Reklama

Niedziela Rzeszowska

Caritas Rzeszów: Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych

7 września 2023 r. kościele garnizonowym w Rzeszowie bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. dla osób z niepełnosprawnością oraz dla wolontariuszy i pracowników Caritas diecezji rzeszowskiej. Po raz kolejny osoby niepełnosprawne z całego Podkarpacia spotkały się w Rzeszowie by wziąć udział w 23. Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu uczestniczyło około 550 osób z warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, placówek specjalistycznych i domów, które prowadzi między innymi Caritas.

2023-09-07 19:26

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Caritas

Rzeszów

Olimpiada

Caritas.pl

Sportowe zmagania poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Odwołując się do odczytanej Ewangelii o cudownym połowie ryb, jakiego dokonali Apostołowie wraz ze św. Piotrem, który nie czuł się godny, aby zostać uczniem Pana, bp Wątroba zachęcał uczestników liturgii, aby przyzywali i odkrywali obecność Boga w życiu, zwłaszcza wtedy, kiedy mierzą się z jakimś brakiem. „Gdy coś nam nie wychodzi, ważne jest, abyśmy wtedy zaufali Jezusowi. Również podczas dzisiejszej Olimpiady, wszyscy jesteśmy zwycięzcami. A Jezus dodaje nam siły; wspiera nas” – mówił bp Wątroba.

Zwracając się do uczestników i wolontariuszy Domów Pomocy Caritas, zachęcał, aby w Eucharystii szukali umocnienia. „Jezus sprawia, że nawet nasz najmniejszy wysiłek może przynieść wielkie owoce” – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka, gdzie rywalizowali w siedmiu konkurencjach m.in. skokach w dal czy biegach. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonał ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Uczestnikami spotkania byli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczych, a także przybyli goście.

Reklama

Po wysłuchaniu hymnu olimpijskiego ks. dyrektor dokonał uroczystego otwarcia Olimpiady. Reprezentacje poszczególnych ośrodków dla osób z niepełną sprawnością przystąpiły do rywalizacji sportowej.

Organizatorzy przygotowali wiele dyscyplin o różnym stopniu trudności – tak aby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie przestrzeń. Pomagali w tym wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z rzeszowskich szkół: II LO, III LO, IX LO, Szkoły Podstawowej Sióstr Prezentek, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Ekonomicznych. Nad całością zawodów czuwał Mieczysław Doskocz, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Na zakończenie Olimpiady, ks. Piotr Potyrała dyrektor rzeszowskiej Caritas z Krzysztofem Baranem kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzeszowie wręczyli uczestnikom Olimpiady medale oraz dyplomy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czwartek z Caritas. Dzieci z Ukrainy pojechały do Parku Rozrywki

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Park Rozrywki

Karolina Krasowska

Do Parku Rozrywki pojechało 60 osób.

Do Parku Rozrywki pojechało 60 osób.

Diecezjalna Caritas zorganizowała dzisiaj kolejną atrakcję dla dzieci z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Papież zakończył wizytę w Marsylii

2023-09-23 20:52

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Ci, którzy narażają swe życie na morzu, nie są najeźdźcami – przekonywał papież Franciszek podczas swej dwudniowej (22-23 września) wizyty w Marsylii. Przybył tam na zakończenie III Spotkania Śródziemnomorskiego, poświęconego w dużej mierze migracji. I temu zjawisku, wykorzystywanemu – jak zaznaczył – do „podsycania panicznej propagandy”, poświęcona była duża część papieskiego nauczania.

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

[ TEMATY ]

film

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk.

Co naprawdę jest w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland? Jakie jest jego główne przesłanie? Jak przedstawiono w nim strażników? Co działo się na granicy w 2021 roku?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję