Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzień Jedności Odnowy

Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przeżywała Dzień Jedności Wspólnot. – Odnowa potrzebuje odnowy, by na nowo stać się żyzną glebą – mówił do członków wspólnot bp Kiciński.

Magdalena Lewandowska

Podczas Dnia Jedności Wspólnot można było także usłyszeć Juda i Veronice Antoine z Malezji, świeckich ewangelizatorów katolickich jeżdżących po całym świecie.

Podczas Dnia Jedności Wspólnot można było także usłyszeć Juda i Veronice Antoine z Malezji, świeckich ewangelizatorów katolickich jeżdżących po całym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. w parafii św. Maksymiliana we Wrocławiu-Gądowie przewodniczył bp Jacek Kiciński. Tego dnia można było także usłyszeć Juda i Veronice Antoine z Malezji, świeckich ewangelizatorów katolickich jeżdżących po całym świecie.

– Czasem w życiu trzeba coś stracić, żeby dwa razy tyle zyskać. Nam się wydaje, że coś tracimy, ale w perspektywie Bożej zyskujemy. Często powtarzam, że Pan Bóg przychodzi z pomocą 15 minut po czasie. Wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone. Dlaczego właśnie wtedy? Bo gdyby przyszedł o czasie, to mielibyśmy pokusę, aby to dzieło przypisać sobie. Bóg uczy nas pokory i zaufania. A gdy otworzymy serce na Boże działanie, gdy damy się poprowadzić, to Bóg dokonuje pięknych, wspaniałych dzieł – mówił w homilii hierarcha.

Tłumaczył, że potrzeba nam serca gotowego pójść za Słowem Boga: – Dzisiaj usłyszeliśmy w Liturgii słowa „Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują Słowo Boże i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości”. Błogosławieni są ci, którzy na pierwszym miejscu posiadają serce dobre i szlachetne, czyli czyste, gotowe do pójścia w drogę. Na drugim miejscu – zatrzymują Słowo Boże. Na trzecim miejscu – wydają owoce. A wspólny mianownik tego wszystkiego to postawa wytrwałości i wierności.

Przywołując obraz siewcy wyjaśniał, że siewcą jest Bóg, a ziarnem Słowo Boże. Skuteczność owocowania Słowa nie zależy od siejącego, ale od gleby, na którą pada ziarno. – Bóg nas kocha, dlatego daje nam wolność w przyjęciu lub odrzuceniu Jezusa i Jego Słowa. I to zależy od gleby naszego serca. Jeżeli jesteśmy drogą – często brakuje nam stałości i zatrzymania się. Gdy jesteśmy skałą – brak wilgoci modlitwy. Jeśli jesteśmy cierniem – brak rozeznania. Żeby ziarno Słowa się zakorzeniło, wymaga właściwego przyjęcia, a jego warunkiem jest serce dobre i szlachetne. Takie serce jest w stanie zatrzymać Słowo Boże, w takim sercu Słowo Boże pracuje – podkreślał bp Kiciński.

Reklama

Co zrobić, aby nie ulec pokusie bycia drogą, skałą i cierniem? – Potrzeba zatrzymania, ale nie w sensie biernym „nicnierobienia”. Potrzeba zatrzymania, aby usłyszeć, co Bóg chce powiedzieć do nas. To Słowo trzeba rozważać. Ono rośnie w nas, czytających. Dlatego Ruch Odnowy w Duchu Świętym jest bardzo ważną wspólnotą w Kościele. Ruch i odnowa to dynamizm życia duchowego, który rodzi dynamizm życia apostolskiego. Musimy pamiętać, że to Duch Święty ma działać w nas i pobudzać do dzielenia się owocami gleby żyznej. Jeśli nie wydam owocu, nie będę miał czym się dzielić. My często chcemy działać w Duchu Świętym, a chodzi o to, żeby Duch Święty działał w nas. Odnowa w Duchu Świętym to wspólnota prowadzona przez Jezusa w mocy Ducha do królestwa niebieskiego. My musimy wiedzieć, czyją mocą jesteśmy prowadzeni – przekonywał bp Jacek.

Zachęcał, by Odnowa w Duchu Świętym zaangażowała się w synod diecezjalny. Jest to dla niej szansa, by się odnowić: – Odnowa jest częścią Kościoła i tym Kościołem żyje. A Kościół wrocławski wchodzi właśnie w bardzo ważny czas synodu, czyli wspólną drogę wiary. Najważniejszym jej elementem jest wspólnota. Gdy poczujemy, że jesteśmy wspólnotą, to rozpoczyna się proces formacji w świetle Słowa Bożego, a później przychodzi misja, czyli posłanie. Jako wspólnota się rozwijamy i formujemy, a jednocześnie ewangelizujemy. Synod to czas zatrzymania, by słuchać Boga i ludzi, by odpowiadać na znaki czasu w świetle Słowa Bożego. Ten czas dla Odnowy jest niesamowitą szansą, abyśmy odnowili się w mocy Ducha Świętego. W minionych latach Odnowa w naszej archidiecezji i nie tylko przeżywała trudności różnej natury. Utraciliśmy pierwotny entuzjazm, wspólnoty zmalały, przestaliśmy przyciągać innych. Dziś musimy sobie powiedzieć wyraźnie: Odnowa potrzebuje odnowy, by na nowo stać się glebą żyzną.

Biskup zachęcał, by wejść na drogę synodalności, wspólną drogę Kościoła, która zaowocuje procesem nawrócenia.

2023-09-23 19:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Adwentowy: Jesteś pełen Jego łaski

2023-11-28 09:17

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy

Melozzo da Forlì, Zwiastowanie Pańskie

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona*, pełna łaski, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

ZUS: Fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

2023-11-27 13:17

XtravaganT/fotolia.com

Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie – wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział PAP, że w ostatnim czasie w internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Gądecki i bp G. Bätzing o potrzebie poprawy relacji między episkopatami Polski i Niemiec

2023-11-28 11:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.

Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski szczerze rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję