Reklama

Katechizm bardzo młodzieżowy

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 20

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy jest szansa, żeby współcześni młodzi ludzie uwierzyli w Boga i w to, że Kościół jest również dla nich? Taką szansę stwarza YOUCAT. To jedyny w swoim rodzaju katechizm przeznaczony specjalnie dla młodych.
YOUCAT jest przykładem twórczego dialogu między Kościołem tradycyjnym a Kościołem młodych, nierzadko zagubionych w dzisiejszym świecie i poszukujących sensu życia. Po raz pierwszy w taki sposób Kościół stara się wyjść do młodzieży i odpowiedzieć na trudne i kontrowersyjne pytania przez nią postawione. Czy taki krok przyniesie „sukces” duszpasterzom i katechetom, którzy zaproponują YOUCAT młodym? Na razie chyba za wcześnie o tym dyskutować. Obiecujące jest jednak to, że katechizm wyjaśnia wiele wątpliwości dotyczących wiary, moralności, seksualności, miejsca i roli młodych w Kościele i świecie. Daje także trafne wskazówki i odpowiedzi na pytania o to, jak żyć i jak być szczęśliwym.
YOUCAT powstał pod patronatem kard. Schönborna, metropolity Wiednia. Początkowo przygotowywany był z myślą o młodzieży niemieckojęzycznej. Szybko jednak zyskał akceptację Stolicy Apostolskiej i samego Benedykta XVI. Papież napisał słowo wstępne do katechizmu i wyraził pragnienie, aby stał się on lekturą młodzieży na całym świecie. W zespole pracującym nad katechizmem znaleźli się kapłani, osoby konsekrowane, teolodzy i wychowawcy. Jednak największy wkład w jego powstanie wnieśli ludzie młodzi, którzy sami redagowali pytania, sprawdzali, czy język tekstu jest zrozumiały, dobierali fotografie, oceniali grafikę. Owocem ich pracy i zaangażowania jest katechizm niecodzienny w swoim stylu i formie.
Trafne odpowiedzi, życiowe komentarze, dogodny format, młodzieżowy język, dynamiczna grafika i kolorowe zdjęcia to cechy charakterystyczne katechizmu młodych. Ponadto na marginesach znajdują się fragmenty Biblii, wyjaśnienia trudniejszych pojęć oraz cytaty świętych, autorytetów życia publicznego, uczonych, pisarzy i myślicieli. Wszystko to sprawia, że YOUCAT przyciąga uwagę i zachęca młodzież do lektury treści, na które wcześniej być może nie zwróciłaby uwagi. Z pewnością nie będzie to kolejna książka mówiąca o kwestiach wiary w sposób dalece odbiegający od życia. Należy mieć nadzieję, że młodzież przyjmie YOUCAT jako swój podręcznik wiary i życia. Jest on niewątpliwie kopalnią wiedzy i może stać się dla młodych cennym przewodnikiem.
Wydawcą polskiej wersji językowej katechizmu jest Edycja Świętego Pawła.

EDYCJA ŚWIĘTEGO PAWŁA
ul. Św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa
tel. (34) 362-06-89, fax (34) 362-09-89
szefpromocji@edycja.pl
www.edycja.pl
www.bhero.pl
www. magazynfamilia.pl
www.dzienpanski.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauka krzyża

2025-09-09 14:25

Niedziela Ogólnopolska 37/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy z ust Pana Jezusa padają słowa o Jego „wywyższeniu”, wszystko się zgadza z naszymi wyobrażeniami.

Ciągle robimy rankingi, tworzymy klasyfikacje, urządzamy konkurencje, aby ktoś znalazł się na podium. Zwycięzca zostaje „wywyższony” przez uznanie, poklask i sławę, innym razem natomiast otrzymuje władzę, pieniądze czy prawo do bycia autorytetem. Dobrze, że prawdziwe osiągnięcia są nagradzane.
CZYTAJ DALEJ

DORSZ: polskie samoloty bojowe w powietrzu, zagrożenie atakami dronów nad Ukrainą

2025-09-13 18:50

[ TEMATY ]

naruszenie polskiej przestrzeni

pixabay.com

news

news

Polskie samoloty bojowe operują w polskiej przestrzeni powietrznej ze względu na zagrożenie atakami dronami nad Ukrainą - podało w sobotę po południu Dowództwo Operacyjne RSZ. Lotnisko w Lublinie zostało zamknięte; wydano alert RCB dla mieszkańców kilku powiatów woj. lubelskiego.

„Ze względu na zagrożenie uderzeniami bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w regionach Ukrainy graniczących z RP, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie niezbędne procedury” - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) na portalu X.
CZYTAJ DALEJ

XII Zjazd Gnieźnieński: Posłanie na rzecz trwałego pokoju - apel o odwagę dialogu i pojednania

2025-09-14 14:21

[ TEMATY ]

zjazd gnieźnieński

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Na zakończenie XII Zjazdu Gnieźnieńskiego odczytano Posłanie na rzecz trwałego pokoju. Zostało ono przygotowane w procesie synodalnym i ma stanowić punkt wyjścia do dalszych konsultacji i działań na rzecz budowania pokoju w Europie i na świecie. - Potrzebujemy pokoju i wierzymy, że jest on możliwy - brzmi fragment odczytanego w Gnieźnie Posłania.

Uczestnicy spotkania, które odbywało się pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”, podkreślili, że marzenie o pokoju „nie jest naiwne”. Wskazali, że rozmowy z gośćmi z Ukrainy, Ziemi Świętej, Libanu i Demokratycznej Republiki Konga oraz wspólna modlitwa ekumeniczna umocniły ich w przekonaniu, że trwały pokój jest możliwy, choć wymaga odwagi, wysiłku i długotrwałego procesu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję