Reklama

„Starzejąca się Europa. Jak sobie z tym radzą sąsiedzi?”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 12-15 września br. w Brunowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Starzejąca się Europa. Jak sobie z tym radzą sąsiedzi?”.
Podczas czterodniowego spotkania przedstawiciele Caritas z Czech, Niemiec i Polski dzielili się swoim doświadczeniem pracy z osobami starszymi. W zebraniu brali udział pracownicy i wolontariusze Caritas litomierzyckiej, drezdeńsko-miśnieńskiej, legnickiej oraz z Görlitz, którzy pracują w ośrodkach znajdujących się w obszarze Euroregionu Nysa.
W czasie obrad uczestnicy starali się odpowiedzieć na następujące pytania: W jaki sposób pomaga się osobom w podeszłym wieku w godnym przeżywaniu starości? Jakiego rodzaju wsparcia oczekują osoby w podeszłym wieku? Z jakimi problemami spotykają się pracownicy i wolontariusze? Jak realizowany jest w tych projektach dialog międzypokoleniowy? Jakie warunki należy spełnić, aby profesjonalnie realizować tego typu projekty? W jaki sposób praca wolontariuszy i pracowników wpływa na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego? Jak kształtuje się współpraca pomiędzy wolontariuszami a pracownikami?
Pierwszego dnia konferencji poszczególne Caritas przedstawiły swoje dotychczasowe działania w dziedzinie pracy socjalnej z osobami starszymi. O zadaniach samorządowych wynikających z Ustawy o ochronie zdrowia i pomocy społecznej opowiadał pan Jarosław Humenny - starosta powiatu legnickiego. Zapoznał on uczestników z sytuacją demograficzną panującą w naszym regionie, instytucjami działającymi na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, placówkami i domami opieki społecznej, programami realizowanymi w poszczególnych gminach. Drugiego dnia Caritas z Polski i Niemiec podczas wyjazdu studyjnego zaprezentowały omawiane wcześniej placówki. Dzięki temu każda Caritas miała możliwość poznania mocnych i słabych stron własnej działalności. W czwartek ks. Zbigniew Sobolewski - sekretarz Caritas Polska - w swojej prelekcji nt. teologicznych i społecznych aspektów starzenia się ukazał kierunek działań, mających na celu akceptację starości oraz zapobieganie izolacji i marginalizacji osób z tej grupy społecznej, które w dzisiejszych czasach są na nie szczególnie narażone.
Caritas Diecezji Legnickiej ukazała naszym sąsiadom, jak wielką rolę w służbie osób starszych i chorych odgrywa Kościół oraz wolontariusze, którzy podejmują tę pracę dobrowolnie. Pozostałe Caritas postanowiły w swej dalszej pracy zwrócić na ten aspekt - pozyskiwania wolontariuszy - szczególną uwagę. Wnioski, jakie nasunęły się uczestnikom konferencji z Polski, dotyczą sfery duchowej, mianowicie wypracowania kultury obcowania z ludźmi starszymi. Pracownicy Caritas litomierzyckiej podkreślili, że każdy kraj ma swój system, każdy system ma swój sposób, ale wszyscy mamy jeden cel, którym powinno być przede wszystkim wskazywanie kierunku odkrywania godności człowieka.
Są to jedne z licznych wniosków, które zrodziły się w czasie tego spotkania. Pewne jest natomiast, że owa wymiana doświadczeń zaowocuje w najbliższej przyszłości zintensyfikowaniem działań zapobiegających dezintegracji społecznej osób starszych.
Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.
CZYTAJ DALEJ

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Podłożono pod nią ładunek wybuchowy

2025-05-16 08:12

[ TEMATY ]

kaplica

profanacja

Stany Zjednoczone

Karol Porwich/Niedziela

Kaplica parafii Świętej Matki Teresy z Kalkuty stała się miejscem poważnego ataku na wiarę. Mężczyzna umieścił ładunek wybuchowy na ołtarzu i zdetonował go, powodując uszkodzenie tabernakulum, witraży i sufitu.

Policja w małym miasteczku w Pensylwanii aresztowała w tym tygodniu mężczyznę oskarżonego o zdetonowanie ładunku wybuchowego na ołtarzu kaplicy katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: najważniejszym prezentem na komunię jest przyjęcie Jezusa

Podczas przygotowań do pierwszej komunii św. tłumaczę rodzicom, żeby wyluzowali. Ubrania, prezenty i obiad w restauracji nie są najważniejsze – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że najważniejszym prezentem jest przyjęcie Jezusa.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci przystępują do pierwszej komunii św. Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski do sakramentów przystępują dzieci na zakończenie III klasy szkoły podstawowej, czyli około 10. roku życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję