Reklama

Album beatyfikacyjny Białego Kruka

Pielgrzymka Jana Pawła II do Nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki pozostanie w naszej pamięci: z pogodnym, ojcowskim uśmiechem i troską w oczach, w rozwianym na wietrze złotym ornacie, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą wspartą na pastorale z wizerunkiem Ukrzyżowanego. Jeśli dodamy do tego błękit nieba, po którym płyną białe, pierzaste chmury, to otrzymamy metaforę życia bł. Jana Pawła II, które było prawdziwą „pielgrzymką do nieba”.
Opisana fotografia znajduje się na okładce albumu wydanego przez wydawnictwo Biały Kruk z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Zatytułowany on został właśnie „Pielgrzymka do nieba” - jakże trafnie, bowiem odnosi się to zarówno do życia nowego Błogosławionego, jak i do pewnego fenomenu. Otóż wielu z nas, oczekując na wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, przygotowywało się do tego wydarzenia jak do... kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego - tym razem do grona świętych i błogosławionych Kościoła.
Album Białego Kruka, światowego potentata, jeśli chodzi o książki poświęcone osobie Papieża Polaka, wykracza poza samą relację z uroczystości w Rzymie. Pierwsza jego część, zajmująca mniej więcej jedną trzecią książki, poświęcona została bowiem przedstawieniu biegu życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Autorka tekstu - Jolanta Sosnowska (redaktorka m.in. 2-tomowego „Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978 - 2005. Dzień po dniu”) opisuje w nim najważniejsze wydarzenia właśnie pod kątem świętości Karola Wojtyły. Zastrzega od razu, że nie sposób ogarnąć tego tak niezwykle bogatego i wielowymiarowego życia w jednym eseju. Ukazuje nam jednak najważniejsze etapy życia wielkiego Polaka; od najmłodszych lat, wśród rozlicznych ciosów, chorób i cierpień, życie jego zmierzało ku świętości. Autorka podkreśla jego umiłowanie Boga ponad wszystko, które wyrażało się zarówno w zgłębianiu mądrych ksiąg, jak i w długich godzinach spędzanych na pokornych modlitwach.
Ta pierwsza część „Pielgrzymki do nieba”, bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi Karola Wojtyły oraz wybranymi fotografiami z czasów pontyfikatu, to bardzo potrzebne i wzruszające preludium, znakomicie wprowadzające w to, co nastąpiło w Rzymie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja roku Pańskiego 2011.
Książka we wszystkim odpowiada wielkości i znaczeniu wydarzenia, które opisuje: duży format, znakomity papier, szlachetna oprawa, fantastyczne fotografie, dynamiczny układ zdjęć i tekstów. - Rzecz jasna, wiąże się to z poniesieniem sporych kosztów - mówi wydawca Leszek Sosnowski - ale sama osoba Ojca Świętego i ranga tej niecodziennej, oczekiwanej przez cały świat beatyfikacji, wydarzenia bezprecedensowego w 1000-letniej historii Polski, wszystko to aż się prosi o stosowną, uroczystą formę. Ta książka ma być pamiątką dla wielu pokoleń - ci, którzy sięgną po nią np. za 100 czy 200 lat, muszą mieć wrażenie niebywałej podniosłości tych chwili, muszą mieć świadomość tego, co my przeżywaliśmy przez te 27 lat niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II i co przeżywaliśmy w tę jakże wzruszającą niedzielę 1 maja. I wydawca, i czytelnicy są po prostu winni taką wspaniałą edycję naszemu Ojcu Świętemu.
Reporterska ekipa Białego Kruka z fotografikiem Adamem Bujakiem na czele przyjechała do Rzymu znacznie wcześniej. W albumie „Pielgrzymka do nieba” znajdziemy więc także ciekawą artystyczną dokumentację ostatnich przygotowań do uroczystości, wydarzeń jej towarzyszących. Oprócz tego są tu unikatowe zdjęcia z przeniesienia zamkniętej trumny ze szczątkami Jana Pawła II najpierw w pobliże grobu św. Piotra, a następnie do wnętrza bazyliki - w sąsiedztwo konfesji św. Piotra, hołd setek tysięcy wiernych, wieczorne czuwanie modlitewne na terenie starożytnego stadionu Circo Massimo, prowadzone przez kard. Agostino Valliniego. Beatyfikacyjny reportaż wzbogacają relacje trzech, jakże ważnych świadków pontyfikatu - kard. Stanisława Dziwisza, byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa i uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II zakonnicy Marie Simon-Pierre.
Oczywiście, w naszej pamięci na zawsze pozostanie przede wszystkim Msza św. beatyfikacyjna na Placu św. Piotra, ona jest w książce punktem ciężkości. Ale wiele wzruszeń wywołała także Msza św. dziękczynna (dzień później). Uwagę zwraca również wykonanie utworu „Missa Magna Beatificationis” (Wielka Msza Beatyfikacyjna), skomponowanego przez słynnego polskiego twórcę m.in. muzyki filmowej Michała Lorenca. Miało ono miejsce w przepięknym rzymskim kościele barokowym św. Ignacego Loyoli. Msza św. dziękczynna Episkopatu Polski odprawiona została w Bazylice Matki Bożej Większej w jedno z naszych wielkich świąt narodowych - 3 Maja.
W albumie relację fotograficzną dopełniają nie tylko teksty homilii i przemówień, ale także wypowiedzi pochodzących z różnych środowisk pielgrzymów przybyłych do Rzymu, by oddać hołd Papieżowi Polakowi.
Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazały się wcześniej albumy „Pielgrzymki polskie” oraz „Pielgrzymki światowe”. „Pielgrzymka do nieba” znakomicie wieńczy tę wyjątkową papieską trylogię, skłaniając przede wszystkim do wielkiego dziękczynienia Panu Bogu, ale też do wielkiej wdzięczności dla Jana Pawła II za świadectwo jego życia.

„Pielgrzymka do nieba”, album, wydawnictwo Biały Kruk, zdjęcia Adam Bujak, wstęp Jolanta Sosnowska, 200 str., 24 x 31 cm, papier kredowy 170 g, oprawa twarda, lakierowana, obwoluta.

Prezent dla czytelników „Niedzieli”!

Dla Czytelników „Niedzieli” mamy specjalny rabat 10 proc. przy zakupie 1 egz. albumu „Pielgrzymka do nieba” oraz 15 proc. przy zakupie 2 lub więcej egz. Przy zamówieniu 2 i więcej egzemplarzy koszty wysyłki (12 zł) pokrywa wydawnictwo.
Ale to nie wszystko!
Trzech pierwszych Czytelników, którzy zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk, aby zamówić „Pielgrzymkę do nieba” - każdego dnia (oprócz sobót i niedziel) o godz. 10 - otrzyma dodatkowo gratis płytę DVD „Przyjaciel Boga” - największy film dokumentalny o Papieżu Polaku (142 min). Film ten można również zamówić w cenie 19 zł.
Zamówienia można składać pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 260-32-40. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub handlowy@bialykruk.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję