Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Grekokatolicy u Jezusa Miłosiernego

    W sobotę 23 września do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła XII Metropolitalna Pielgrzymka Grekokatolików ze Słowacji.

Małgorzata Pabis

Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Uroczystej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Peter Rusnák, eparcha Eparchii Bratysławskiej i administrator Apostolski Archieparchii Preszovskiej. Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

    Pielgrzymów w bazylice Bożego Miłosierdzia przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku, zawierzając świat Bożemu Miłosierdziu:

    „O niepojęte i niezgłębione Miłosierdzie Boże, Kto Cię godnie uwielbić i wysławić może, Największy przymiocie Boga Wszechmocnego, Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego (Dzienniczek, 951). Powtarzam dzisiaj te proste i szczere słowa św. Faustyny, by wraz z nią i z wami wszystkimi uwielbić niepojętą i niezgłębioną tajemnicę Bożego miłosierdzia. Podobnie jak ona, chcemy wyznać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu, ufam Tobie!”.

    - Łagiewniki to miejsce szczególne. Przybywają tu pielgrzymi z całego świata. Cieszymy się z waszej obecności i życzymy, aby pobyt na tym miejscu umocnił waszą wiarę, nadzieję i miłość – mówił ks. Bielas, dodając: - Za dwa tygodnie będziemy przeżywać 85. rocznicę odejścia do domu Ojca Siostry Faustyny – Apostołki Bożego Miłosierdzia. W zeszłym roku przeżywaliśmy 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał na tym miejscu św. Jan Paweł II. „Miłosierdzie nadzieją dla świata” – te słowa towarzyszyły rocznym przygotowaniom, w które włączyło się wiele wspólnot czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata, także ze Słowacji. W niedzielę 14 sierpnia 2022 roku, gdy tutaj odbywały się główne uroczystości jubileuszowe, po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek powiedział: „Szczególne pozdrowienie kieruję do licznych pielgrzymów, którzy dziś zgromadzili się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, gdzie dwadzieścia lat temu św. Jan Paweł II dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd widzimy znaczenie tego gestu, który pragniemy odnowić w modlitwie i przez świadectwo życia. Miłosierdzie jest drogą zbawienia dla każdego z nas i dla całego świata”.

Reklama

    W programie pielgrzymki był Akatyst ku czci Najświętszej Bogarodzicy, konferencja o Bożym Miłosierdziu oraz modlitwa w Godzinie Miłosierdzia. Centralnym punktem była Eucharystia, w czasie której zebrani odmówili w języku słowackim Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

    Żegnając słowackich pielgrzymów, ks. Zbigniew Bielas powiedział: - Bardzo wam dziękujemy za waszą obecność w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Za waszą modlitwę, świadectwo żywej wiary i trud pielgrzymi. Zapraszamy w przyszłym roku i zapraszamy zawsze. Bo jak mówił św. Jan Paweł II w czasie I pielgrzymki do Łagiewnik: „Każdy może tu przyjść, spojrzeć na obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Siostra Faustyna: «Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą». A jeżeli szczerym sercem odpowie: «Jezu, ufam Tobie!», znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków”. Obrazek z wizerunkiem Bazyliki i tekstem Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu niech będzie pamiątką dzisiejszej pielgrzymki. Niech Bóg bogaty w miłosierdzie błogosławi i udzieli wszelkich potrzebnych łask.

2023-09-23 20:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Warchoł powołany na urząd Ministra Sprawiedliwości

2023-11-27 18:20

[ TEMATY ]

Prof. Marcin Warchoł

Karol Porwich/Niedziela

Marcin Warchoł

Marcin Warchoł

Premier Mateusz Morawiecki wręczył dziś (27 listopada br.) Marcinowi Warchołowi akt powołania na urząd Ministra Sprawiedliwości. Dotychczas Marcin Warchoł pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

Marcin Warchoł urodził się 13 lipca 1980 r. w Nisku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowany nauk prawnych, adwokatem. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, a od 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego. Jest wiceprezesem Fundacji Ius et Lex.

CZYTAJ DALEJ

Medal "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" dla Tygodnika „Niedziela”

2023-11-27 13:39

[ TEMATY ]

nagroda

Karol Porwich/Niedziela

Dnia 27 listopada bieżącego roku, w siedzibie czasopisma Tygodnik Katolicki Niedziela w Częstochowie, szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk odznaczył zasłużonych medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria".

Słynny już od 97 lat Tygodnik Katolicki Niedziela oraz Instytut Niedziela zostali uhonorowani odznaczeniem "Pro Bono Poloniae" za znaczący wkład w propagowanie, rozpowszechnianie oraz pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach i historycznych dziejach RP.

CZYTAJ DALEJ

O. Adam Żak: realizujemy plan pracy nad zadaniami wynikającymi z tzw. "Ustawy Kamilka"

2023-11-28 14:33

[ TEMATY ]

przemoc

Grażyna Kołek

Przygotowaliśmy plan pracy nad zadaniami wynikającymi z tzw. "Ustawy Kamilka" i już zaczęliśmy jego realizację - powiedział w rozmowie z KAI o. Adam Żak. Prace związane wejściem w życie nowej ustawy o ochronie małoletnich wymagają m.in. wdrożenia standardów ochrony małoletnich w placówkach prowadzonych przez Kościół. Koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził również zadowolenie z wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka. - Pani Monika Horna-Cieślak to doskonała osoba na tę funkcję, będzie dobrym partnerem - podkreślił.

Na ostatnim zebraniu plenarnym KEP podejmując dyskusję na temat ochrony małoletnich i bezbronnych, biskupi zapoznali się również z zadaniami wynikającymi z wejścia w życie nowej ustawy o ochronie małoletnich, tzw. Ustawy Kamilka z lipca br. Jej rezultatem jest m. in. Krajowy Plan Działania na rzecz ochrony dzieci przed przemocą i przestępstwami na tle seksualnym. Ustawa wymaga również wdrożenia standardów ochrony małoletnich w placówkach prowadzonych przez Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję