Stowarzyszenie „Parafiada” realizuje od 13 kwietnia 2008 r. program pn. „Katyń... ocalić od zapomnienia”, dla upamiętnienia dokonanej przez NKWD zbrodni - wymordowania na rozkaz Stalina oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Celem programu jest posadzenie 21 857 dębów pamięci. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. W programie uczestniczą m.in.: szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, urzędy gmin i starostwa powiatowe.
Ważnym aspektem programu jest zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej dokumentów, życiorysów, zdjęć bohaterów, którzy zginęli w 1940 r. Aby wyeksponować te informacje oraz zapewnić do nich łatwy dostęp, organizator uruchomił stronę internetową:
Warto włączyć się w realizację tego programu, bo mimo zaangażowania wielu środowisk tysiące bohaterów czeka jeszcze na upamiętnienie. Można także wspomóc program finansowo - na Fundusz Programu można wpłacić pieniądze bezpośrednio lub przekazać 1 proc. podatku. Szczegółowe informacje o tym, jak dokonać przelewu lub odpisać 1 proc. podatku przy rozliczaniu PIT-u, są także na stronie:
Walory programu oraz jego znaczenie w pielęgnowaniu ciągłości przekazu pokoleń docenił Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, obejmując go honorowym patronatem. W realizację programu zaangażowały się m.in.: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Dotychczas najwięcej - 95 dębów pamięci posadzono w Klimontowie - z inicjatywy Urzędu Gminy; w Częstochowie posadzono 71 dębów dzięki inicjatywie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych; w Łasku 69 - przez Starostwo Powiatowe i 64 w Zambrowie - z inicjatywy UMiG.
Pomóż w rozwoju naszego portalu