Reklama

Nowości Redakcji Audycji Katolickich TVP

Już w pierwszym tygodniu września Redakcja Audycji Katolickich TVP przygotowuje nowości, które powinny zainteresować telewidzów. Pojawią się nowe programy, a dotychczasowe zmienią nieco swój charakter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek września to tradycyjnie czas zmian w ramówce TVP. Także Redakcja Audycji Katolickich TVP przygotowała nowości. Pojawią się nowe programy: w Jedynce - „Mam przepis na...”, w Dwójce - „Coś dla Ciebie”, będzie też nowa - nowocześniejsza - formuła audycji, w tym flagowego programu tej redakcji - „Słowo na niedzielę”. W nowej formule słowa Ewangelii będą rozważane przez pryzmat życia Henryka Krzoska.
Także inne programy przygotowywane przez tę redakcję nieco się zmienią. - Wzbogacony zostanie m.in. program „Ziarno”. Będziemy starać się częściej wychodzić ze studia telewizyjnego, gdzieś pojechać, być bliżej ludzi, spotykać się z nimi w plenerze - zapowiada Joanna Ładzińska-Molak z RAK TVP. - Będzie to zresztą dotyczyć także innych programów.

Mają przepis

Reklama

Współczesny świat pełen jest dobrych rad i przepisów: a to przepis na skuteczną dietę, a to przepis na smaczne danie. Tylko czy każdy z przepisów jest naprawdę dobry? Autorzy nowego programu chcą to sprawdzić. Pojawią się różni, ciekawi ludzie, którzy podzielą się z widzami swoimi przepisami: na piękne życie, na wyśmienite potrawy, na domowe sposoby leczenia, na wychowanie dzieci. A że w zdrowym ciele zdrowy duch, przepisy mają dotyczyć także spraw wiary: bo można mieć przepis na relację z Panem Bogiem, na rozmowę z Nim, a nawet na życie wieczne.
W programie znajdą się także przepisy na zakonne specjały. Od setek lat przecież w klasztorach i zakonach doskonalone są receptury, za które farmaceuci, wydawcy książek kucharskich i poradników daliby wiele. Wiedza i doświadczenie zakonów stanowią ogromny potencjał. Zakonnicy i siostry zakonne częstokroć są specjalistami różnych profesji, w tym dyplomowanymi lekarzami.
Jak przekonują pomysłodawcy programu, w mediach brakuje programu, który wykorzystywałby wiedzę i receptury Kościoła: w zakresie zdrowia i kuchni, ale także porady ludzi wierzących. Program „Mam przepis na…”, przygotowany w konwencji poradnikowej, przedstawi kościelne receptury i specjalistów z danych dziedzin: zakonników, siostry zakonne, ale również zwykłych ludzi związanych z Kościołem. Otwarta formuła programu ma pozwolić na podjęcie niemal każdego tematu. Program emitowany będzie w każdą środę o godz. 11.30 w TVP 1.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coś dla was

Reklama

Bezrobocie, brak mieszkania, beznadzieja... Jeśli te problemy nie są wam obce, może was zainteresować nowy program Redakcji Audycji Katolickich TVP, który ma pomóc znaleźć rozwiązanie codziennych spraw zwykłych ludzi. Autorzy programu „Coś dla Ciebie” chcą pokazać ludzkie historie, ciekawych ludzi i ich codzienne problemy. Chcą też podpowiedzieć, gdzie szukać pomocy, jak zwrócić się o tę pomoc, jak spróbować rozwiązać sprawy, którymi żyją przeciętni Polacy.
Program ma także promować ciekawych ludzi i ich inicjatywy, zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne, także parafialne i zakonne. „Chcemy zwrócić także uwagę, przez krótkie impresje, na ważne wydarzenia w życiu każdego człowieka, jak narodziny, śmierć, ale także spokój czy zgiełk i codzienne małe przyjemności. Wszystko to ma na celu pokazanie, że życie ludzkie jest pełne ważnych i ciekawych chwil” - piszą autorzy programu w materiałach promocyjnych.
Nowy program ma również pokazać ciekawe wydarzenia artystyczne i znanych ludzi, którzy nie obawiają się odpowiadać na trudne pytania. Program ma być także propozycją dla ducha - ma przypominać słowa Jana Pawła II. - Nie ma dotychczas programu w Telewizji Polskiej, który przypominałby pielgrzymki i słowa Papieża Polaka - zwracają uwagę autorzy audycji „Coś dla Ciebie”. Zakładają interaktywność programu: ma być on robiony dla widzów i z widzami. Dzięki uruchomieniu strony internetowej i adresu e-mailowego można wsłuchiwać się w głosy i problemy telewidzów. Emisja programu w TVP 2 - w poniedziałek o godz. 11.30, powtórka - w poniedziałek w następnym tygodniu o godz. 6.30. Premiera odbędzie się 12 września.

Ewangelia według Henryka Krzoska

„Słowo na niedzielę” - flagowy program RAK ma zyskać nową formułę. Ideą programu od zawsze jest zwrócenie uwagi widza na najważniejsze słowa z Ewangelii, którą usłyszy podczas niedzielnej Mszy św. W nowej formule programu jego autorzy proponują rozważanie Ewangelii przez pryzmat życia Henryka Krzoska - człowieka nawróconego, który rzeczywiście może powiedzieć, że wiele przeżył, a Pan Bóg pomógł mu znaleźć właściwą drogę. Życie pana Henryka będzie ilustracją niedzielnych czytań.
Henryk Krzosek jako młody człowiek siedział w więzieniu, za chlebem wyjechał do Niemiec i tam stał się osobą bezdomną, wpadł w alkoholizm, spadł na samo dno. Dzięki Panu Bogu - jak sam twierdzi - udało mu się wyjść i z bezdomności, i z alkoholizmu. Nawrócił się. 60-letni dziś pan Henryk jest eleganckim starszym panem, który z wielkim przekonaniem mówi, że to Pan Bóg zmienił jego życie. Opowiada o swoim życiu w miejscach, do których jest zapraszany, a także na prowadzonej przez siebie stronie internetowej. Program emitowany będzie w każdą sobotę przed godz. 17, powtórka - w niedzielę wcześnie rano.

* * *

Henryk Krzosek, główny bohater „Słowa na niedzielę”

W nowej formule audycji „Słowo na niedzielę” Ewangelia będzie rozważana przez pryzmat życia Henryka Krzoska. Jako młody człowiek siedział w więzieniu, za chlebem wyjechał do Niemiec i tam stał się osobą bezdomną, wpadł w alkoholizm, był na samym dnie… Dzięki Bogu udało mu się wyjść i z bezdomności, i z alkoholizmu - nawrócił się...

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

Arkadiusz Bednarczyk

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję