce w kończącym się roku 2022 – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w podsumowaniu kończącego się roku.
Rzecznik Episkopatu zauważył, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Kościół w Polsce zaangażował się na wszystkich polach w pomoc osobom uciekającym z terenów objętych działaniami wojennymi, ale także w dostarczanie pomocy tym, którzy pozostali na miejscu. „Ogromną pracę odegrała tu Caritas Polska oraz Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, które od samego początku pomagają na wiele sposobów ludziom zza naszej wschodniej granicy dotkniętym dramatem wojny” – zaznaczył. Dodał, że pomoc ta możliwa była i jest „dzięki ogromnej hojności i wielkoduszności naszych rodaków, którzy bez wahania ruszyli ze wsparciem dla swoich sąsiadów”.
CZYTAJ DALEJ
Papież Franciszek: zaufać temu spojrzeniu miłości
Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
Franciszek we wstępie wskazał, że droga Zbawiciela „nas kosztuje”. W świecie, który wszystko kalkuluje, bezinteresowność ma wysoką cenę. „W darze, natomiast, wszystko rozkwita na nowo: miasto podzielone na różne ugrupowania i rozdarte konfliktami zmierza ku pojednaniu; wypalona religijność odkrywa na nowo płodność Bożych obietnic; nawet serce z kamienia może przemienić się w serce z ciała” - napisał Papież.
CZYTAJ DALEJ