Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Oburzeni barbarzyńcy

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini ostro potępił sprofanowanie jednego z rzymskich kościołów podczas gwałtownych zamieszek 15 października w Wiecznym Mieście. Chuligani, biorący udział w antykryzysowym tzw. marszu oburzonych, nie tylko atakowali policję, niszczyli siedziby banków i podpalali samochody, ale wdarli się także na teren parafii św. Marcelina i Piotra przy Via Labicana, dewastując pomieszczenia kościelne. Połamano krzyż i potłuczono figurę Matki Bożej.
Kardynał wyraził oburzenie tym aktem wandalizmu, stwierdzając, że godzi on w uczucia religijne rzymian. Również dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oświadczył, że „była to poważna obraza wrażliwości ludzi wierzących. (...) kolejny taki akt, będący owocem nieuzasadnionej przemocy”.
Włoskie media przedstawiły nagranie sceny, gdy banda wandali wtargnęła do parafii i rozbiła o ziemię figurę Matki Bożej. Wydarzyło się to w rejonie, gdzie doszło do najcięższych aktów przemocy i wandalizmu. Dziennikarka gazety „La Stampa” zarejestrowała telefonem komórkowym scenę, podczas której chuligan z twarzą częściowo zakrytą kapturem wbiega do sali przy kościele i wynosi z niej gipsową statuę Matki Bożej z Lourdes, a następnie rozbija ją o ziemię.

Hiszpania

Oblężenie placówek Caritas

Reklama

Rekordowa liczba ponad 6,5 mln ludzi skorzystała w ubiegłym roku z pomocy hiszpańskiej Caritas. Prezentując doroczny raport, ta kościelna instytucja przestrzega, że poziom ubóstwa w Hiszpanii nieustannie wzrasta, jednocześnie zaś publiczna sieć pomocy maleje.
- Caritas, którą jest Kościół, jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zaangażowana na rzecz naszych najuboższych braci. Są oni podstawą naszego bycia i działania, i są ważniejsi niż wszystkie przemowy i demagogie - powiedział Rafael del Río, przewodniczący hiszpańskiej Caritas, prezentując sprawozdanie za rok 2010.
- Caritas wydała na programy charytatywne i społeczne w kraju i za granicą blisko 250 mln euro, czyli o ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej. 65 proc. tej kwoty pochodzi od dobroczyńców indywidualnych, reszta z dotacji publicznych. Jeśli te ostatnie wyraźnie zmniejszyły się z powodu panującego kryzysu, to znacznie wzrosła hojność osób indywidualnych - podkreśla Sebastián Mora, sekretarz Caritas. Wzrosła też liczba wolontariuszy, którzy pracują bezpłatnie w parafialnych i diecezjalnych ośrodkach Caritas. Dzięki pracy ponad 61 tys. osób państwo zaoszczędza rocznie tysiące euro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katolicy i Żydzi

Protestują razem

Przedstawiciele organizacji katolickich i żydowskich wyrazili oburzenie słowami aktorki Susan Sarandon, która publicznie użyła wobec Benedykta XVI określeń obraźliwych. Szef Ligi Katolickiej Bill Donohue nazwał komentarz znanej ze swych lewicowych poglądów aktorki nieprzyzwoitym, a żydowska Liga Przeciwko Zniesławieniu wezwała artystkę do przeproszenia katolików za „głęboko obrażające uwagi”.
Podczas wywiadu na festiwalu filmowym na Long Island Sarandon nawiązała do filmu z 1995 r. „Przed egzekucją”, gdzie zagrała rolę nagrodzoną Oscarem. Książkę, na której oparty był film, wysłać miała wtedy Papieżowi. Precyzując, powiedziała: „Temu przedostatniemu, a nie temu naziście, którego mamy teraz”.

Ludzie

Kard. Joseph Zen Ze-kiun SDB

Trzydniowy strajk głodowy w obronie katolickich szkół w Hongkongu podjął kard. Joseph Zen Ze-kiun SDB. Rozpoczął go 19 października. W tym czasie pił tylko wodę i przyjmował Komunię św. Akcja prawie 80-letniego hierarchy stanowi sprzeciw wobec podejmowanych przez władze chińskie prób komunizacji szkół prowadzonych przez Kościół na obszarze tego specjalnego obszaru administracyjnego Chin.
Sąd apelacyjny Hongkongu 14 października wydał wyrok nakazujący stronie katolickiej wprowadzenie do zarządów swoich placówek osób narzuconych przez administrację komunistyczną. Oznacza to poważne ograniczenie, a w dalszej perspektywie całkowite zniesienie autonomii szkolnej.
Na konferencji prasowej kard. Zen przypomniał, że dla szkolnictwa katolickiego jest to decyzja niesprawiedliwa i może zagrażać jego dalszemu istnieniu. A zdaniem kardynała, są to najcenniejsze szkoły w tym rejonie świata, odznaczające się wysoką jakością i skutecznością.

Cudzysłów

Czeka nas wielka pokojowa walka przed Najświętszym Sakramentem. Moim wielkim marzeniem jest, aby w każdej diecezji na świecie istniał przynajmniej jeden kościół, w którym dniem i nocą adoruje się Sakrament Miłości.
Kard. Mauro Piacenza

Krótko

Muammar Kaddafi nie żyje. 20 października br. zastrzelono go, gdy uciekał z ostatniego wiernego mu miasta - Syrty. Najpierw konwój ostrzelało natowskie lotnictwo, a później rebelianci dopełnili reszty. Kaddafi zginął od postrzału w głowę.

Organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła 20 października br. definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. Deklaracja ukazała się na łamach baskijskiego dziennika „Gara”.

UNESCO może stracić swego największego płatnika - Stany Zjednoczone, jeśli na konferencji generalnej przyjmie Palestynę jako pełnoprawnego członka. Takie jednoznaczne ostrzeżenia nadeszły z Waszyngtonu.

Najkrwawszy od 30 lat atak zorganizowała w Turcji Partia Pracujących Kurdystanu. Separatystyczna organizacja, której bojownicy ukrywają się w irackich górach, zabiła 24 żołnierzy i policjantów. Turcja podjęła natychmiast akcję odwetową.

Izrael przeprowadził największą wymianę więźniów. Za uprowadzonego przed 5 laty żołnierza Gilada Szalita zwolniono 1027 więźniów palestyńskich.

W wieku 91 lat zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego, współpracownik paryskiej „Kultury”.

Grecja wrze. Oszczędnościowe plany rządu nie podobają się zdecydowanej większości Greków. W połowie października na ulice greckich miast wyszło 130 tys. osób, a strajkowały niemal wszystkie branże. Podobne protesty szykują się w Portugalii. Na 24 listopada strajk generalny ogłosiły dwie największe centrale związkowe.

Każdego dnia na świecie z głodu umiera 26 tys. osób, jedna na siedem osób cierpi z powodu głodu, a ceny podstawowych produktów, np. kukurydzy, mogą w ciągu 20 lat wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Giną pszczoły - alarmuje UE, a wraz z tym może się pojawić problem braku żywności. Szacuje się, że 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania przez pszczoły.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobieta, która stała za papieżem

2026-04-09 09:14

[ TEMATY ]

film

Screen filmu

Nie ma Jej na oficjalnych fotografiach z Watykanu. Nie siedzi obok papieża w papamobile. A jednak, jak ukazuje nowy film dokumentalny, była obecna w każdym przełomowym momencie życia Karola Wojtyły: od wadowickich lat dziecięcych, przez zamach na placu św. Piotra, po ostatnią pierwszą sobotę kwietnia 2005 roku.

Wydawałoby się, że o św. Janie Pawle II powiedziano już wszystko. Dziesiątki filmów dokumentalnych, setki książek, niezliczone artykuły. Wiem o tym dobrze – sama od lat piszę o Papieżu Polaku, o rodzinie Wojtyłów - szperałam w archiwach, rozmawiałam ze świadkami, wertowałam liczne pożółkłe dokumenty i stare fotografie. A jednak reżyser Jan Sobierajski i operator Andrzej Kocuba znaleźli perspektywę, która dotąd pozostawała niepokazana na wielkim ekranie - mistyczną więź Karola Wojtyły z Matką Bożą. I muszę przyznać, że gdy to usłyszałam, pomyślałam: nareszcie ktoś to zrobił. „Maryja. Matka Papieża” – to film, jakiego jeszcze w polskich kinach nie było.
CZYTAJ DALEJ

Osiem słów Zmartwychwstałego: "Pokój wam!"

2026-04-08 20:55

[ TEMATY ]

Osiem słów Zmartwychwstałego

Karol Porwich/Niedziela

Uczniowie boją się. Nie wiedzą, co będzie dalej. Właśnie wtedy Jezus przychodzi i mówi: "Pokój wam!".

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». (ZOBACZ WIĘCEJ: J 20,19-21).
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z USA

2026-04-09 17:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

USA

pielgrzymi

BPJG

Bp Thomas Paprocki

Bp Thomas Paprocki

Pielgrzymi z diecezji Springfield w stanie Illinois na Jasnej Górze.

Na Jasnej Górze, wraz z wiernymi z USA,modlił się bp Thomas Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w stanie Illinois. Ich pielgrzymka do Polski ściśle związana jest z nadchodzącym świętem. Przyznał, że w Stanach mówi się o Miłosierdziu Bożym, najwięcej jednak wśród Polonii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję