Reklama

Kultura

Kraków/ Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w ogrodzie biblioteki i Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Akcja Narodowego Czytania "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej odbędzie się w Krakowie w ogrodzie miejskiej biblioteki przy ul. Powroźniczej oraz na dziedzińcu Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przygotowała z tej okazji wystawę "na Niemen może pójdziem?".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lekturą 12. akcji jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Prezydent w liście napisanym w czerwcu zwrócił uwagę, że "to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu". "Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek +przy polskim stole+" - napisał.

W Krakowie fragmenty powieści wybrzmią m.in. w siedzibie Biblioteki Kraków. W ogrodzie biblioteki przy ul. Powroźniczej 2 o godz. 16 odczytają je Bożena Adamek i Alina Kamińska, Tomasz Wysocki i Maciej Maleńczuk oraz aktorzy amatorskiego Teatru Ab Intra przy Nowohuckim Centrum Kultury i bibliotekarze z Biblioteki Kraków. Wystąpi też Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak".

Na Narodowe Czytanie zaprosił również Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wybrane fragmenty przeczytają Tomasz Augustynowicz, Marta Waldera oraz Zuzanna Skolias - o godz. 17 na dziedzińcu Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12.

Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach akcji przygotowała wystawę "na Niemen może pójdziem?". Obrazy zostały opatrzone kodami QR, dzięki którym zwiedzający będą mogli odsłuchać fragmenty książki stanowiące inspirację dla danego artysty. "Do współpracy zaproszono Marię Baster-Grząślewicz, Natalię Biesiadę-Myszak, Matyldę Beclę, Karolinę Bochenek, Gabrielę Buzek-Garzyńską, Jacka Jasiniaka, Magdalenę Nałęcz, Lucjana Orzecha, Kingę Piwowarczyk, Sabinę Smoleń i Maćka Zielińskiego" - wymieniono w zapowiedzi wystawy. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę o godz. 14.

Do udziału w ogólnopolskim Narodowym Czytaniu zaprosiła Para Prezydencka. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku - przypomniano na stronie Kancelarii Prezydenta.(PAP)

Reklama

autorka: Julia Kalęba

juka/ aszw/

2023-09-08 19:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Co tam panie w polityce...” - Narodowe Czytanie na scenie i na widowni

[ TEMATY ]

narodowe czytanie

Wojciech Mścichowski

Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja, prowadzona od 2012 r. pod honorowym patronatem Prezydenta RP, mająca na celu zachęcenie szerokich mas społecznych do sięgnięcia po najwartościowsze dzieła literatury polskiej, utrwalanie tożsamości narodowej, pokazanie, że obcowanie z dobrą książką poszerza horyzonty, uszlachetnia, zmusza do refleksji. Każdego roku, w Narodowym Czytaniu uczestniczy Pierwsza Dama Rzeczypospolitej, Prezydent RP, aktorzy, politycy, samorządowcy, ludzie w różnym wieku i różnej profesji.

Oryginalną formą tegorocznego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, okazało się zorganizowane 2 września przez Gminną Bibliotekę Publiczną spotkanie w podczęstochowskim Olsztynie. Z inicjatywy dyr. Anny Nocuń, w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury zagościli aktorzy Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego. Hanna Zbyryt, przy aranżacji muzycznej Wojtka Inglota i scenografii Stanisława Rzankowskiego, w sugestywny sposób zaprezentowała na scenie wybrane fragmenty „Wesela”, łącząc grę aktorską z animacją kukiełek, tematycznymi piosenkami i tekstami, włączając niespodziewanie do gry przedstawicieli widowni, wcielając ich w postacie dramatu. Pośród „olsztyńskich aktorów” wystąpili m. in. Wójt Gminy - Tomasz Kucharski, Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, Marian Bugara, Stanisław Brzezina Kałkus, którzy bez jakiejkolwiek tremy pokazali swoje ukryte dotąd talenty. Uczestniczący w spotkaniu członkowie miejscowego Klubu Aktywności Lokalnej, częstochowscy malarze ze Stowarzyszenia Dudy Gracza i liczni mieszkańcy stwierdzili jednogłośnie, że chociaż „Wesele” znali ze szkolnych lektur, dzisiaj na te jak się okazuje zawsze aktualne treści spojrzały bardziej dojrzałym okiem.

CZYTAJ DALEJ

Eurowizja Junior 2023: Polska na 6 miejscu

2023-11-26 18:19

[ TEMATY ]

Eurowizja

junioreurovision.tv

Maja Krzyżewska

Maja Krzyżewska

Maja Krzyżewska sama o sobie mówi „Maja z końca świata”, bo pochodzi z Szeszupki, małej wioski w Polsce, w której mieszka mniej niż wynosi liczba uczestników Eurowizji Junior 2023!

W tym roku młoda piosenkarka wzięła udział w programie The Voice Kids (Polska) i została wybrana do zespołu Cleo, która, jak być może pamiętacie, reprezentowała Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku z My Słowianie .

CZYTAJ DALEJ

Jego kazania zachwycały miliony Polaków! Odkryj na nowo słowa ks. Piotra Pawlukiewicza

2023-11-28 10:47

[ TEMATY ]

książka

patronat

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich kaznodziei i rekolekcjonistów. Jego kazania były pełne humoru, a jednocześnie dotykały istotnych kwestii wiary i ludzkiego losu. Kapłan pozostawił po sobie setki stron rękopisów, prywatnych notatek oraz niepublikowanych kazań. To na ich podstawie powstała codziennik Dbaj o dziś! O powstaniu książki i niezwykłej relacji z ks. Piotrem opowiada ks. Jerzy Jastrzębski – jego wieloletni współpracownik.

Przez dziesięć lat współpracował Ksiądz z ks. Piotrem w seminarium duchownym, a w ostatnim roku jego życia mieszkał Ksiądz na tej samej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję